Naši bez medaile, Gažíková stříbrná

21.09.2011 18:01 | ME mládeže 2011

V bulharské Albeně skončilo mistrovství Evropy mládeže. Naši hráči medaili nezískali, nikomu se navíc ani nepodařilo dostat do první desítky. Nejlepšího výsledku dosáhly Karolína Olšarová (D18) a Jitka Jánská (D12), obě se umí...

V bulharské Albeně skončilo mistrovství Evropy mládeže. Naši hráči medaili nezískali, nikomu se navíc ani nepodařilo dostat do první desítky. Nejlepšího výsledku dosáhly Karolína Olšarová (D18) a Jitka Jánská (D12), obě se umístily na třináctém místě. Snad jim přinese štěstí do dalších turnajů... To Slováci mají důvod k oslavám, Veronika Gažíková skončila mezi dvanáctiletými dívkami na druhém místě. Její bratr Viktor se v kategorii do deseti let umístil na výborném pátém místě. Viktor spolu s reprezentačním kolegou Jergušem Pecháčem do poslední chvíle bojovali o medaile, oba slovenští hráči však ve vzájemném duelu v posledním kole remizovali. Čerstvá evropská medailistka se spolu se svým bratrem v příští sezóně objeví i v české dorostenecké extralize, kde budou hájit barvy Slovanu Havířov. Níže nabízíme výsledkový servis z mistrovství, hodnocení a dojmy reprezentačního trenéra Davida Kaňovského přineseme v samostatném článku.

V kategorii dívek do 8 let zvítězila Bulharka Nurgyul Salimová (1737), jedna ze dvou účastnic, které disponují výkonnostním ratingem. Naše Kristýna Laurincová získala čtyři body a umístila se na 30. místě. Bohužel jí nevyšel závěr, kdy uhrála 0/2.

Poř. Jméno Rtg FED Pts. TB1 TB2 TB3
1 Salimova Nurgyul 1737 BUL 8 41,5 55 7
2 Esadze Tamar 0 GEO 8 40,5 52,5 8
3 Solozhenkina Elizaveta 0 RUS 7,5 40,5 52,5 7
30 Laurincova Kristyna 0 CZE 4 32 40,5 4
39 Tomcikova Dominika 0 SVK 3,5 26 35 3

V kategorii chlapců do 8 let zvítězil Maďar Alex Krstulovic (1635). Jakub Voříšek skončil na 73. místě. Jedinou výhru si připsal ve 3. kole; prostřední část turnaje se mu nevydařila (0/3), poslední tři partie remizoval. Pěkného výsledku dosáhl Slovák Filip Haring, který skončil na 8. místě. Filipovi výborně vyšel závěr, uhrál 4/4.

1 Krstulovic Alex 1635 HUN 8 38 48,5 8
2 Gavrilescu David 1817 ROU 7 42,5 53,5 7
3 Pak Matvey 1875 RUS 7 41 53,5 7
8 Haring Filip 0 SVK 6,5 33 42,5 6
28 Sahidi Samir 0 SVK 5 34 42,5 5
73 Vorisek Jakub 0 CZE 3 27,5 35,5 1

Mezi dívkami do 10 let byla nejlepší Polka Alicja Sliwicka (1670), která úvodní partii remizovala a poté vše až do konce vyhrála. Anna Vítová skončila na 55. místě. V turnaji ani jednou neremizovala, zvítězit se jí podařilo čtyřikrát.

1 Sliwicka Alicja 1670 POL 8,5 40 52 8
2 Marjanovics Annamaria 1784 HUN 8 40,5 52 8
3 Bychkova Alina 0 RUS 7 41,5 54,5 7
40 Ucekajova Veronika 0 SVK 4,5 29,5 38,5 2
55 Vitova Anna 0 CZE 4 27,5 35,5 4
67 Kravcova Andrea 0 SVK 3 28,5 37 2

Mezi chlapci do 10 let vyhrál Řek Evgenios Ioannidis (1844), který měl se sedmi a půl body lepší pomocné hodnocení než Ázerbájdžánec Abdulla Qadimbayli. Nguyen Thai Dai Van skončil na 21.místě, šestkrát zvítězil a třikrát prohrál. Litovat může především porážky z posledního kola. Druhý náš hráč Jan Chlebek uhrál pět bodů a umístil se na 46. místě. Hlasitě o sobě dali vědět slovenští reprezentanti, Viktor Gažík prohrál pouze s turnajovým vítězem a uhrál jen o půl bodu méně než on, což stačilo na páté místo. Gažík v posledním kole jen remizoval s reprezentačním kolegou Jergušem Pecháčem: kdyby se mu podařilo zvítězit, bral by medaili! Pecháč skončil na pěkném sedmém místě a také on se pohyboval blízko medailí, v předposledním kole ale stejně jako Gažík prohrál s vítězným Ioannidisem.

46 Chlebek Jan 1521 CZE 5 32,5 41,5 4

Mezi dívkami do 12 let se medailový úspěch podařil Slovákům. Veronika Gažíková (1897) v turnaji neprohrála a získala sedm a půl bodu, což stačilo na stříbrnou medaili. Zlato získala Ruska Anna Vašeninová (1997), která uhrála ještě o polovinu bodu více. Naše Jitka Jánská uhrála šest bodů a skončila na pěkném 13. místě.

1 Vasenina Anna 1997 RUS 8 2152 42,5 54
2 Gazikova Veronika 1897 SVK 7,5 2068 42,5 55
3 Dordzhieva Dinara 2024 RUS 7,5 2034 42 54,5
13 Janska Jitka 1704 CZE 6 1729 35,5 45
25 Vrtiakova Anna 1540 SVK 5 1756 33 43,5

Mezi chlapci do 12 let jsme po odřeknutí Benedikta Hofírka účast neměli. Zlato získal Armén Haik Martirosyan (1892) za sedm a půl bodu.

1 Martirosyan Haik M 1892 ARM 7,5 2157 37 46,5
2 Morozov Nichita 1876 MDA 7 2123 40 49,5
3 Khanin Semen 2134 RUS 7 2103 42 53,5
12 Spacek Oliver 1907 SVK 6 2002 34,5 45
81 Kravec Patrik 1737 SVK 4 1663 27 36

Mezi dívkami do 14 let zvítězila favorizovaná WFM Aleksandra Gorjaškinová (2248), která měla o více než 100 bodů vyšší rating než ostatní soupeřky. Naše Lenka Rojíková skončila s pěti body na 37. místě.

1 Goryachkina Aleksandra 2248 RUS 7,5 2253 40,5 52
2 Kostitsina Liubov 2034 RUS 7 2161 37,5 49
3 Beinenson Katsiaryna 1888 BLR 7 2084 36,5 47,5
37 Rojikova Lenka 1806 CZE 5 1735 33,5 42,5
68 Galovicova Slavomira 1755 SVK 3 1544 28,5 36
75 Dzurjaninova Hana 0 SVK 2 1389 25,5 33

Mezi chlapci do 14 let byl nejlepší Turek Ali Marandi Cemil Can (2257), který získal sedm a půl bodu. Náš Jan Macháň skončil na 53. místě, získal 4,5 bodu.

1 Ali Marandi Cemil Can 2257 TUR 7,5 2387 37 47
2 Duda Jan-Krzysztof 2368 POL 7 2426 41 52
3 Artemiev Vladislav 2415 RUS 7 2371 39 50,5
53 Machan Jan 2001 CZE 4,5 1919 32,5 41
77 Harvan Richard 1961 SVK 3,5 1909 35,5 42,5

Mezi dívkami do 16 let zvítězila Ruska Maria Severinová (2154). Turnaj byl velmi vyrovnaný, hned pět dívek získalo sedm bodů a o stupních vítězů rozhodovala pomocná kritéria. Naše Eliška Johnová (1770) získala čtyři body, což stačilo na 54. místo.

1 Severina Maria 2154 RUS 7 2295 42,5 53
2 Tantsiura Marja 2138 UKR 7 2276 41,5 52,5
3 Efroimski Marsel 2221 ISR 7 2231 36 46,5
50 Johnova Eliska 1770 CZE 4 1781 29 38
74 Kahancova Jana 1670 SVK 2 1442 25 31,5

V kategorii chlapců do 16 let nepořídila jednička turnaje, IM Ivan Bukavšin (2539). Mladý Rus skončil až na sedmnáctém místě. Zvítězil Alexandr Bortnik se sedmi a půl body. Mladý Ukrajinec sice v prvním kole prohrál s výrazně slabším soupeřem, pak ale soupeřům povolil jedinou remízu a uhrál performanci 2508. Tomáš Kraus (2197) ztratil víc než 30 ratingových bodů, se čtyřmi a půl body obsadil 55. místo. Tomášovi nevyšel především úvod turnaje, kdy s výrazně slabšími soupeři uhrál 0,5/3.

1 Bortnik Alexandr 2360 UKR 7,5 2508 39 49
2 Gabuzyan Hovhannes 2404 ARM 7 2534 38 48,5
3 Anton Guijarro David 2462 ESP 7 2509 41,5 53
55 Kraus Tomas 2197 CZE 4,5 1990 26 34,5
67 Dolnak Michal 2098 SVK 4 1953 24,5 32

V Kategorii dívek do 18 let jsme měli trojí zastoupení. Naše hráčky se v pořadí Karolína Olšarová, Barbora Kolomazníková a Magdalena Miturová seřadily na 13.-15. místě. Olšarové se sice příliš nepovedl začátek, nakonec ale uhrála solidních šest bodů, další dvě naše hráčky získaly o půl bodu méně. Zvítězila Diana Baciu (2166) z Moldavska, která získala sedm a půl bodu.