Zostań szachowym mistrzem – Staň se šachovým mistrem

06.11.2011 06:43 | Mezinárodní Grand-Prix Zostań szachowym mistrzem

29. 10. 2011 se ve Zlatých Horách uskutečnil první šachový turnaj mládeže z již tradičního cyklu turnajů Zostań szachowym mistrzem – Staň se šachovým mistrem, který je letos jedinečný tím, že se na jeho organizaci podílí jak p...

29. 10. 2011 se ve Zlatých Horách uskutečnil první šachový turnaj mládeže z již tradičního cyklu turnajů Zostań szachowym mistrzem – Staň se šachovým mistrem, který je letos jedinečný tím, že se na jeho organizaci podílí jak polská, tak i česká strana. Tento mimořádný projekt, jenž je doplněn šachovými semináři za účasti reprezentanta GM Roberta Cveka, získal finanční podporu Evropské unie v rámci Operačního fondu Micro pohraničí – program mezinárodní spolupráce České a polské republiky. Další turnaje se uskuteční v polském Prudniku (3. 3. 2012, 10. 3. 2012, 17. 3. 2012) a celková série bude uzavřena turnajem v České Vsi (7. 4. 2012).

Turnaj byl zahájen hlavním organizátorem panem Sekaniecem a starostou Zlatých Hor Ing. Rácem. Ve třech kategoriích A (do 9 let), B (10 – 12 let), C (13 – 18 let) se turnaje celkem zúčastnilo 57 hráčů z České a Polské republiky. Ničím nerušená atmosféra v prostorách rekreačního střediska Bohemaland poskytla důležitý předpoklad pro skvělé šachové výkony a také pro získání první šachových zkušeností mládých hráčů. Obzvláště na Jesenicku bývá mnohdy obtížné začínající hráče dostatečně motivovat a zajistit tak jejich trvalou náklonnost k šachu. Turnaje by tedy měly být i prostředkem pro naplňování tohoto cíle a měly by hráčům ukazovat, že jejich úsilí přináší výsledky. Strukturou a organizací turnaje se pořadatelům podařilo na tuto skutečnost reagovat.

V kategorii A první místo se ziskem sedmi bodů s přehledem vybojoval Jakub Grzywa z PUKS Rodło Opole. Z místních hráčů předvedl nejlepší výsledek Denis Čech, jehož dělilo od třetího místa pouze pomocné hodnocení. Dalším nejlépe umístěným hráčem z okresu Jeseník byl Tomáš Jaroň z České Vsi.

V kategorii B zvítězila s bodovým náskokem Agnieszka Kwiatkowska z LZS Swornica Czarnowąsy nad Mateuszem Tustanowskim z LKS Zarzewie Prudnik, který pro letošní sezónu Oblastního přeboru Olomouckého kraje – sever posílí oddíl TJ Zlaté Hory. Skvělé čtvrté místo vybojoval Tomáš Škarpa z České Vsi. Pěkného výsledku dosáhl i domácí Petr Šmida, který obsadil 8. Pozici v celkové tabulce.

V kategorii C byl favorizovaným hráčem Patrik Gnida z České Vsi, bohužel se mu nasazení jedničky nepodařilo obhájit a skončil nakonec na třetím místě. První a druhé místo obsadili Klimek Marcin a Piotr – oba z PUKS Rodło Opole. Nejlépe umístěným zlatohorským hráčem byl Martin Šmida, který obsadil 14. místo.

Vítězové skupiny C - Klimek Marcin, Klimek Piotr, Gnida Patrik, Buksa Ewelina

V rámci dvoudenního semináře zaměřeného na praktické zvládání koncovek včetně souhry figur a aktivizace krále proběhly i turnaje v holandském a bleskové šachu. Je nutné ocenit i řešitelskou soutěž, neboť úlohy byly na druhý den pod vedením GM Roberta Cveka důkladně analyzovány.

Šachový seminář s Robertem Cvekem

Události podobného charakteru představují nezbytnou podmínku pro vytvoření silné základny kvalifikovaných hráčů a trenérů, kteří budou mít dostatek zkušeností pro další popularizaci šachu a výchovu mládeže. Je třeba zamyslet se nad celou problematikou komplexně, neboť šachová hra nepředstavuje jen ledajaké trávení času, ale je také vhodným nástrojem pro formování osobnostních charakteristik jejích příznivců. Každý jedinec má tak příležitost osvojit si základní kvantitativní a kvalitativní vztahy, zlepšovat své logické myšlení, uvědomovat si limity vlastních schopností a vstupovat do interakcí s jinými lidmi, což je nezbytné pro chápání společnosti a pozitivně se vyvíjející socializační proces. Jedině pořádáním seminářů a turnajů s programem, kde bude docházet ke vzájemným diskuzím, bude možné vytvářet a rozšiřovat zájmovou společnost, jejímž společným jmenovatelem bude záliba v šachové hře.