Zápisky z Emirátů III aneb Arabové jedou!:)

20.12.2013 06:55 | Mistrovství světa mládeže 2013

Třetí den světového šampionátu jsme po včerejším chaosu očekávali poněkud s napětím. Je však vidět, že pořadatelé den ode dne zvládají megaakci lépe a spoustu chyb už odstranili. Zejména to, že dnes se již začalo dle plánu ve 3 hodiny...

... a také že fronty na jídlo se radikálně zmenšily. Jediným nedostatkem tak zůstává fakt, že ani ve druhém kole vůbec neběžel online přenos, jakožto „head of delegation“ jsem tudíž musel procházet oba hrací sály, abychom vůbec věděli, jak kdo stojí...

Po bodových žních v prvním kole jsem sice příliš neočekávali podobný přísun jedniček, ale i přesto se česká výprava také v kole druhém celkem vytáhla: 13 bodů znamená +3 a v celkovém součtu tedy už +13! Stroprocentní zůstává po dvou kolech pětice našich bojovníků a bojovnic: Kristýna Marková (D10), Natálie Kaňáková (D14), Daniel Kožúšek (H14), Tadeáš Kriebel (H18) a Jana Maříková (D18). Zvláště u posledně jmenované je to rozhodně úspěch, poněvadž si ve druhém kole na své konto připsala skalp třetí nasazené Němky Hanny-Marie Klek:

Jana Maříková (CZE, 2062) – Hanna-Maria Klek (GER, 2297)

MS mládeže 2013, D18, 2. kolo, 19. 12. 2013

 

34.e5! Správně, železo se musí kout, dokud je žhavé! Bílá otevírá centrální sloupce pro své těžké figury a také diagonálu h1–a8 pro svého střelce. V dalším průběhu si rovněž povšimněte, jak bude černá dáma na b4, kde stojí zdánlivě aktivně, úplně mimo hru.

34...dxe5 35.fxe5 Je6 36.Sd5 f5?! Lepší bylo okamžité 36...c6!, po dalším 37.Sxe6+ Vxe6 38.hxg6 hxg6 39.Dg4 De7 40.Dxg6+ Dg7 41.Dxg7+ Kxg7 sice bílá bude mít ve čtyřvežovce pěšce navíc, tady by však černá měla slušné šance na záchranu.

37.Dh4 c6 38.Sxe6+ Vxe6 39.hxg6 Vxg6 Po 39...hxg6 rozhoduje pro změnu 40.Vh2!+-

40.Vd7 Vg7

41.e6! Volný bílý pěšec nastupuje rozhodující pouť.

41...Vxd7 42.exd7 42...Dd6 43.Dg5+ Kf7 Po 43...Kh8 lze jednoduché 44.Ve8, bílý král se po 44...Dd1+ 45.Kh2 Dc2+ 46.Kh3+- snadno schová a černá se může vzdát.

44.Vd2 44.Dxf5+!? 44...De7 45.Dxf5+ Kg7 46.Dxf8+ Jednoduchá taktika na závěr, dámu si postaví bílá vzápětí znovu. Pěkna a ucelená výhra naší reprezentantky nad ratingově o dost silnější soupeřkou!

1-0

Na závěr přikládám dvě ilustrační fotografie z večerní zábavy, šest statečných si vyzkoušelo své nešachové dovednosti v oblíbené společenské hře Aktivity...:)

 
 
 
38x 5614x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (38) Aktualizovat
23.12.2013 20:09 | Petr Boleslav

Asi zaskočím někam doprostřed diskuze, ale to mě zaujalo. "motivací by měla být šachová hra sama" - Určitě souhlas, líbí se mi to. Ale je mi už 40, pochybuji, že tohle děcko do cca 15 let může chápat.

Každý turnaj může být loterie ohledně další motivace, může skončit pro kohokoliv tragicky a zanevře (ustrne) nebo naopak v turnaji k něčemu dojde (nemusí to být nutně vítězství) a posune to o další krok dopředu. Prostě vždy je to volba, kdo chce a může tak jede, proč ne.

Jednou mi říkal Širov, co bylo jeho motivací, asi by ZM zíral smiley, že to může být něco tak prostého.

22.12.2013 17:51 | noELO

ad Pavel Ch: jak jsem již byl napsal, Vaše argumenty mají svou váhu, zejména od člověka, který šachem žije a mnoho pro něj dělá. Těší mě Vaše do jisté míry konzervativní názory, ač jste o dost mladší. Například má matka a strýc byli čistokrevní leváci, psali pravou rukou a na jejich psychice a intelektu se to neprojevilo. "Lajkování" je hnus, já si na tyhle odpornosti nezvyknu.

K přenosům z MS: nerozumím, proč ti boháči z Emirátů nepřesunou ty "onliny" alespoň na vyšší kategorie, možná je to má chyba, ale zatím se mi nepovedlo nalézt partie osmnáctiletých (ani na Chessbomb, ani na Areně). Je možná roztomilé (pro amatéra mého "formátu") sledovat hru osmiletých dívenek - nikdy se nevzdají před matem - dnes třeba Anička Lhotská, je-li přenos správně - ale...

22.12.2013 14:05 | Pavel Ch

noElo, Homunkulus a další

Ano máte pravdu, že v žádném případě jsem nepsal, že názory mladého trenéra a úspěšného velmistra nejsou správné. Naopak jsem uvedl slůvka, "na druhou misku vah", argumenty oproti ekonomičnosti účasti. A dovedu si představit, že u někoho lépe když převáží jedna miska a u jiného druhá miska.

Generace přede mnou se učila, že jediné možné psát pravou rukou, za mých mladých let se sice dalo psát levou, ale oficiální pravda byla jediná. Dnes je informací a "pravd" tolik a každý si může zvolit cestu/pravdu až se z nerozhodnosti točí člověku někdy hlava. I děti by se měly ve škole učit, jak pracovat s informacemi, vybírat je. Já bych si vybral třeba tu: Když nejsme na špici, podívat se nejprve jak to dělaj ty země, co na špici jsou. Ale mohu se mýlit, pro naše podmínky může být schůdnější cesta jiná.

S tím svazovým seminářem (kam by třeba mohli být zváni osobní trenéři i rodiče) jsem to myslel tak, že třeba z toho po odborné diskusi vzejde, "pro ten a ten typ dítěte, věku, výkonnosti, má účast/neúčast nejspíš ty a ty výhody a ty a ty nevýhody". A každý ať se pak zařídí sám. V  absolutní pravdu nevěřím a navíc co je pro jednoho přínosem nemusí být totéž pro jiného. 

Jinak díky za nečekané lajkování (slovo jsme se naučil od žáků, jen nevím, zda zní víc česky nebo anglickysmiley). Spíše jem očekával, že hromy/blesky diskusí předchozích článků svedu z výpravy na sebe. A jsem rád, že Martin Petr (kterého si velmi vážím) napsal i svůj (byť od mého trošku odlišný) názor a s tou hloubkou šachu velmi pěkně.

Ale o mne vůbec nejde, jsem rád, že se diskuse k mladé reprezentaci posunula na úplně jinou úroveň předchozích článků, pokud jsem k tomu trošku přispěl, tak splnilo účel. Ale v "mezidobí", třeba leden/únor bych tuto diskusi při "moderování" TMK a svazových trenérů viděl raději, to jsme psal, než při účasti samotné.

21.12.2013 08:58 | Homunkulus

Není nic špatného na tom, když se např. pan Chrz a pan Petr neshodnou, oběma jde o věc samu a na nikoho se nevytahujou. Sám to dilema nemusím řešit, děti, které trénuju, nepatří v ČR k nejlepším sad, kdyby k tomu ale došlo, asi by převážila finanční negativa. Líbí se mi argument Martina Petra, že motivací by měla být šachová hra sama. Tenhle svůj příklon však nikomu nenutím. A - jak píše pan Chrz - tenhle spor lze vést během roku. Když ale boje začnou, je na čase fandit. Takže, kdo to na místě v Emirátech čtete, do toho, sledujeme vás a držíme palce! yesheart

21.12.2013 08:38 | ELOminator

No jedno velké pozitivum to má - že se děcka setkají a utkají se spoustou děcek z jiných i exotických zemí a to je určitě velký zážitek. Třeba to, že 10ti letá holka je zpovídána komentátorem v přímém přenosu, no kde to jinde máte? Já teda něco takového viděl poprvé smiley

21.12.2013 05:56 | JHK

re Zmestabileho : Nesmíte na to koukat tak materalisticky, peníze nejsou všechno. Že si musí zvyknout na cizí prostředí? ano musí, velká zkušenost do budoucna, což jim v šachách jen pomůže, až jednou třeba vyjedou hrát v budoucnu za repre do cizí země, aklimatizaci zvládnou snadněji, je to pro ně velká škola.

PS: Mrhání peněz..jak pro koho. Někdo je radši v dubaji, a někdo si radši koupí telku.

21.12.2013 02:42 | kedvis7

Ad noELO: Máte pravdu smiley

Ad Zmestabileho: MČR mládeže se pořádá i kvůli účasti ma MS a ME. Ty děti nedostanou žádnou jinou "odměnu" než "výlet" na MS a ME. To proč to rodiče (i tak) stojí hodně peněz je otázka na ŠSČR. Myslím, že dostanete prostou odpověď. Na šachy nejsou peníze. Vaše úvahy jsou demagogické a podle vaší logiky by bylo nejlépe hrát jen kvalitní turnaje dospělých. Trochu máte pravdu, ale vůbec nevidíte, jak to vnímají děti. To je jiná logika i jiný svět. Co takhle už přestat kritizovat a začít spíše fandit?

21.12.2013 00:37 | noELO

Asi je to tak, že někdy mají v polemice pravdu obě strany (nejen subjektivně, ale i objektivně). Nehodlám se rozhodovat mezi názory GM Petra a zasloužilého mládežnického trenéra a funkcionáře pana Chrze. Argumenty obou jsou jistě zajímavé a přesvědčivé. Smyslem diskusí by mělo být vyměňovat si názory sine ira et studio, aniž bychom se označovali navzájem za "trolly". Jinými slovy - gens una sumus - píší sem velmistři i "nýmandi" - pouzí příznivci, jako já sám. Asi máme všichni rádi šachy, že.

21.12.2013 00:14 | Zmestabileho

Ad kedvis7: MČR mládeže se tedy pořádá kvůli účasti v Dubaji? Začínám mít nepříjemný pocit, že tomu tak opravdu je. A "to podstatné, zda dítě hraje dobře šachy" - citace od Martina Petra - vlastně tedy podstatne není. Potom se opravdu není čemu divit, že náš mládežnický šach tolik zaostává za těmi nejlepšími.

20.12.2013 23:47 | kedvis7

Ad Zmestabileho: Takže za odměnu měli přeborníci ČR (reprezentanti) zůstat doma, protože by to jinak mohlo vypadat, že tam jeli jen s cílem se pochlubit Vánocemi strávenými v Dubaji. Proč se tedy vůbec pořádá MČR mládeže? Škoda slov...

20.12.2013 23:13 | Zmestabileho

Ad JHK: Myslím, že na vaše otázky už Martin Petr svým příspěvkem odpověděl. Já bych si to dovolil vyjádřit ještě takto - poměr "užitná hodnota/vynaložené náklady" je na tomto turnaji velmi nepříznivý. Tím užitkem zde myšleno zlepšení se v šachu u mladého člověka, který roste a má potenciál někým se stát, těmi vynaloženými náklady myšleny jak peníze na daleké cestování, tak ta spousta energie z přesunu do cizího prostředí, na které je si třeba nějak zvyknout, navíc ještě o vánocích. Mě tohle mrhání prostě moc vadí, ať už je to v čemkoliv, a v dnešní době je to trochu příznačná věc. Tak se prosím nezlobte za tento můj názor, co třebas není zrovna mainstreamový ve společnosti, která se ráda pochlubí Vánocemi strávenými v Dubaji.

20.12.2013 21:29 | JHK

I Magnus Carlsen to hrál, sice nikdy nevyhrál, ale nedovolil si to nehrát..

20.12.2013 21:18 | JHK

Namátkou MS mládeže byli Kramnik, Almasi, Svidler, Ponomarjov, Vallejo, Jakovenko, Mameydarov, Wojtaszek...Těm to zbytečný hrát nepřišlo..

20.12.2013 21:14 | JHK

Termín turistický zájezd by mi vůbec nevadil.. To je třeba Mitroca cup.. kde hrajou béčka, céčka a kde nejde absolutně o nic..:) Ale tohle je MS..ve světě to má váhu. Takový přístup kdyby měl každý, tak by se to vůbec nemuselo hrátlaugh To by pak Novoborský nemuseli hrát EL , když jsou až třeba 10 nasazený. (samozřejmě nesmysl)

re Martin Petr: Nejsem v tom tak zasvěcený, ale mohl byste mi vysvětlit jak MS zavírá dveře našim mladým hráčům?? (oni potom hrajou hůře??)  a který turnaj v mládeži je více než MS??(rád se poučím)

PS: Nevím proč mluvíte o tréninku, jakou to má spojitost s MS? 

20.12.2013 20:46 | Zmestabileho

Plně souhlasim s Martinem Petrem. Že jsem třeba použil neomalenejsi slova o turistickém zájezdu - zde zase chápu já, že tento způsob není každému po chuti. Ale já nemám důvod tady nikoho šetřit a hladit po vláskách - nejsem ani aktivním hráčem, ani trenérem nebo funkcionářem závislým na ostatních, nemusím ani šetřit kamarády a známé, a věřím, že hlavnim smyslem celého nss není jen referovat o uspesich. A tak nemusím jako pan Pavel Ch. čekat, až skončí MS, a připomínky řešit až poté kdesi na odborném krajském semináři... protože teď je to nevhodné, a spravne je jen fandit našim.

20.12.2013 20:05 | Martin Petr

Zároveň bych byl nerad, aby to vyznělo tak, že naší reprezentaci nefandím, já jim fandím, držím palce ostošest a jestli pojede online, budu se dívat. Když už tam jeli, aspoň je komu fandit :-))

20.12.2013 20:01 | Martin Petr

Že není nic víc než MS mládeže, to je právě rozšířený omyl, který celé řadě našich talentů zavírá dveře k tomu, aby se mohli v šachu skutečně zlepšovat.

Pokud trénují, a účast na MS pro rodiče není finančně náročná, tím pádem mají dost peněz i na trenéra a další (zdůrazňuji kvalitní) turnaje, tak klidně, ať hrají MS. Zároveň musí být připravení na mínusový výsledek. Ovšem tyhle podmínky často nejsou splněné. Rodiče se třeba chlubí tím, že dítě hraje MS, děti se tím chlubí, a tím zavírají oči před tím podstatným - jak dobře hraje ditě šachy? To je podstatné.

Pokud je cílem šachového tréninku účast na MS, můžu to pochopit, ale nemůžu s tím souhlasit. Šachová hra sama o sobě, svojí hloubkou, může být dostatečnou motivací k tréninku.

20.12.2013 19:44 | Mirek Pikhart

Skvělé zprávy! Gratulace Janě z Tábora (i všem ostatním), díky za průběžné zpravodajství.

20.12.2013 19:39 | Marek Vokáč

Zdravíčko. Tak když trpělivě čekám na nasazení pro ranní část dvoukola, pustím pro další trpělivé alespoň drobnou informaci - Jana a Daniel 3/3, Tadeáš a Van 2,5, 2 body má více lidí, někoho bych mohl zapomenout. Dneska děvčata 6:6 a mládenci 5,5:5,5.

Hraje se ve dvou budovách vedle sebe, do sálů při hře pustí jen vedoucího výpravy, na webu pořadatelů se objevily partie 1,.kola z mladších kategorií. Něco zajímavého víme teprve až se naši z kola vrátí a letmo před či při večeři shlédneme jejich partie. Všichni bojují ze všech sil. 

20.12.2013 19:02 | pilar

Nevím jak komu, ale kategorie 18,16 se nezobrazují.Čekal jsem, že bohatí šejkové to zvládnou daleko lépe!

20.12.2013 17:59 | ELOminator

Ted tam 2 caparti spustili okolo své partie poprask až to řeší asi 10 dospěláků, to bude určitě na oficiální protest wink

20.12.2013 16:37 | kedvis7

Morphynista : Děkuji. Jsem nam tom obdobně. Tak třeba se to zlepší. Jinak děkuji i za jakékoliv info k online nebo partiím z MS (kdybyste na něco ještě narazil) smiley

20.12.2013 16:25 | Morphynista

Problém je zcela jistě u pořadatelů, jiný online jsem hledal marně, pouze na oficiálních stránkách http://www.worldyouth2013.com/news/detail/29 je odkaz na live stream na youtube http://www.youtube.com/watch?v=g-RAD2gS70Q

20.12.2013 16:07 | kedvis7

Morphynista : Mohu se na něco zeptat. Napsal jste: "...rozjel i online na chessdom, zatím ale jen v kategoriích U14 a nižších...", ale mě se i po registraci na chessdom zobrazuje u všech partií velmi málo tahů a zvláštní čas. Nevíte kde je problém popř. o nějakém jiném onlinu? Děkuji

20.12.2013 15:27 | JiH

Na Emiráty nadávají také v Říčanech

http://www.sachyricany.cz/?q=node/1229

20.12.2013 15:27 | Morphynista

Vypadá to, že pořádně funguje jedině U 14. Tam už několik partií skončilo. Prohrála bohužel Natálie Kaňáková s dcerou zde zmíněného irského trenéra. K tomu incidentu s odhaleným podvodníkem ještě doplním, že rozhodčí pana Mirzu vyloučili ne proto, že usvědčil svého soupeře z podvodu, ale kvůli tomu, že ho takříkajíc " chytil pod krkem " , což mělo blízko k fyzickému napadení. Stejně si ale myslím, že za daných okolností bylo vyloučení z turnaje dost přísné...

20.12.2013 15:25 | raflar

live video

20.12.2013 15:19 | pilar

Dobrý den,

jsou někde k disposici k přehrání partie z MS či  alespoň partie našich mladých. Na Chessbomb to nějak nejde. Na Webu mistrovství sde to odkazuje z jedné stránky na druhou,ale kde nic  tu nic. Děkuji

20.12.2013 15:05 | noELO

PavelCh: yes

Sice mi nejsou proti mysli ani opačné názory, tedy někdy ani pana Zmestabileho, ale s Vaší argumentací lze jen souhlasit. Pozná se, že jste ten "insider", který ví, o čem mluví. Mimochodem, v odůvodněných případech se dá turistika spojit s vrcholovým šachem - ruská slečna Gorjačkina hraje U18 Open, ačkoli by mohla hrát s dívkami pod 16 let.

Přenos bohužel opět zamrzl, nebo to někde běží?

20.12.2013 14:51 | raflar

Pár postrehov z iného sveta

20.12.2013 14:50 | JHK

re Zmestabileho PS: Články jsem nečetl, ale taky mě nezajímá počasí, letadlo, jídlo a tyhle kraviny, tohle mě vždycky štvalo na blozích Davida Navary, že se to mu věnoval půlku článku..

20.12.2013 14:49 | JHK

Pavel CH : Napsal to super..To že ZMB je mimo mísu, když píše o turistickým zájezdu z toho si nic nedělám, mám i to jeho rejpání celkem rád(má někdy i pozitivní význam) Spíš je zarážející, že s ním například MARTIN PETR souhlasí, jako bývalý reprezentant. Vždyť proboha není nic víc než MS. A říct, že to nic nedá, či je to turistický výlet je totálně směšný. Ty kluci za 30 let můžou říct, že se účastnili MS, a k čemu jim bude, že místo toho mohli vyhrát nějaký místní open proti slabým hráčům. To nikoho nezajímá. Fanoušky zajímá MS a ne nějaký turnaje v horní dolní. Už účast je obrovský osobní úspěch:)

Už vidím jak v Hondurasu probíhá živá debata, že  jedou do Brazílie na MS ve fotbale na turistický výlet. A bývalý reprezentanti souhlasí, jak by radši měli být doma a hrát se stejně rovnýma. Že tam to není o fotbalu pro ně laugh

 

20.12.2013 14:38 | raflar

Natálie Kaňáková hrá online s hráčkou menom Diana Mirza . Jej otec odhalil na jednom turnaji podvodníka.Z turnaja však bol vylúčený on ...

20.12.2013 14:08 | Morphynista

Pavel Ch yes - chtěl jsem napsat něco podobného, reportáže z dějiště MS jsou obsažné a zajímavé. Potěšující je, že se konečně rozjel i online na chessdom, zatím ale jen v kategoriích U14 a nižších, u starších si budeme muset ještě nějakou dobu počkat...

 

20.12.2013 13:14 | daniel32

Pavel Ch - yes!

20.12.2013 12:35 | kedvis7

Díky za článek smiley

Pavel Ch yes

20.12.2013 08:33 | Homunkulus

Pavel Ch yes

20.12.2013 07:31 | Pavel Ch

Zdraví výpravu do Emirátů, mladé reprezentanty, trenéry, rodinné příslušníky a přeji hodně úspěchů.

Také, jako Tobi a někteří další, se podivuji nad některými komentáři o účasti, výpravě. To prostě nebývalo, fakt nebývalo...

Rád si přečtu zajímavosti z místa, stejně tak bych pochopil, kdyby kvůli práci byly od trenérů až po akci. Ale David je mladý, stíhá vše, stačí mu spát pár hodin. Přípravu i referáty.

O smyslu výprav na MS/ME je snad čas celý rok, na odborných polích, v diskusích k TMK,KM atp, může se hodit článek sem a diskutovat. Když tam reprezentace odletí, tak psát, že jsou výletníci, ještě než stačí něco prohrát, mi přijde nevhodné a může srážet jejich sebevědomí, motivaci. Jistě mají inet v mobilu.

Navíc "pravda" je pojem relativní.  Na druhou stranu misky vah ekonomiky, je možno dát motivaci k celoroční práci, odříkání jiných zálib, za účelem něčeho dosáhnout, někam postoupit. Alespoň co se těch oprávněných postupujících týče. Motivace, motivace, motivace, to je pojem, bez kterého se člověk v žádné činnosti neobejde. A motivace nemusí být jen finanční. Prostě vše je o motivaci, každá činnost, práce, sport, mnohaleté stavění baráku, prostě vše, motivace, cíl.. A hlavně to co je náročnější než nejrůznější počítačové hry.

Cíle. Říkat dítěti cíle na 15 let je nesmysl. I pro dospělé sportovce jsou "viditelné" dlouhodobé cíle na max. 4 roky (olympijské období), pak jsou střednědobé, krátkodobé. Děti tak daleko ani vidět nemohou (jasně leda tak jako na úrovni věty "chci být kosmonautem", pardon, nově, "astronautem"). Navíc, "makej mnoho let a můžeš (možná) být velmistr". Dobrá, možná, a co si tím pomůže. To není o motivaci. A ti co dostali na 2700, tak jedině metodou postupných cílů. A motivace (jiná než to "někdy 2700") v tom chybět nesměla, třeba i účast na MS mládeže.

Další sekundární efekty: Když to ví celá zákl. škola (o účasti na MS), co když se tam zrodí dalších 20 zájemců. Dále, dětská duše je křehká, co když má ve třídě spolužáky fotbalisty, plavce, atlety a mohou ho srážet "ty děláš jen ty blbé šachy", víme přeci všichni jak to v dětských kolektivech chodí. A tráví se tam přes velká část roku. Může to demotivovat, odradit od tréninku. Jenže v okamžiku odletu na MS do Emirátů může být pohled na "jeho blbé šachy" najednou úplně jiný od spolužáků, okresních kopálistů. A ještě k té ekonomice: Co když je na to sehnán grant, který by jinak (opět) dostali fotbalisti nebo politici na své pochybné kšefty. Na MS třeba jde sehnat, na trenéra a open v ČR by grant neprošel. Nebo pokud nemají grant, co když rodiče odřekli dovču v Egyptě (také by jste jim psali, že je to neekonomickéblush? a dali peníze na MS).

Nic, sorry, že delší, není to jen na příspěvek. Jak již jsem psal opakovaně, ŠSČR by měl obnovit semináře trenérů (nejen o ukazování partií), ale i složitějších otázkách, třeba i na toto téma. Ne na nich suše přednášet, nesnažit se říkat absolutní pravdu, která stejně neexistuje, moderovat diskusi zkušeným a každý ať si odnese poznatky co uzná za vhodné.  V našem krajském svazu tyto semináře připravuji, jak jen mezi místními trenéry, tak třikrát jsme měli pozvané trenéry, za kterými je něco vidět. I toto, účast MS, by mohlo být jedno z příštích témat. Ale raději bych viděl na půdě ŠSČR. 

Takže fandíme výpravě, jako snad každé repre ČR, na odborné věci může být času dost poté. A také trenérům hodně sil.