Čtyři bezchybná družstva

22.10.2012 00:43 | Německá bundesliga 2012/2013

Čtveřice družstev německé bundesligy prošla úvodním dvoukolem bez zaváhání a překvapením rozhodně není, že mezi nimi nechybí ani německý suverén OSG Baden-Baden. Obzvláště díky výhře 7,5:0,5 nad Norderstedtem si zároveň vyb...

Čtveřice družstev německé bundesligy prošla úvodním dvoukolem bez zaváhání a překvapením rozhodně není, že mezi nimi nechybí ani německý suverén OSG Baden-Baden. Obzvláště díky výhře 7,5:0,5 nad Norderstedtem si zároveň vybudoval nejlepší skóre a usadil se v čele tabulky. Bezchybnou bilanci udržují i Solingen (1. Ragger), Wattenscheid (mj. Vitiugov, Najer nebo Bartel) a Wiesbaden (1. Alekseev).

Českým zástupcům vyšla vynikajícím způsobem zejména sobota (3,5/4), neděle již v tomto ohledu byla o poznání slabší (2/4). Vydařený víkend zaznamenal zejména Zbyněk Hráček, který si výbornou formu z Evropského klubového poháru převezl i do Griesheimu ve spolkové zemi Hessensko. Neprojevilo se na něm náročné cestování a zvítězil v obou partiích proti IM Iszakovi (2471) a následně i proti GM Mištovi (2543). Ve druhém případě to však Brémám k bodům překvapivě nepomohlo. Alespoň co se individuálních výsledků týká, musejí být s úvodním dvoukolem spokojeni i Vlastimilové Babula s Jansou. Brémský Babula totiž v polském dvouboji nejprve bílými porazil IM Krysztofiaka (2443), v neděli pak odrazil Keresův útok v podání IM Tazbira (2555). Vlastimil Jansa na nejvyšší šachovnici v sobotu senzačně porazil GM Raggera (2655), i když nutno podotknout, že mladý Rakušan v partii odmítl trojí opakování pozice. Klubový spoluhráč z Lysé n/L Evgeny Najer (2664) už ale byl nad jeho síly. Partii navíc zakončil efektní kombinací: 30...Jf3+! 31.exf3 Se5+ 32.f4 Vxf4! 33.Sxf4 Sxf4+ 34.Kh3 Df3+ 35.Kxh4 Kh6 0-1 Nejméně vydařený víkend tak zaknihoval David Navara, jehož dvě remízy znamenají drobnou ratingovou ztrátu. Zajímavější partií byla ta sobotní proti Bologanovi (2695), kdy David neprotlačil ani jednoho ze svých volných pěšců, aby následně musel plných 119 tahů bránit koncovku bez pěšce. V neděli proti Buhmannovi (2584) zvolil David bohužel nepříliš průrazné zahájení, protože na španělskou s d3 jsou soupeři i díky dřívějším úspěchům Sergeje Movsesjana již velmi dobře připraveni. Slovensko při absenci Petera Michalíka tentokrát reprezentoval pouze Lubomír Ftáčnik, jehož dvě remízy – s Nielsenem (2662) a Sanikadzem (2580) – pomohly Hamburku k jednomu zápasovému bodu. Získat více však bylo vzhledem k losu (suverénní Baden-Baden a ambiciózní Trier) velmi obtížné.

Partie

Odkazy

Stránky soutěže
Online přenos
Partie sezony 2011/2012
19x 2938x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
11.11.2012 09:28 | Autor neznámý

Znovu sa rozbehla Bundesliga. David efektná výhra v miniatúrke, Jansa nemenej výborná remis. Iba Michalíkovi sa nedarilo.

 

28.10.2012 13:09 | Autor neznámý

Rozhodčí spolu s panem Siebrechtem jsou amatéři. Je jasné, že z postavení nohou se nedá nic vyvodit. Stačilo si přitom stoupnout ve vedlejší kabince na záchodovou mísu a Bindricha ,,zblejsknout,,. Agenti FBI se musejí za břicho popadat při popisu amatérské sledovačky. Do sledování se v žádném případě neměl zapojovat hlavní rozhodčí s provařeným ,,ksichtem,,.

28.10.2012 11:06 | Autor neznámý

 Falko Bindrich ve svém vyjádření uvádí, že nikdy neodešel na WC, když byl na tahu, svůj mobil měl stále vypnutý a veškerá obvinění z podvodu popírá. Mobil nedal rozhodčímu ke kontrole kvůli tomu, že to považoval za zásah do svého soukromí. Měl v něm různé zprávy a obrázky soukromého charakteru a také citlivá data, která nemůže nikomu ukázat, poněvadž by tím riskoval ztrátu zaměstnání. Stěžoval si i na způsob, jakým byl v sobotu a v neděli sledován. Rozhodčí Dieter von Häfen ve své zprávě uvedl mimo jiné toto  ( nejprve k sobotní partii s Tregubovem ) : " Asi o hodinu později šel Falko Bindrich znovu na toaletu a já jsem ho s jistým odstupem sledoval. Na WC nikdo nebyl, pouze jedna kabina byla obsazená. Šel jsem do vedlejší kabiny, přitiskl ucho na stěnu a snažil se zjistit, jaké zvuky Bindrich ve své kabině dělá. Asi za minutu se ozvalo splachování. Vyšel jsem ze své kabiny a beze slova jsme spolu stáli u umyvadla ". V neděli to bylo ještě zajímavější. Rozhodčí pokračuje : " Za čtrvrt hodiny byl znovu pryč. To už bylo na mě moc a sledoval jsem ho na WC. V té době začal mít podezření i Sebastian Siebrecht, kterému se chování F. Bindricha zdálo velmi podivné. Cestou na WC mě na něj upozornil. Odpověděl jsem mu, že mám stejný názor. Přišli jsme společně na WC. Falko Bindrich byl znovu v kabině. Sebastian Siebrecht si lehl na podlahu , aby si prohlédl postavení nohou. Poté jsme WC opustili. Siebrecht mi sdělil, že na postavení nohou nenašel žádné důkazy pro podvod, ale chování F.Bindricha mu připadá podezřelé . Požádal mě, abych u jeho soupeře udělal prohlídku. " .  Falko Bindrich si právě na toto nedůstojné špehování stěžuje a pokračuje : " Kde to skončí  ? Nejprve prohledáme kapsy, oblečení, tašku. Rozhodčí špehují hráče na WC. Soupeř si lehne na podlahu. Co přijde jako další ? Osobní prohlídky ? Kdo tahle pravidla vymýšlí ? Funkcionáři FIDE a některých národních svazů přebírají kontrolu nad hráči, neberou ohled na presumpci neviny a opouštějí principy právního státu a hlavně berou hráčům, hlavně amatérům, kteří tvoří základ každého sportu, radost ze hry. K čemu je nulová tolerance ? Kdo si chce nechat prohlížet kapsy, oblečení nebo kufr ? Naštěstí nás lidská a občanská práva provázejí většinu života a v šachu bychom se jich měli vzdát ? Nová pravidla bundesligy dávají rozhodčím teoretickou možnost prohlížet a šikanovat libovolného hráče, protože už dvě návštěvy WC mohou sloužit jako " důvodné podezření " .

28.10.2012 07:07 | Autor neznámý

http://chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=8586

22.10.2012 20:19 | Autor neznámý

Jinak na všem špatném je něco dobré, dobře, že před olympiádou 3 hráči dostaly víceleté tresty, přeci jen zvážit výhru v partii a tuto likvidační hrozbu, to je právě při zavedení namátkových kontrol (snad!) to odstrašující.

22.10.2012 20:13 | Autor neznámý

re Rdm:

Co může rozhodčí a co je hráč na vyzvání povinen by právě stanovila legislativa, která být musí, aby šlo kontrolovat.  Ale již jsem psal, oddělme zvonící nebo nevypnutý telefon od povodu. U Francouzů zjistili podvod pár týdnů po akci úplně na jiném místě světa. Takže co na mobilu dělal před minutou, by asi při trošce zaškolení a zručnosti se dalo najít. Jestli podváděl či ne, tak je daleko podstatnější než jestli se bavíme o kontumaci za zapnutý mobil. A kdo se nepodvolí kontrole, tak musí být stanoveno, že podváděl, za což i tady se psalo, by měl být dištanc. Ano Rdm, i v dopingu je boj s zakrýváním látek.

 Rdm, krásné psát o důvěře, kéž by tomu tak bylo,  kontrolní mechanismy na státní zakázky také nepotřebujeme,  dáme důvěru, že.
  Bohužel i v našem sportu (kde jde o menší peníze než ve státních zakázkách, ale zase ne nezajímavé, tituly či úspěch) se v poslední době nějak opakuje podvádění (zatím u zahraničních hráčů) a nechtějme vědět, kolik toho prošlo bez povšimnutí. Že vlastní tým práskne ministryně sportu, je obdivuhodné. Vrácení hráčem do jejích rukou půjčeného předmětu doličného také obdivuhodné....
  Mám strach, že to co opakovaně píši (možnost kontroly a její povinost hráče se podvolit, jinak "positivní" se všemi důsledky), bude musel FIDE zavést. Jak dnes dopadl v jiném sportu veliký hrdina, vzor, sponzor nadace nemocných a velký bojovník s vlastní nemocí. Kdo by mu tehdy nedal důvěru, že se ke špatným věcem nesníží...  A mám obavu, že v šachu to jde možná i jednodušeji a bez útoku na vlastní zdraví. Smutné, ale případy již byly a bohužel, ikdyž si to nepřejeme,  budou.

22.10.2012 19:04 | Autor neznámý

Zajímalo by mě co by rozhodčí udělal (měl udělat), kdyby mu hráč mobil dal ke kontrole. Kdyby byl zapnutý - kontumace, kdyby nebyl - nic? Má třeba rozhodčí (právo) zkoumat jestli má hráč na mobilu (ať už zapnutém nebo vypnutém) šachový software?

Ten by totiž k podvádění ani nebyl potřeba, když se je možné z telefonu vzdáleně připojit k jinému počítači. Například z Androidu pomocí Teamvieweru - https://www.youtube.com/watch?v=yEofo1tWaoc. Čili bohatě stačí telefon s Internetem a počítač také připojený na Internet na kterém je naistalovaný šachový software. Hráč jde na WC, zapne mobil, připojí se na vzdálený počítač, natahá/postaví pozici, nechá si poradit, vypne telefon, vrací se k partii. Celkem 5-10 minut max. Rozhodčí chce vidět mobil, ten je vypnutý, zapne ho, žádný šachový software nenalezen, hraje se dál(?). Je to samozřejmě hypotetická situace, ale v tomhle případě by naprostý zákaz telefonů v hrací místnosti měl smysl. Ale všechno je o důvěře, kterou v dnešní době aby pohledal...

22.10.2012 15:07 | Autor neznámý

V podstatě opisuji to, co už zde bylo řečeno. Zákaz vnášení mobilů do hrací místnosti mi přijde přehnané a také jako jistá forma paranoie od FIDE, to už by pak rovnou mohl stát rozhodčí u vchodu do hrací místnosti s krabicí "Elektronická zařízení sem". Jsou zde zdravotní případy, kdy bych mobil v žádném případě nezakazoval, pokud se vše dopředu nahlásí. A nešťastné zazvonění mobilu je chyba hráče jemuž zazvonil, tato pravidla jsou (podle mně) už dost dlouho známa, a to, že zapomněl je hráčova hloupost, pak si může zpytovat svědomí.

22.10.2012 12:15 | Autor neznámý

Jak píši níže, já bych oddělil samotné vnášení mobilu, nešťastné zazvonění úplně od jiné kapitoly podvodu,. A podvod jak mobilem, tak jiným ele. zařízení. Včetně, jak píši níže odmítnutí kontroly. V těchto případech bych byl pro disciplinární řízení s dištancem. V prvním případě, kdy není spojeno s podvodem (nešťastné zazvonění), tak jak dnešní prohra nebo prý budoucí menší trest, obojí možné bez následného řízení. Samozřejmě jsou možné výjimky, jak píše Zdeněk Janda, z vážných zdravotních důvodů, pohotovost neprofesionálních hráčů. Když řekne rozhodčí nahlas předem, že "tento", má jistou výjimku, mobil má tam a tam, tak je již tím je "tento" pod takovým drobnohledem, že hrozí podvod daleko méně než u kohokoliv jiného.  

 Tak jem, abychom obě věci neslučovali. 

22.10.2012 12:03 | Autor neznámý

Pokud jde o téma FIDE , pravidla a zákaz mobilů , řekl bych, že vládne trochu zmatek. Podle zprávy Geurta Gijssena existují dvě verze článku 12.3 b. Jednu navrhla komise pravidel, druhou prezidentská rada FIDE. Rozdíl mezi nimi je ten, že verze komise pravidel je v podstatě současný stav ( mobil je možné mít pouze se souhlasem rozhodčího a musí být kompletně vypnutý ) , zato návrh prezidentské rady stanoví úplný zákaz přinášení mobilů do hrací místnosti. V oficiálním znění : A player is forbidden from having a mobil phone and/or other electronic means of communication in the playing venue. If it is evident that the player brought such a device into playing venue he shall lose the game. However, if the opponent cannot win the game by any series of legal moves, his score shall be a draw. Který návrh bude obsažen v nových pravidlech, má rozhodnout právě prezidentská rada do konce roku. Důležitý je ale nový článek 12.3 c , který hovoří o tom, že " The rules of a competition may specify a different, less severe , penalty ˇ , tedy uložit mírnější trest. 

22.10.2012 11:54 | Autor neznámý

Já o tom zde psal již nesčetněkrát. O tom, že FIDE k tomu jednou dojde. Zatím vidím, že nástin mých myšlenek provádějí v SRN. Znamená, legislativa dovoluje kontrolu hráče (kapsy, mobil). Hráč se může odkázat na listinu práv a svobod a proto není možno "násilně" kontrolu provést. Ano, ale pak je považován jako "pozitivní" (elektonický doping). Mělo by být i včetně disciplinárního testu jako, neřeší se pak již, zda podváděl či ne. Opět se opakuji, dtto je v klasickém dopingu. Nikdo nesmí být nucen nechat si provést dopingovlou zkoušku. Ano, ale jak dopadne, víme. Rozhodčí mu ho nechtěl sebrat, jen chtěl se na něj podívat, nechat si ho pustit, aby provedl kontrolu. Jak se píše, je dle dle legilativy soutěže.
 Druhý level (i kvůli penězům možno použít na  TOP soutěže)  by byl v možnosti intimnějšího  zkoumání, např. miniaturní elektroniky, či i čipů,  elektr. dopingu,  s možností provádění jen příslušnou odbornou komisí (lékař s odb. lék. asistenty) a zase by tam platila stejná pravidla jako v dopingu klasickém. Stálo by to nemálo peněz, boj s dopingem v jiných sportech je také velice drahý. Jak se mohou případy množit (a bohužel mám velikou obavu, že tomu se světový šach nevyhne) nezbyde než tímto projít. Jak jsem psal opakovaně,  základem, ke kterému FIDE dojde, je legislativa, odmítnutí - ano, ale jsi "pozitivní".  Samozřejmě i ve fotbale se nejde s dopingem pod druhou nejvyšší soutěž (protože prostě moc drahé). Obdobně i v šachu by se nejspíš vystačilo s tím "prvním levelem" z úvodu, jak píši,  pro všechny soutěže, mimo TOP mezinárodních (tam by mohla zasáhnout i ta lékařská odborná ele-dopingová komise - druhý level). 
  Nejhorší je, když se v jiném sportu nadopuje okresní nadšenec, tak mu to k mistrům nebude nic platné, u toho elektr. dopingu v našem sportu by mu to mohlo velice pomoci. O to je to nebezpečnější.
   Falka dobře známe i z ČR, z extraligy, předtím jako malého žáčka, talenta, hrál zde i kdysi KPII. Bylo by smutné, kdyby  takový nadějný člověk získal punc podvodníka.

22.10.2012 11:51 | Autor neznámý

 Zdenku  , clanek   pravidel    ktery   se  tika    mobilu   bude  platit  od  01.07.2013 tak :

12.3 a. During play the players are forbidden to make use of any notes, sources of 

information or advice, or “analyse”, on another chessboard, any game. 

b. A player is forbidden to have a mobile phone and/or other electronic means of 

communication in the playing venue, unless permitted by the arbiter and the device is 

completely switched off. If it is evident that such a device is not completely switched 

off, the player shall lose the game. The opponent shall win. However, if the opponent 

cannot win the game by any series of legal moves, his score shall be a draw. 

The rules of a competition may specify a different, less severe, penalty.

c. Smoking is permitted only in the section of the venue designated by the arbiter. 

V  Polsku   mame   10-11.11.2012  Konference  Rozhodcich  v Krakovi  a  uvidime  co   k temu  clanku  rikne  Pan  Filipowicz .  

 

22.10.2012 11:38 | Autor neznámý

Partie Romanov x Berkes - 5 spojených volných pěšců, to už je síla

22.10.2012 11:36 | Autor neznámý

No, Zdeňku, píšu jen, co jsem zažil před týdnem na ECC. Tak to bylo nastaveno. Po hodinové masírce na kapitánském mítinku, co všechno se nesmí, co všechno se musí (mobily, dress code, nenabízet remízy, nemluvit o ničem s kapitánem atd.) přistoupili šéfové a rozhodčí k losování. Bohužel ani ženskou sekci ani mužskou sekci se jim nepovedlo vylosovat bezchybně. Jak úsměvné! 

22.10.2012 11:24 | Autor neznámý

No,Bolku , jsem líný hledat v nejnovějších pravidlech či usnesení FIDE (možná to má někde KR) . Ale někde v podvědomí mi utkvěla informace o tom,že pravidla "mobilů" byla ze strany FIDE změkčena (či jak to vhodně nazvat). Je to např. pro mě problém : jak se zachovat u těžkého diabetika , který musí pravidejně každé 4 hod. jíst - a tento čas má nastavený v mobilu. To mám odebráním mobilu u něj riskovat hypoglykemický šok ? Nebo mnozí mají na mobilu nastavené hlášení o vloupání do auta, nebo do bytu či baráku. Kvůli pár podvodníkům (je zajímavé,že je jich asi nejvíce z Německa) na to doplácejí slušní hráči.

O tom změkčení pravidla,ví o tom něco podrobněji Láďa Palovský ? Láďo,díky za info.

22.10.2012 10:53 | Autor neznámý

Uvedená partie Siebrecht - Bindrich měla následující průběh :  1. c4 e5 2. Jc3 Jf6 3. Jf3 Jc6 4. a3 e4 5. Jg5 De7 6. e3 h6 7. Jh3 g5 8. Dc2 Sg7  9. Jg1 0 - 0 10. Jge2  1 - 0 

22.10.2012 10:48 | Autor neznámý

mrknem na to. jen uvedu, že na ECC v Ejlatu bylo dáno již doporučení, aby nikdo nenosil mobil na partii. zazvonění samozřejmě prohra, nalezení mobilu u hráče znamenalo rozhodování, jak s tím naložit.

22.10.2012 10:43 | Autor neznámý

Bundesligový víkend přinesl bohužel i další skandál, týkající se možného podvádění. Jeden z hráčů, GM Falko Bindrich totiž během partie nápadně často odcházel na WC. V sobotu vyhrál s Tregubovem, v neděli hrál se Siebrechtem a opět se vzdálil na WC při svém 10.tahu.  Byl zavolán rozhodčí, aby prověřil podezření z podvodu. Ten má podle pravidel bundesligy právo, že při důvodném podezření na podvod mu hráči musejí předložit ke kontrole mobil , ukázat obsah kapes nebo si v krajním případě nechat zkontrolovat i oblečení. Na otázku rozhodčího, zda má u sebe mobil, odpověděl F.Bindrich, že ano. Odmítl ho ale předložit ke kontrole s odůvodněním, že je to jeho soukromý majetek. Rozhodčí mu pak prohlásil partii za prohranou. V důsledku toho podalo protest i družstvo, které v sobotu prohrálo s týmem , kde hrál F.Bindrich 3,5 - 4,5. Zda se skutečně jednalo o podvádění, se zatím s jistotou nedá říct, ale v každém případě to znovu oživí diskuse o potřebě nových pravidel, např. úplného zákazu vnášení mobilů ( i vypnutých ) do hrací místnosti, jak to navrhuje FIDE...

22.10.2012 10:27 | Autor neznámý

 Bohuzel   nejsilnejsi  liga   sveta    docekala  se   pripadu   "elektronickeho"  podvodu . Je  clanek  na  chessbase   http://chessbase.de/nachrichten.asp?newsid=13525     . Falco  Bindrich   hodil  za  kazdym   tahem   na  zachod    a  rozhodci  rozhodnul   pripsat  nulu .