Na Neckar-open zvítězil Naiditsch

26.04.2011 11:43 | 15. Neckar-Open

Včera skončil 15. Neckar open, hraný v německém Deizisau. Vítězem hlavního turnaje se stal velmistr Arkadij Naiditsch (2684, na fotografii) z Baden-Badenu, který uhrál neuvěřitelných osm a půl bodu z devíti. Jeho výkon je o to cenněj...

Včera skončil 15. Neckar open, hraný v německém Deizisau. Vítězem hlavního turnaje se stal velmistr Arkadij Naiditsch (2684, na fotografii) z Baden-Badenu, který uhrál neuvěřitelných osm a půl bodu z devíti. Jeho výkon je o to cennější, že se turnaj hrál dvojkolovým způsobem a času na odpočinek tedy nebylo nazbyt. Na druhém místě skončil o celý bod zpět velmistr Arik Braun (2542) z Eppingenu, třetí místo bylo také vyhrazeno pro domácího borce: na poslední vítězný stupínek se rovněž se sedmi a půl body postavil velmistr David Baramidze (2554) z Hamburku. Nedařilo se nejvýše nasazenému GM Etienne Bacrotovi (2718), který skončil se šesti body na 39. místě.

V Deizisau při příležitosti jednoho z velkých a tradičních openů zasedlo za šachovnice přes čtyři sta šachistů. Když si k tomuto číslu připočtete dalších přes 250 hráčů v B turnaji a skoro sto hráčů v turnaji C, vyjde z toho úctyhodná účast. Už rozumím tomu, když mi Michal Konopka před turnajem říkal, že organizátoři mají občas problémy s ubytováváním hráčů a musí je dokonce autobusy svážet z okolních vesniček…

Do hlavního turnaje zasáhlo hned pět českých hráčů. Nejlépe z naší výpravy dopadl IM Martin Petr (2499), který uhrál šest a půl bodu a skončil na 28. místě. Těžil z povedeného závěru, kdy po předchozích dvou prohrách udělal 4/4. 49. byl IM Petr Neuman (2469) se šesti body. Výsledek solidní a cenný zvlášť proto, že Neuman v celém turnaji nenašel přemožitele. Malinko kuriózních je pět remíz v posledních pěti kolech. 59. byla WIM Kristýna Havlíková (2294) (podle jiné výsledkové listiny šedesátá, ale to už je asi jedno) rovněž se šesti body. Připsala si cennou remízu s 10. nasazeným GM Vladimirem Jepišinem (2567), o kolo později podlehla v „derby“ Michalu Konopkovi. IM Michal Konopka (2454) skončil s pěti a půl body na 74. místě. Měl výborný vstup do turnaje, uhrál 3,5/4, v posledních pěti partiích se mu ale zvítězit nepodařilo, čtyřikrát remizoval a jednou prohrál. Radek Turner (2138) skonil se čtyřmi a půl body na 223. místě.