Dostaveníčko v Curychu

20.08.2009 14:05 | Jubilejní Curych

Fanfáry na počest úvodního openu, kde byl hlavní hvězdou Alexander Morozevič, už dozněly. Přichází hlavní show! Dvouset letou historií se může na světě pyšnit pouze jediný - Šachová společnost Curych - a významné jubileum své...

Fanfáry na počest úvodního openu, kde byl hlavní hvězdou Alexander Morozevič, už dozněly. Přichází hlavní show! Dvouset letou historií se může na světě pyšnit pouze jediný - Šachová společnost Curych - a významné jubileum svého spolku se chystá patřičně oslavit. Před padesáti lety poctil slavnosti Robet Fischer, kterého žezlo šachového krále teprve čekalo. V součastnosti to bude v Curychu mistry světa přímo "přetékat". Šachové boje budou probíhat pod taktovkou českého mezinárodního rozhodčího Pavla Votruby (viz.foto).

Pro Český šach prestižní a potěšující, pro osobu Pavla Votruby milé překvapení. "Pozvánka mě samozřejmě velmi mile překvapila, je to zřejmě, vzhledem k rozsahu akce a hráčské účasti, to nejvyšší možné ocenění..." uvádí Pavel Votruba. Náhoda? Štěstí? Ne! Ocenění kvalitní práce. S nynějším šéfem curyšského spolku se Pavel Votruba seznámil před třinácti lety v Praze: "Částečně sponzoroval a i zastupoval hlavního sponzora na šachových turnajích Menchik-Kottnauer Memoriálu." (pozn. red.: 1996, hotel Olšanka, vítězi byli Andersson a Joselianiová) Na akci měl Pavel Votruba velmi napilno. Dělal rozhodčího, organizátora, glosátora,novináře, vedl buffet...atd. U pozorovatelů vládla spokojenost a i nadále našeho mezinárodního rozhodčího sledovali, věděli o jeho vystoupeních na Olympiádách, PMEZ, Praha (Žofín) 2002, která svým charakterem a účastí připomíná nynější akci, a další vrcholných turnajích (Wijk Aan Zee) a zápasech, včetně těch pořádaných Pražskou šachovou splečností u nás doma. "... je pravda, že všechny zúčastněné VIP znám osobně, ale zřejmě je v tom i ta nezbytná dávka štěstí," s úsměvem podotýká Pavel Votruba a nezapomíná na svůj "start" rozhodcovské kariéry: "Opravdové štěstí bylo, že mým učitelem a rádcem na té nejvyšší úrovni nebyl nikdo jiný než legendární Geurt Gijssen, který odřídil jako Chief Arbiter nejen spoustu Olympiád, ale i zápasů o titul mistra světa, zejména Karpov - Kasparov."

V rámci ČEZ CHESS TROPHY 2009 řídil Pavel Votruba zápas Navara - Ivančuk. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss.cz)

Gigantická simultánka

Letošní grandiózní oslava se skládá z Openu, který proběhl ve dnech 8. - 15. 8. (hlavní hvězdou A. Morozevič), a pak následných dvou akcí, které bude Pavel Votruba řídit jako hlavní rozhodčí. V sobotu 22. 8. od 14,15 hod. proběhne gigantická simultánka. Prvé dvě partie v pořadí každého mistra světa budou přenášeny on-line za účasti Ananda, Karpova, Kasparova, Korčného, Kramnika, Ponomarjova, Spasského a Topalova. "Dostat se mezi vyvolené hráče (kteří proti nim smí nastoupit) nebylo prý tak snadné," podotýká Pavel Votruba.

Mistrovský rapid

V neděli 23. 8. od 11,00 hod. odstartuje první kolo rapid turnaje (15 min + 10 sec/tah) oproti simultánce s malou hráčskou obměnou, kde nahradili Kasparova, Korčného a Spasského Hug, Chalifman a Judit Polgárová. Jde o společenskou a široce mediální událost. Na mysl může přijít otázka, zda půjde o exhibici nebo? "Spíše půjde o tvrdý sportovní boj, v sázce jsou také poměrně vysoké ceny," hodnotí situaci Pavel Votruba a tak situace také vyžaduje důkladnou přípravu rozhodčího. "Moje úloha tím úměrně narůstá. Připravuji rovněž regule turnaje, a to již podle nových FIDE pravidel (od 1.7.09), kde tak musím zohlednit nejen přání organizátorů."

Ze strany pořadatelů byla avizována účast samých mistrů světa. Při pohledu na foto proužek by leckterý šachový nadšenec mohl váhat. "Až na Judit jsou všichni mistři světa! Hug je juniorským místem světa z roku 1971, Korčnoj vybojoval titul mezi seniory. Judit (jako nejlepší žena všech dob) se nemůže tímto titulem (zatím) pyšnit..."

Rozhodcovská štafeta

Pavel Votruba se tak řadí po bok českých šachových jmen a přebírá štafetový kolík na rozhodcovském poli. "Zařazení do této pomyslné "štafety" je pro mne ctí,"" neskrývá potěšení a lehce zavzpomíná: "Jak ten čas letí, pamatuji ještě M. Filipa, jak soudcoval v Bagiu a pak jak jsem se od něj učil na Olympiádě v Dubaji 1986, mém prvním vystoupení v roli rozhodčího na této úrovni. Ale nejen on, i J. Šajtar a dříve i K. Opočenský a jistě i další - F. Blatný, F. Lipš, B. Modr, M. Vrabec, aj. - byli rovněž na podobných akcích...."

Fotografie - Open

V prvním kole se připravoval Tadeáš Baláček (vlevo) na IM Freda Berenda, vedle sedící IM Josef Juřek měl za soupeře Christiana Valetteho. IM Juřek po remíze v posledním kole s GM Lajosem Portischem celkového zisku 5,5 bodu. (autor: Petr Baláček)

Ve druhém kole obsadila IM Jana Jacková druhou šachovnici vedle jedničky turnaje GM Alexandera Morozeviče. Soupeřem Jany byl GM Evgeny Miroshnichenko, který naší reprezentantce přivodil jedinou prohru v turnaji. Celkově 5,5/9 (autor: Petr Baláček)

Tadeáš Baláček vybojoval 3,5 bodu. (autor: Petr Baláček)

Odkazy

Curych 2009
2x 808x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
23.08.2009 13:03 | Autor neznámý

V prvním kole prohrál Karpov s Ponomarjovem, ve druhém porazil Kramnik Chalifmana (úžasná koncovka střelec proti jezdci) a Anand Karpova.

23.08.2009 11:28 | Autor neznámý

Začalo první kolo hvězdného rapidu s osmi účastníky. Ve včerejších simultánkách byl nejdrsnější Ponomarjov, který jako jediný nepustil ani půlku. Kasparov s Anandem remizovali 4x, Kramnik 3x, Spaskij hned 11x. Korčnoj prohrál 1x a 3x remis, Karpov 1x a 7 remíz, Topalov 2x při 3 remízách. Tak uvidíme, zda simultánky odrážejí formu hráčů pro rapid. Osobně bych dnes na vítězství tipoval Kramnika.