Slovenským mistrem GM Petrík, králem Bánské Štiavnice Portisch

18.07.2011 06:43 | Medzinárodné majstrovstvá SR

Uplynulý týden nabídl v Bánské Štiavnici šachovému oku velmi pestrou podívanou. Ze sportovního hlediska byl nejpodstatnějším hlavní turnaj mezinárodního mistrovství Slovenska. Vybudovaný náskok po pěti kolech (5/5) velmistr Evgenyj...

Uplynulý týden nabídl v Bánské Štiavnici šachovému oku velmi pestrou podívanou. Ze sportovního hlediska byl nejpodstatnějším hlavní turnaj mezinárodního mistrovství Slovenska. Vybudovaný náskok po pěti kolech (5/5) velmistr Evgenyj Gleizerov jistil následnými čtyřmi remízami, což mu stačilo na celkové prvenství v turnaji a tak i obhájení mnohdy nevděčného postu jedničky turnaje.

Stejného počtu 7/9 jako vítěz dosáhla ještě dvojice slovenských hráčů a tak o rozložení na medailových pozicích rozhodovalo pomocné hodnocení. Titul slovenského přeborníka pro rok 2011 patří do rukou velmistra Tomáše Petríka, kterému se vydařil finiš, když v posledním kole porazil Lubomíra Ftáčnika. Pozici vicemistra (celkově 3. místo) obsadil taktéž se 7/9 velmistr Ján Markoš. Z českých hráčů nejvýše vystoupal IM Lukáš Černoušek, když v posledních dvou kolech získal 100% a se 6,5 body obsadil pěkné šesté místo.

10GMMedvegy ZoltanHUN25276.047.033.052.02554103.9

Sobota je již tradičně kromě turnajového kola vyhrazena pro simultánku dvou velmistrů a následně jejich vzájemou partii sehranou naslepo. Pozvání letos přijali velmistr Lubomír Kaválek a velmistr Lajos Portisch. O páté hodině proti nim zasedlo celkem dvacet soupeřů a na náměstí se v rámci místních slavností rozhořely i boje na šedesátičtyřech polích. Úspěšnější byl Lubomír Kaválek, který svým deseti soupeřům povolil pouze dvě remízy. Maďarský velmistr podepsal smír s pěti soupeři a ke kapitulaci ho dokonce donutil teprve dvanáctiletý Martin Jablonický (nenechte si ujít video i s možností přehrát partii).

Ve večerní partii naslepo se živými šachy byl naopak šťastnější Lajos Portisch, který se po vítězné partii stal novým králem v Banskej Štiavnici.

Fotografie

Celkový vítěz GM Evgeny Gleizerov (zdroj: nss.cz)

Úřadující mistr Slovenské republiky pro rok 2011 GM Tomáš Petrík (zdroj: nss.cz)

Vicemistr GM Ján Markoš (zdroj: nss.cz)

4. místo - GM Denes Boros (zdroj: nss.cz)

Středem záběru nejlepší z české výpravy IM Lukáš Černoušek - 6. místo (zdroj: nss.cz)

7. místo se 6,5 body obsadil GM Genadij Timoščenko (zdroj: nss.cz)

GM Tomáš Likavský (zdroj: nss.cz)

GM Ján Plachetka (zdroj: nss.cz)

Ještě než zahájil Lubomír Kaválek komentování, prohlédl probíhající partie naživo (zdroj: nss.cz)

FM Dominik Csiba (zdroj: nss.cz)

Partie z předposledního kola GM Laszlo Gonda (2512) - GM Lubomír Ftačnik (2556) (zdroj: nss.cz)

Sešikováno (zdroj: nss.cz)

Mládežnici byli na simultánce zavčasu (zdroj: nss.cz)

Jako první rozjel simultánku na deseti šachovnicích Lubomír Kaválek, Milan Maroš ještě kontroluje zasedací pořádek (zdroj: nss.cz)

(zdroj: nss.cz)

Po chvilce provádí své první tahy i Lajos Portisch (zdroj: nss.cz)

Lajos Portisch (zdroj: nss.cz)

Lubomír Kaválek (zdroj: nss.cz)

Vítězství nad Lajosem Portischem si uchová Martin Jablonický (zdroj: nss.cz)