Ningbo, šachové Nagano

31.07.2011 05:43 | Mistrovství světa družstev

Arménie, ve složení Levon Aronjan (2805), Sergej Movsesjan (2700), Vladimir Akopjan (2667), Gabriel Sargissjan (2663) a Robert Hovhannisjan (2556), dobyla na mistrovství světa reprezentačních družstev šachový trůn. Tuto informaci jsme přin...

Arménie, ve složení Levon Aronjan (2805), Sergej Movsesjan (2700), Vladimir Akopjan (2667), Gabriel Sargissjan (2663) a Robert Hovhannisjan (2556), dobyla na mistrovství světa reprezentačních družstev šachový trůn. Tuto informaci jsme přinesli již ve středečním článku, hned po skončení šampionátu. Plánovaný rozhovor se Sergejem Movsesjanem však nabral malé zpoždění, ale není se čemu divit. Předáním zlatých medailí do rukou arménské výpravy v čínském Ningbo mistrovské oslavy zdaleka nekončily.

Tady od nás to vypadalo, že týmu Arménie to jde jako po másle. Ale určitě byly kritické chvilky zápasu?

"Podařilo se nám dobře odstartovat a i přes těžší los ve druhé půlce turnaje se nám dařilo udržovat stabilní výkonnost. Samozřejmě, v některých chvílích jsme měli i štěstí, jako například v časovce mé partie s Almasim (nakonec to rozhodlo celý zápas), nebo velmi napínavý a vždy velmi prestižní zápas proti Ázerbájdžánu."

Uvedl jsi Ázerbájdžán. Jak by se dala popsat atmosféra přímo během zápasu?

"Pro mne to vlastně byla první podobná zkušenost, ostatní kluci již takových zápasů absolvovali více. Snažili jsme se k utkání přistupovat, jako ke každému jinému zápasu, ale tlak i zodpovědnost je stejně na trochu jiné úrovni. Řekl bych, že se nám vcelku podařilo udržet nervy na uzdě a zápasová remíza byla spravedlivá."

Dodal si týmu společně s Akopianem nejvíce bodů. Vypadá to, že si formu pěkně načasoval. Jaký máš pocit ze hry, jsou nějaké zajímavosti?

"S formou můžu opravdu být nadmíru spokojen:) Dařilo se mi vcelku dobře trefovat zahájení a i předváděná hra nebyla špatná. Určitě celému týmu prospělo i předturnajové soustředění, v neposlední řadě svoji roli sehrála i naprosto pohodová atmosféra v družstvu."

Trojice s nejlepším výkonem na druhé šachovnici (zleva): stříbrný Sergej Movsesjan (6/9), bronzový Alexander Griščuk (5,5/8) a zlatý Yue Wang (7/9) (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Když jsme u týmu. Sestava je jasná, ale co osoby kolem týmu? Kolik vás tam bylo a co zajišťují?

"S námi byl vedoucí výpravy a premiérově i lékař týmu. Lékař nám navíc hodně pomohl i v logistických otázkách, jelikož deset roků v Číně žil a umí perfektně čínsky."

Pro inspiraci, tréninkové soustředění znamená kolik hodin za šachovnicí denně? A je hlavním tématem zahájení nebo i jiné okruhy?

"Tréninkové soustředění trvalo zhruba deset dnů a šachová příprava zabírala přibližně 4-5 hodin denně (zejména příprava zahájení a různé zajímavé pozice a studie na trénink propočtu). Zbytek zaplňovaly sporty, bazén a regenerace."

Vítězný tým Arménie (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Z kuloárů: vypadá to, že v ruské sborné nepanovala zrovna nejlepší atmosféra, naopak Ukrajina a Čína finišovaly skvěle. Můžeš k tomu něco z tvého pohledu?

"Rusům se nedařilo spíš šachově, atmosféra v týmu podle hráčů byla naopak velmi dobrá. Ukrajinci se zmátožili po nepovedeném začátku, určitě jim nepomohl ani špatný start turnaje pro Areschenka (0 z úvodních 2 partii), v závěru mohli za určitých okolností bojovat o zlato, nakonec lze zisk bronzu považovat za vcelku úspěšný výsledek. Číňany táhli Wangové, ovšem poslední dvě desky již tak skvělé výkony nepodávaly a v důležitých zápasech se projevila nezkušenost mladých Dinga a Yu Yangyiho."

Nebyli trochu pod tlakem z domácího prostředí? Přeci jenom tam vládnou trochu jiné poměry.

"Nemyslím si, že by ten tlak na domácí byl nějak enormní, přeci jen podle sestavy nebyli hlavními favority na zlato."

V očích šachových diváků působí Arménie jako dobře sehraný týmový stroj. Můžeš něco prozradit, jak probíhají přípravy na zápas?

"Večer po zápase se scházíme a stanoví se sestava na další kolo. Pak se všichni společně bavíme o nápadech proti konkrétním soupeřům, často si radíme, co by na koho bylo vhodné zahrát. Řekl bych, že takhle funguje i dost jiných týmů."

Veselá historka z natáčení?

"V Ningbo platilo pravidlo o nulové toleranci a jednou na to málem doplatil ruský výběr. Nepomniaschij si totiž před partií zdřímnul a až včasný zásah jednoho z trenérů a sprinterský výkon Nepa ho uchránil před porážkou. K partii Nepo přiběhl pouhých 47 vteřin před začátkem kola!"

"Jinak na mne obrovský dojem udělalo přivítání, kterého se nám dostalo v Arménii. U letadla nás čekal prezident země a na počest zlatého týmu obrovské množství lidí vyšlo do ulic. Byla to obdoba českého Nagana nebo titulu MS v hokeji!"

Děkujeme za rozhovor a přidáváme se ke gratulantům.

(zdroj: armfootball.com)

(zdroj: armfootball.com)

Partie:

Odkazy:

Stránky turnaje
Výsledky na Chess-results
19x 1760x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
01.08.2011 14:25 | Autor neznámý

 Je to tak jak jsem napsal, byl to jeden z prvních ročníků, asi třetí až pátý. Byl to hráč z republiky bývalého Sov. svazu, přesně které a jméno, opravdu již nepamatuji. Přišel pro první cenu, jak jsem psal v košili, jejíchž vzhled nechci popisovat, kdyby někdo při čtení svačil a jeho chování si také dokážete představit. Že dištanc byl opravdu trestem, bylo, že se po jiném mistru ptal po několika letech (asi 4-5), zda je opravdu trest "na doživotí" nebo by přeci jen mohl příště přijet. Po tomto "poslíkovi" poslali pořadatelé zprávu, že na doživotí možná ne, ale že "ještě neuzrál čas". Jak dnes to je, jsem nezjišťoval.

01.08.2011 13:39 | Autor neznámý

 

01.08.2011 13:38 | Autor neznámý

 pawel: Zajímavá historka, můžete to prosím rozvést?

01.08.2011 13:38 | Autor neznámý

pawel: to o tom vitazovi pardubic ma zaujalo a este som o tom nepocul, tak by ma docela pobavila podrobnejsia historka o tom co sa vlastne stalo :)

01.08.2011 12:10 | Autor neznámý

David Ciprys má samozřejmě pravdu. Reprezentativní dres, sportovní oblek nebo společenský oblek je úplně něco jiného než toto.

Výraz bych mu, na rozdíl od vytahaného trika, prominul. Podívejte na Ruské hokejisty a jejich výrazy se sundávání medailí po stříbrné prohře vloni na MS s ČR. A on byl zde vlastně čtvrtý v týmech, to je jako by byl vyhlášen v hokeji "stříbrným" útočníkem po letošní prohře s ČR o bronz.

Pobl... košile a chování na stupních vítězů před sponzory a V.I.P stála vítěze Pardubic ze začátku 90. let mnohaletý dištanc na tomto turnaji, a pořadatele, ne jejich vinou, složité přesvědčování sponzorů a zástupců města, aby znovu podpořili turnaj. A bude ten důvod, chtějí-li hráči za peníze hrát, musí také takové turnaje existovat (kolik se jich již ruší, snižuje laťku), v dnešní době ještě snad důležitější než dříve. Tak by měli pořadatelům tím alespon trošku pomoci (ve vlastním zájmu), ne že je to jedno.

01.08.2011 09:03 | Autor neznámý

Spíše byste si měli vážit těch, kteří si na nic nehrají, než těch, kteří si na něco hrají.

 

Představa větší serióznosti, pokud máte na sobě oblek, je opravdu jen představa.

01.08.2011 08:38 | Autor neznámý

 David Ciprys: Mezi lehkou sportovní bundou s logy sponzorů a oblekem je přece diametrální rozdíl. Tady jde o to, jestli si budeme hrát na kravaťáky, nebo ne. Mě to vadí z důvodů zcela principiálních. Mezi kraváťáky je velmi vysoké procento skutečných lidských sviní, tito lidé jsou odpad lidské společnosti. Dělník v montérkách na mě z lidského hlediska působí mnohem seriózněji.

01.08.2011 00:16 | Autor neznámý

 ja nevim, co mate proti triku a dzinam, meni se doba, tak si zvykejte ;) kdyz neni spinavej a nesmrdi jak prase, tak at si nosi, co chce, pokud tim neodhaluje intimni partie ;)

01.08.2011 00:03 | Autor neznámý

Griščuk sice z nich vypadá nejodpudivěji, ale i vítězný Číňan má pod sakem tričko (!), nikoliv košili. Trojku doplňuje Mojsevsjan, kterému je alespoň vidět břicho, k saku má též džíny ... Prostě to pojali tak nějak neformálně.

31.07.2011 22:24 | Autor neznámý

Nejde jen o Griščuka, ten má svérázné názory, pokud jde o historii a politiku, a možná se to týká i oblékání. Nechápu ale - protože nehrál sám za sebe, ale za družstvo - proč ho kapitán nebo vedoucí ruského týmu v takovém oblečení na vyhlášení pustil. Přinejmenším mu mohl půjčit nějakou slušně vypadající košili, aby celkový dojem nebyl tak hrozný...

31.07.2011 21:56 | Autor neznámý

Mám pochopení pro extravaganci geniálních lidí, ale co je moc, je příliš, takže souhlas s panem Ciprysem. Ta fotka je legrační už proto, že o hlavu vyšší otráveně se tvářící Griščuk vypadá jako vítěz, který stojí na vyvýšeném piedestalu 

31.07.2011 21:24 | Autor neznámý

To Lykan: sportovec na olympiádě si před převzetím medaile skutečně zpravidla běží (pokud se nevyhlašuje ihned poté, co vylezl z bazénu) pro perfektně padnoucí sportovní oděv (dres) od špičkové sportovní firmy s bohatými nášivkami sponzorů (pokud to pravidla dovolují) a na stupních vítězů profesionálně rozdává úsměvy, protože ví, že právě toto je okamžik, kdy roste jeho cena.

V tom je bída šachu, že vlastně ani nemá žádná loga k prezentaci před fotografy a kamerami a všem je úplně jedno, jestli si hráč světové špičky přijde pro medaili ve skvěle padnoucím obleku a s úsměvem nebo ve stokrát sepraném tričku s otráveným výrazem.

I kdybychom se stokrát chtěli prezentovat, takovou fotku do novin nebo na nešachový web nikdo nedá. Ta je prostě hrozná. Nejprofesionálněji vypadají čínští pořadatelé. Nepochybně i z úcty k hráčům. Bylo by korektní, kdyby tomu bylo i naopak, alespoň při závěrečném ceremoniálu, když už někomu vadí předpisový oděv u partie.

31.07.2011 18:02 | Autor neznámý

 David Ciprys: "Jen pořád nechápu, jak se můžou "nejlepší mozky planety" objevovat na závěrečném ceremoniálu nejvyšší světové soutěže ve vytahaném potištěném tričku a ošoupaných riflích. Ve všech ostatních sportech by to bylo zcela nemyslitelné porušení sportovní etiky"

 

To je přece evidentní blbost, už vidím, jak se sportovec na olympiádě běží převléknout do obleku, aby si mohl převzít medaili . Společenské akce, na kterých se sportovci promenádují v oblecích, samozřejmě existují, ale srovnávejme prosím srovnatelné. Více pokusů o argumentaci k tomuto tématu v příspěvku Davida Cipryse není. Takže, pane Jando, otázka po argumentaci zůstává.

31.07.2011 15:35 | Autor neznámý

ad Pavel Háse - Pavle, když už nic jiného ( pro méně chápavé doporučuji si přečís příspěvek Davida několikrát , třeba se v hlavě rozsvítí  . A nevztahoval bych to jen na špičkové frofíky ) , tak je to minimálně slušnost vůči pořadateli. Že je to slušnost i vůči soupeři, to je ta nadstavba  ....

31.07.2011 14:11 | Autor neznámý

 Janda: "I když si nedělám iluze, že to někteří šachisté jsou schopni pochopit "

 

Třeba by se počty těch chápajících zvýšily, kdybyste pro svůj názor uvedl nějakou argumentaci.

31.07.2011 14:06 | Autor neznámý

Zdeněk Janda: Nedělejte si iluze, oni se všichni prostě "škrtit" nedají. Ale pokud není udělení finanční ceny vázáno na účast při ceremoniálu, ať si aktvisté dělají co chtějí.

31.07.2011 09:34 | Autor neznámý

re David-  vše bych podepsal. K tomu slušnému oblečení na závěrečný ceremoniál - řekl bych,že to souvisí již s výchovou od mládí. Začít by se mělo (pokud s tím chceme něco vůbec dělat)  již u regionálních Openů či přeborů . Pak se tyto návyky u mladých přenesou do dospělého věku ( jako např. hygienické návyky). Příkladem  bych uvedl nedávno skončený Open Teplice. Jeho pořadatelé se nebáli přijmout nejen Sofii , ale i požadavek vhodného oblečení na závěr turnaje. A hle - ono to šlo, viz fotogalerii. A třeba z nařízení se stane samozřejmost... I když si nedělám iluze, že to někteří šachisté jsou schopni pochopit

31.07.2011 08:38 | Autor neznámý

Video s prezidentským uvítáním stojí za to . Obrovská gratulace Sergejovi k výkonu, výsledku celého týmu i k zážitkům, keré stojí za tvrdou sportovní řeholi. Je vidět, že jeho přestup nebyl žádnou reprezentační turistikou, ale velmi racionálním a úspěšným krokem. Kdo z nás by se (nejen v šachu) nechtěl stát členem špičkově fungujícího týmu, který v člověku potlačí všechny přirozené sklony k pohodlnosti a vybičuje ho k euforickým životním výkonům a výsledkům. Bravo!

Jen pořád nechápu, jak se můžou "nejlepší mozky planety" objevovat na závěrečném ceremoniálu nejvyšší světové soutěže ve vytahaném potištěném tričku a ošoupaných riflích. Ve všech ostatních sportech by to bylo zcela nemyslitelné porušení sportovní etiky nebo znak toho, že nejde o profesionální špičkový sport a sportovní byznys, ale jen o jakousi přehlídku nadaných amatérů, jako třeba skládačů rubikovy kostky nebo řešitelů hádanek, kteří jedou na soutěž za své a čekat mohou tak maximálně čestné uznání.

31.07.2011 07:19 | Autor neznámý

www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YifRg4aAE1M

zde by mělo být ono přivítání