Těsné prvenství Carlsena

09.06.2009 06:59 | Advanced Chess León

O španělských a ruských turnajích píšu velmi nerad. Ne že by se tam hrály špatné šachy, ale v kvalitě webových prezentací zdejší turnaje oproti standardům výrazně zaostávají. Turnaj v Leónu se naštěstí trochu vymyká – ales...

O španělských a ruských turnajích píšu velmi nerad. Ne že by se tam hrály špatné šachy, ale v kvalitě webových prezentací zdejší turnaje oproti standardům výrazně zaostávají. Turnaj v Leónu se naštěstí trochu vymyká – alespoň částečně fungující anglickou verzi už jsem u španělského turnaje dlouho neviděl. O každém ze čtveřice účastníků jsme si tak mohli přečíst zajímavé životopisné informace – trojici Ivanchuk, Carlsen a Morozevich je jistě všeobecně známá, nová stálice top klubu 2700+ Wang Yue už ale méně. Přitom se momentálně jedná o druhého nejlepšího Asiata (po mistru světa Anandovi), navíc o hráče s velmi pevným stylem, který prohrává jen minimálně.

Po vyrovnaném průběhu vyhrál Magnus Carlsen

Pokud budeme hovořit o samotných partiích, tak se přiznám, že mě příliš neoslovily. Za možná nejzajímavější bych označil 6. finálovou partii mezi Carlsenem a Ivanchukem, kde Ukrajinec ve svešnikovovi norského mladíka přehrál a byl pouze pověstný chlup od obhajoby loňského titulu. Carlsen však se štěstím udržel a v závěrečné bleskové náhlé smrti zdolal Chuckyho benoni. Zároveň na tomto místě musím opravit informaci z úvodního článku – hrály se totiž klasické rapid partie bez možnosti porady s počítačem. Pořadatelé toto oproti loňskému ročníku změnili, aniž by na to nějak výrazně upozornili. Chyba je přesto na mé straně, měl jsem si vše ověřit. Aspoň že můj tip na vítěze vyšel:-) Pro doplnění vech podstatných informací ještě doplňme výsledky semifinálových duelů – Ivanchuk porazil díky výhře v úvodní partii Morozeviche 2,5:1,5 a Carlsen Číňana Wang Yue až po bleskovkách 3,5:2,5.

Kompletní čtveřice účastníků (Advanced Chess León 2009)

Vítězný Magnus Carlsen se svým otcem (Advanced Chess León 2009)

Odkazy

Stránky turnaje
5x 285x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
09.06.2009 17:43 | Autor neznámý

I na playchess to nikdo neprozradil (asi schválně  ). Hned jsem si říkal, kde mají monitory. Jenom byla škoda, jak v armagedonu spadl online přenos.

09.06.2009 12:34 | Autor neznámý

Ty voe a já se tam na playchessu ztrapňuju, že je to o ničem, že hrají s počítačem...

09.06.2009 10:14 | Autor neznámý

Tak jsem se díky upozornění v článku díval na to, jak v té 6. partii "Ukrajinec ve svešnikovovi norského mladíka přehrál", ale nikde to tam nevidím. Viz http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1546408 Nakolik se v tom orientuju, tak koukám, že po určitých nepřesnostech na obou stranách (dáno tempem partie) propásl výhru černý Carlsen 38. - Va5.

09.06.2009 08:25 | Autor neznámý

To kdybych byl býval věděl, tak jsem se na ty "obyčejné" šachy vůbec nedíval...

09.06.2009 07:14 | Autor neznámý

Je vidět, že Španělé jsou opravdu "advanced".