Ivanchuk formu neztratil

07.10.2011 12:43 | Grand Slam: Sao Paulo - Bilbao 2011

Ani strastiplná cesta nepřipravila Vassily Ivanchuka o vynikající formu, kterou měl v úvodní polovině grandslamového finále. Náročný přesun přes několik časových pásem z brazilského Sao Paula do španělského Bilbaa sice museli ab...

Ani strastiplná cesta nepřipravila Vassily Ivanchuka o vynikající formu, kterou měl v úvodní polovině grandslamového finále. Náročný přesun přes několik časových pásem z brazilského Sao Paula do španělského Bilbaa sice museli absolvovat i ostatní hráči, nicméně nikomu z nich se naštěstí nestalo to, co ukrajinskému velmistrovi. Při odjezdu z hotelu byl totiž okraden nejen o svá zavazadla, ale zejména o pas. Naštěstí mu zůstalo zavazadlo příruční, včetně notebooku a i provizorní pas se podařilo zařídit tak, aby stihl odlet do Mnichova. Zde se rozdělil s manželkou, která mu zařídí na Ukrajině vydání standardního pasu, a ve středu přeletěl do Bilbaa. Jeho včerejší soupeř Hikaru Nakamuru prostřednictvím svého twitterového účtu gentlemansky nabídl případné přeložení partie, ale Ivanchuk nakonec žádné výhody nevyžadoval.

Slavnostní zahájení se muselo obejít bez teprve cestujícího Ivanchuka (© ChessBase.com)

A alespoň dle výsledku partie toto rozhodnutí nebylo chybné. Nakamuru v paulsenově sicilské překvapil neobvyklým 8.Jb3 a po Nakamurově principiálním 8…Sxc3+ se odehrála zajímavá zápletka. K obdobně principiálnímu braní pěšce na c3, k čemuž se obzvláště v 10. tahu nabízela velmi vhodná příležitost, se však už neodhodlal, a tak iniciativu převzal Ivanchuk. Američan se vůbec nestihl dostat k protihře v centru ani na dámském křídle a nakonec mu nezbylo než jen vykrývat kupící se hrozby na křídle královském. Ivanchuk sice v některých fázích nepokračoval úplně nejpřesněji (rychleji k výhře vedlo např. 34.Vc8), nicméně i tak byl útok pro černého smrtelný.

Zbylé partie skončily remízami, přičemž v obou za delší konec tahali vůdci bílých figur. Překvapivé se to může zdát zejména u partie Vallejo Pons – Aronian, kdy se Španěl dokonce vyhnul opakování tahů, jenže více než dámskou koncovku s pěšcem více z pozice nezískal a ta byla vzhledem k aktivní černé dámě remízová. Uplatňovat miniaturní převahu se pokoušel i Carlsen proti Anandovi, nicméně ani zde mírně deformovaná pěšcová struktura černého neznamenala vážnější ohrožení.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
On-line (15:00 hodin)
8x 1031x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
09.10.2011 11:04 | Autor neznámý

Pro mně je spíše překvapením výkon Aronjana, který se už vyrovnává otloukánkovi Valejjo Ponsovi. Na hráče , který na jaře prohlašoval, že chce vyzvat mistra světa, je to hodně slabý výkon. I mistr světa zatím nic objevného nepředvedl, a pokračuje v nezáživných výkonech celého jeho období.

Myslím, že Gelfand ho ještě nesesadí, ale v dalším cyklu věřím Čukymu a Carlsenovi (pokud nebude mít zase nějaký problém), a bude konečně mistr světa hoden toho titulu, ve stylu předchůdců Laskera, Capa, Aljechina, Fischera, Karpova a Kasparova.

08.10.2011 12:07 | Autor neznámý

No, podle předchozích zkušeností tipuju, že dnes Carlsen porazí Valleja, pak v souboji o 1. místo Ivančuka a nakonec vyhraje turnaj on.

07.10.2011 20:12 | Autor neznámý

Jo, neporazím-li se sám, nikdo to za mne neudělá... Třeba by to mohl Čuky doremizovat, ale bojím se, že na to nemá povahu. +4-2=1 vypadá jako výsledek z turnaje mládeže (nebo žen).

07.10.2011 19:36 | Autor neznámý

Ale zase se ukázalo, že i když je  Valejo otloukánkem turnaje, kdo ho podcení jako Carlsen a v koncovce snad Čuky, se zlou se potáže. Možná , že právě Valejo bude rozhodovat , kdo  vyhraje tento turnaj.

07.10.2011 19:25 | Autor neznámý

To jsou šoky, Vallejo porazil Ivančuka. Přitom čukyho pozice vypadala snad i lépe ve střední hře a zajímalo by mne, zda věžovku nesehrál naprosto chybně, remíza tam snad  byla jasná.

 

07.10.2011 16:31 | Autor neznámý

noELO: Toto není puntičkářství, ale věcné doplnění a upřesnění, za které děkuji

07.10.2011 14:19 | Autor neznámý

Omlouvám se za puntičkářství, ale pas ukradli jen Ivančukově paní, zůstal tam s ní do vyřízení náhradního. Odkaz třeba zde:

http://chess-news.ru/node/4324

Coby skalní příznivec Čukyho jsem sledoval přenos, takže podotýkám, že posledních deset tahů byla bleskovka na několika vteřinách - to k té nepřesnosti ve 34.tahu.

 

07.10.2011 13:31 | Autor neznámý

Skvělý výkon Ivančuka, pokud by dokázal ještě 2x vyhrát, může atakovat 4.pozici Kramnika v ratingu.

Je velmi dobře , že se konečně dostal do kandidátského turnaje.