Carlsenova výhra

04.12.2011 04:43 | London Chess Classic 2011

Londýnské klání potvrdilo hned na začátku očekávaný scénář – mezi velmistry z absolutní světové špičky dojde k rezultátu nejspíše málokdy, zato domácí velmistři budou zejména černými figurami muset o případnou remízu bo...

Londýnské klání potvrdilo hned na začátku očekávaný scénář – mezi velmistry z absolutní světové špičky dojde k rezultátu nejspíše málokdy, zato domácí velmistři budou zejména černými figurami muset o případnou remízu bojovat takřka do holých králů. Dle tohoto scénáře měly poklidnější remízy přijít v partiích Adams – Anand a Kramnik – Nakamura, důrazný tlak na výhru pak určitě měli bílí vyvinout v partiích Aronian – McShane a Carlsen – Howell.

Po představení na Talově memoriálu rozhodně od Ananda nemůže očekávat kdovíjak ostrá zahájení. V úvodní londýnské partii mu zdatně sekundoval i Mick Adams, který na najdorfa zahrál jednu z mírnějších variant. Co se počtu tahů týká, jednalo se sice o nejdelší partii dne, nicméně po hromadných výměnách byl výsledek znám již delší dobu. Oznámení spolupráce Nakamury s Kasparovem přidává na zajímavosti Nakamurovým partiím s Kramnikem. Teoreticky bychom se totiž mohli dočkat nepoužité Kasparovovy přípravy na památný zápas o mistra světa. Otázkou je, zda včera sehraná katalánská nespadá právě do této kategorie. Každopádně zahájení černý ustál bez výraznějších problémů, což je pro Nakamura jistě velmi pozitivní zjištění po z jeho strany nepovedeném Talově memoriálu.

Carlsen,M – Howell,D po 15…Sxf6

Carlsen,M – Howell,D po 33…V8d7

Velkým otazníkem je aktuální forma Luke McShanea. V lednovém Wijk aan Zee se sice prezentoval vynikajícím výkonem, přes B-skupinu se dokonce kvalifikoval do elitního „áčka“, nicméně kvůli pracovnímu vytížení zde účast pro příští rok odmítl. Domácí turnaj si ale utéct nenechal a v prvním kole se chybějící turnajová praxe ani příliš neprojevila. Balancoval sice hodně na hraně, jenže Aronian nakonec žádnou cestu k výhře nenašel, protože věčnému šachu jednoduše zabránit nešlo. Kaskadérskou partii sehráli Carlsen s Howellem. Překvapivá byla určitě už volba španělské, protože norský mladík poslední dobou preferuje spíše zavřená zahájení, ale volba to byla alespoň z psychologického hlediska vynikající, protože Howell hned od začátku začal ztrácet čas. Možná i pod vlivem této skutečnosti se Carlsen odhodlal vyzkoušet riskantní variantu v podobě 16.e5 dxe5 17.Je4. David Howell se nikterak nebál a místo bezpečnějšího 17…Dd8 se vrhl po hlavě do týla soupeře tahem 17…Dxb2. Při následné obraně však zaváhal přinejmenším ve 20. tahu, kdy bylo záhodno vložit ještě 20.Db6+. Carlsen následně utahoval šrouby a za povšimnutí určitě stálo, jak oddaloval závěrečný útok až do chvíle, kdy jeho soupeři takřka dojde čas. Ideální příležitost se ale naskytla, což Carlsen korunoval na diagramu vpravo, kde efektním tahem 34.Se6! již inkasuje materiál.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
Online
3x 1564x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
05.12.2011 08:43 | Autor neznámý

Zase měl zprdelekliku, ale štěstí přeje odvážným

04.12.2011 22:57 | Autor neznámý

i love daniel king and MC tooo, jooooo, vytřel jim zráááák.

04.12.2011 22:21 | Autor neznámý

Carlsen ubránil. Výborný komentář Trenta a Gordona.