Čekání na Ananda

07.10.2007 08:00 | Evropský klubový pohár 2007

Včera jsem zašel do hracího sálu již o půl hodinky dříve, abych měl čas správně zaostřit. Už v tu chvíli se po hale ploužil hlouček nenasytných fotografů i s kameramanem, bylo jasné na kterou novou tvář se čeká. Přidal jsem se...

Včera jsem zašel do hracího sálu již o půl hodinky dříve, abych měl čas správně zaostřit. Už v tu chvíli se po hale ploužil hlouček nenasytných fotografů i s kameramanem, bylo jasné na kterou novou tvář se čeká. Přidal jsem se nenápadně k nim do houfu a kroužil do kola s nimi čekajíc na hlavní kořist. Včas jako vždy se objevil elegán Nigel Short vystřižen na čaj o páté. Z příchodů hráčů je dosti patrné, že každý má svůj rytmus a návyky. Hromadný příchod družstev se nekoná.
Pět minut před dvanáctou (patnáctou) se začíná hala plnit, průměr ELA prudce stoupá ke stropu. Dvě nejsledovanější partie čtvrtého kola mají již své protagonisty u figur. Svidler optimisticky vítá Ivančuka, vduchu asi ještě vidí Ananda, jak se po obědě v klidu natahuje na lůžku. Rajabov musí být trpělivější, Morozevič jde do hrací místnosti poprvé, nemá ještě cestičku v místním babylonu tak prošlapanou. Už, už dosedá, sotva půlminutka ztráty, kterou rychle dohání v úvodních tazích. Morozevič mě málem přinutil znovu přečíst propozice. Když jsem viděl jak levou rukou přemisťuje figurky a mačká hodiny, pravačku zároveň využívá k zápisu, lekl jsem se, že jde o nějaký rapid.

Morozevič hraje obouruč

Přesouváme se do času, kdy všechny přípravy a plány vzaly za své a na šachovnicích se objevují reálné rysy pozic. Smršť v benn-oni u Pavla Šimáčka vypadá z prvu hrozivě, jeho černá dáma zatoulaná na “h1” však hlídá důležitou diagonálu. Po vyčerpání většiny možností se shodují se soupeřem, zde hrajícím doposud v excelentní formě, na remíze. V tu chvíli má za sebou porážku Lukáš Klíma: "Posledních sedm tahů jsem se jen divil, co vše soupeř může v pozici zahrát.”, kroutí smutně hlavou.
Letmo jdu prohlédnout situaci na předních stolech. Jaké potěšení, Sarajevo vede 1:0, ještě k tomu zásluhou Sergeje. Průběžný stav zvyšuje remíza na první šachovnici. Tiše jí nabízí Ivančuk. Svidlerovo chvilkové váhání je jen z říše taktiky. Přijímá.
Když Morozevič s Radjabovech společnými silami přežijí časovku, odcházím nahlédnout do analýzy Pavla Šimáčka. Přeci jenom se v partii objevilo zhruba 34 tahů, které si neumím vysvětlit. Příchozí Lukáš konstatuje česky: "Korektní remíza", čemuž rozumí i tulipán z Utrechtu a souhlasně s úsměvem kýve hlavou. A já jsem z toho zase moudrej.

zápas 1.Novoborský - Utrecht

Zajdu na jednu kouřovou, se vší pravděpodobností ve "smoking area" u dveří potkám Grischuka. Má stejnou nikotinovou frekvenci jako já. Trochu odbočím. Fascinují mě turecké popelníky. U nás se tyto nádoby prodávají pod jménem "květináč". "Né tenhle paní prodavačko, ten větší na palmy". Vejde se do nich opravdu všechno a jelikož jsou přímo na zemi, típáním se nikdo neobtěžuje. Po první časové kontrole již všechny vydávají varovné kouřové signály.

Vracím se zpět k partiím. S Utrechtem probíhají stále velké boje. Spíše než moje "natrháme tulipány" se více hodí Lukášovo "boj s větrnými mlýny". Kdo srovná nepříznivý stav zůstává stále nezodpovězenou otázkou. Radek získává v koncovce pěšce, Markova pozice vyadá také nadějně. Tomáš Kulhánek však bude muset předvést urputnou obranu. Snad dají nestejní střelci šanci na půlku.

soupeř Pavla Šimáčka ve 4.kole Berkvens

Kritický stav Badenu vylepšuje Nisipeanu, který poráží Sokolova. V prostoru u online stolů se vytvořil nápadný hlouček. A roste a roste. S vědomím, že časovky již máme dávno za sebou mi můj reportérský čich velí, že se něco děje. Nepletu se. Spatřuji mistra světa. Ananda jsem viděl již na Eurotelu v Praze, ale teď, po mexiku to má přeci jenom jiné grády. Promlouvá s týmovým kolegou Svidlerem, co chvilku se přitočí Adams. Viši se pomalu, s klidem jeho vlastním, vmísí do davu sledujíc probíhající partie.

Přeji pravicí Sergejovi k vítězství s otázkou: Jak vypadají zbývající dvě partie prozatím vyrovnaného duelu? "Almasi možná udrží s Carlsenem remis a Nigel stojí na výhru. Může se ale ještě stát všechno. Hlavně Magnus to bude dlouho zkoušet." Nevíš něco o taktice s Višiho nasazením? "Tak Viši mohl nastoupit už dnes, ale rozhodl se jinak. Zítra by měl hrát. Ovšem když Baden dnes porazíme, nebude se ztrátou tří bodů jeho účast již potřebná".
Sergejovu Sarajevu úspěch přeji, ale Ananda bych zítra rád viděl za šachovnicí.

Závěr podvečera se seběhl tak rychle, že mi shrnutí zbylo až na půlnoční chladný vánek na balkónku. Porážíme Utrecht těsně 3.5:2.5 a klukům se již v tuto chvílí honí sny o zítřejším soupeři. Atraktivní, silný, obhájce loňského titulu TOMSK-400, co více si můžem přát. On-line na třetím stole, takže Vám přeji příjemné zažitky a pevné nervy.

Na předních místech bylo dnes velmi rušno. Tomsk-400 se svým velkým konkurentem uhrál smírný výsledek 3:3 při šesti remízách. Stejného konečného výsledku se dobrali na třetím stole bundesligový OSC Baden-Baden s Bosnou Sarajevo. V tomto zápase vládli bílé figury. Akorát první a poslední deska skončila remízou. Z půlení bodů nejvíce vytěžil desátý nasazený klub ALKALOID v čele s Mamedyarovem. Porazili šestý nasazený KEYSTONE a jako jediní drží plný počet zápasových bodů.

Dnes v on-line uvidíte:
1. Alkaloid Linex Magic - Merida
2. Ural Sverdlovskaya - Ashdod City Club
3. 1.Novoborsky SK - Tomsk-400
4. OSC Baden-Baden - Cannes Echecs
5. Chess Club Zeljeznicar Sarajevo - Bosna Sarajevo

Na závěr Vám přinášíme komentovanou partii Berkvens – Šimáček ze čtvrtého kola.


nestárnoucí dáma šachu

0x 3142x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat