Gelfand zkusí reparát

22.02.2013 17:43 | Curych 2013

V souboji o titul mistra světa po velmi vyrovnaném průběhu podlehl Viswanathanu Anandovi (2780). Nyní se Boris Gelfand (2740) posadí za šachovnici proti mistru světa znovu. Setkají se na uzavřeném turnaji Curych Chess Challenge 2013. Ve čt...

V souboji o titul mistra světa po velmi vyrovnaném průběhu podlehl Viswanathanu Anandovi (2780). Nyní se Boris Gelfand (2740) posadí za šachovnici proti mistru světa znovu. Setkají se na uzavřeném turnaji Curych Chess Challenge 2013. Ve čtyřčlenném turnaji nás čekají zajímavé souboje, další dva účastníci totiž rozhodně nebudou do počtu. Ve Švýcarsku si zahrají také Vladimir Kramnik (2810) a Fabiano Caruana (2757). Pro Kramnika i Gelfanda jde o poslední měření sil před londýnským turnajem kandidátů, ve kterém si budou chtít vybojovat právo vyzvat Viswanathana Ananda.

Viswanathan Anand

Hraje se od 23. února do 1. března. Účastníci se utkají dvojkolově každý s každým, můžeme se tedy těšit na šest turnajových kol. Místem utkání je hotel Savoy. Tempo je klasické, dvě hodiny na 40 tahů, hodina na 20 tahů a 15 minut do konce + 30 s/tah. Hraje se od 15 hodin (poslední kolo od 13 hodin), volný den je v úterý 26. února. Organizátoři zvolili zajímavé opatření, kterým chtějí zajistit diváckou atraktivitu. Nevnucují hráčům žádný zákaz remízy, ale: pokud partie skončí smírně před 40. tahem, sehrají hráči ještě další exhibiční partii! Její výsledek se do turnaje pochopitelně započítávat nebude. Turnaj je oslavou 60. výročí legendárního curyšského turnaje kandidátů, který v roce 1953 vyhrál Vasilij Smyslov.