Prague Chess Festival

O šachu jen zmíňka

03.10.2007 08:00 | Evropský klubový pohár 2007

Včerejší den jsme věnovali převážně přípravě fyzické a psychické. Fyzická část se skládala z absolvování ranního, poledního a večerního jídelního nášupu. Asi je zbytečné popisovat rozmary středomořské kuchyně, ale již...

Včerejší den jsme věnovali převážně přípravě fyzické a psychické. Fyzická část se skládala z absolvování ranního, poledního a večerního jídelního nášupu. Asi je zbytečné popisovat rozmary středomořské kuchyně, ale již při snídani jsem si připadal jak na obědě. K mému údivu Marek Vokáč poznamenal, že standartní ranní stravu zde bohužel neobjevil. Patrně měl na mysli nějaký nefalšovaný "pražský" párek.
Druhá část by la samozřejmě o pohybu. Dopoledne jsme strávili u širého moře. Příjemná teplota vody a její vysoká nadnášecí schopnost je pro "zdatné" a "ochotné" plavce jako jsem já přímo ideální sestava. Bohužel doléčované zranění Pavla Šimáčka (kotník) nám, možná trochu alibisticky, neumožnilo sehrát prestižní utkání v beach volejbalu tři na tři.

směr pláž

Po vydatném obědě, zhruba kolem 15.00hod, přišel plánovaný "briefing" našeho týmu. U kávičky jsme rozebrali do detailu potřebné logistické záležitosti a případné materiální zajištění. V závěru jsme určili konečnou podobu naší soupisky. V našem případě tedy šlo spíše o pořadí. Sestava bude sedm kol vypadat takto:
1. Petr Hába
2. Radek Kalod
3. Pavel Šimáček
4. Tomáš Kulhánek
5. Marek Vokáč
6. Lukáš Klíma

Zbytek odpoledne, tedy čas zbývající do večerního (opět) jídelního nášupu vyplnil každy dle své libosti. Zatímco jsem připravoval předešlý článek (za Vaše ohlasy v příspěvcích děkuji, - dorazil i ten přes GSM z Ostravy) u ostatních se objevily především spací aktivity. V tomto podnebí se není čemu divit.


siesta na balkóně

S blížícím se večerem začíná již šachové obyvatelstvo hotelu převládat nad klasickými turisty. Jménama se to začíná hemžit. Na recepci spatřuji Ruslana Ponomarjova, Radek Kalod hlásí přítomnost Shirova. Přijíždějí právě na čas, jelikož nastala změna oproti oficiálnímu programu úterního večera uvedeném na oficiálních stránkách. Na 21.00hod byl ohlášen slavnostní "opening ceremony", který se má konat v místním theatre pod širým nebem.


theatre v hotelu Limra

Okolo zmiňované hodiny se začíná hlediště pomalu plnit, rozsvěcejí se první světla. Moderátor, současně patrně organizátor, pronáší úvodní slova. Ta patří stále všudypřítomnému Mustafu Kemalu Atatürkovi, na jehož počest zazní i turecká hymna. Následuje hymna ECU (Evropské šachové unie), za kterou pronáší řeč její viceprezident Geoffrey D. Borg. Blahopřání novému mistru světa Viši Anandovi provází potlesk přítomných. Konečnou je však zpráva, že Antalya se z jeho přítomností těšit nebude.
Dále se zhostí úlohy za mikrofonem Ali Nihat Yazici, jeden z hlavních strůjců tureckého šachového vzestupu. Ve svém improvizovaném hovoru (jak v úvodu sám uvádí) krátce představuje šachovou minulost v rodné zemi. Nezastírá, že sportem číslo jedna je fotbal, ale hned po té následuje v součastnosti právě královská hra. Ku prospěchu věci jistě slouží i zavedení šachu do škol jako volitelný předmět. Jak je vidět, jde to! Šachům se ve školách věnuje okolo 1.5miliónu dětí.
S další troškou do mlýna přichází guvernér Antalye Fazli Akgun, který (oproti ostatním) hovoří v rodné řeči. Pasuje se do role prvního hostitele ECU v těchoto zeměpisných šířkách (délkách).


moderátor

Následuje program lahodící oku především mužskéčásti přítomných. Vystoupení taneční skupiny, jejíž jméno jsem si nebyl schopen zapamatovat, dodává teplé noci pod půlměsícem pořádné grády. Slovní popis následující scenérie je vyloženě nepřínosný.

A přichází bohyně

Během vystoupení výše viditelné "tělokrutkyně" (odvozeno ze slova turkyně) udeřila nekompromisně devátá hodina, což znamenalo pro našeho kapitána Marka Vokáče přesun na tzv. "captains meeting". Se slzou v oku opuštěl "vyprodané" hlediště a jal se plnit své povinnosti.
Prostřednictvím jeho návštěvy haly, kde se budou konat i samotné boje, se dozvídáme plno zásadních inforamci, týkajících se konečně šachu. První změnou je tempo hry. Hráčům bylo přidáno, takže se bude hrát naším extraligovým tempem 90min/40tahů+30min do konce s bonusem 30vteřin za tah. V turnaji se počítají zápasové body, nasazení pro jednotlivá kola bude probíhat dle Markových slov tzv. "divným švýcarem", zřejmě podle skóre. Po loňské zkušenosti z poháru se pořadatelé rozhodli uvést v platnost svou výsadu. Pakliže bude některá partie dána za remis do cca 5minut, udělí rozhodčí oboum protagonistům nula bodů. Radek Kalod mi potvrdil, že se loni v Rakousku objevilo několik rychlých výsledků 3:3. Mělo by dojít i k příjemnému posunu časového plánu oznamování konkrétních sestav pro určité kolo. Los pro další kolo, tzn. s kterým týmem se utkáte následně bude znám v nejkratším možném čase po skončení kola. Zveřejnění konkrétních soupisek bude druhý den již od 11.00hod.


budova, kde se nachází hrací sál


hrací sál

Hrací sál se nachází jedno patro pod zemí. Prostorný, klimatizovaný. Přichází pro Vás jistě velmi důležitá a potěšující informace. V on-line přenosech uvidíte souboje prvních pěti dvojic týmů mužské části (30šachovnic), u žen první dvě utkání (8šachovnic). Připomínám hodinový posun, takže u Vás vše vypukne již ve 14.00hod. Přeji příjemnou zábavu. Do haly mám blízko, takže se budu snažit přinášet info v příspěvcích i v průběhu.


Na závěr zdravím do Teplic a přikládám několik snímků z bulváru. Snad mi šachová bohyně Caissa odpustí.


0x 3394x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat