Prague International Chess Festival

Začínáme!

27.06.2015 08:00 | Česko-Slovenská extraliga ženských družstev

Dnes dopoledne odstartuje prvním kolem VII. ročník Česko-Slovenské extraligy družstev žen, ve kterém se utká 11 družstev. Hrát se bude kromě cenového fondu v celkové výši 16.000,- také o právo startu v Evropské lize.

Družstva tvoří 3 hráčky, hrát se bude sedm kol švýcarským způsobem v tempu 90 minut na partii s přidáváním 30 vteřin na každý provedený tah od začátku partie pro každou hráčku.

Startovní listině velí družstvo KS Říčany 1925 A (2073), kterému elově těsně šlape na paty Liptovská šachová škola (2071) a BŠŠ Frýdek-Místek (2069), která obhajuje loňské prvenství.

Z českých hráček se představí např. nejvýše nasazená Kristýna Novosadová, či mládežnické talentky Nataša Richterová, Simona Suchomelová, Natálie Kaňáková či Martina Fusková.

Rozhovor

Na pár otázek Janu Kolašínovi z ŠSČR odpověděla Kristýna Novosadová (úvodní foto).

Jak se těšíš na blížící se extraligu?
Na extraligu se těším moc. Už mám vůči svému klubu dluh, protože jsem v posledních letech extraligu nehrála a musím ho splatit, doufám, že dobrými výsledky. Organizátoři pro nás připravili výlet na Ladův památník v Hrusicích a Hvězdárnu Ondřejov a také pozvali účastnice na společenský večer k příležitosti 90 let založení klubu, takže jsem zvědavá také na kulturní program.

Dokáže BŠŠ zase vyhrát?
Už jsme dokázali, že tituly obhajovat zvládneme a doufám, že se to opět podaří.

Jak bys pozvala nezaujaté diváky do hrací místnosti?
V poslední době si diváci často stěžují, že hráči do 20 tahů uzavírají nicneříkající remízy. To se v ženském šachu takřka nestává a hrajeme vždy bojovně až do konce. Proto bych lákala především na živé a napínavé partie. Samozřejmě se nabízí také odpověď, že kde jinde by se člověk mohl setkat s tolika šachistkami najednou, na běžných turnajích je nás maximálně 5.

Dělení cenového fondu

 • místo 7 000,‐ CZK
 • místo 4 500,‐ CZK
 • místo 2 000,‐ CZK
 • místo 1 500,‐ CZK
 • místo 1 000,‐ CZK


Pořadatelem jsou členové Klubu šachistů Říčany, kteří u příležitosti oslav 90 let založení klubu zorganizují také společenský večer a  výlet k Ladovu památníku v Hrusicích a na Hvězdárnu Ondřejov.

Program společenského večera

 • Pěvecké vystoupení VOX Nymburgensis
 • Ocenění služebně nejstarším
 • Taneční vystoupení
 • Hudební vystoupení skupina TRIK
 • Hudební vystoupení skupiny AVEL (kytara J. Fojtů)
 • Pro každého účastníka drobná pozornost


46x 6583x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (46) Aktualizovat
30.06.2015 13:53 | jhajekcr

Mám dojem, že by bylo potřeba klidné vody ženské extraligy rozčeřit. Doporučuji zavést "povinnou mužskou šachovnici". To by se mohly přihlásit i oddíly, které mají jen jednu ženu.

30.06.2015 13:40 | náštěvník

Pourník : a taky by mohly v klidu skončit ve středu tabulky. Skupinu C neznám, ale z ostatních skupin můžu říci - že na 5. -8. šachová úroveň není žádný zázrak.

30.06.2015 09:10 | lmouse

Extraliga žen a ještě mezinárodní je super  že se pořádá a taky nechápu jak to někomu může vadit.

Mě by se naopak líbílo kdyby i dlouhodobé soutěže "open" např 2. liga měly své finále hrané na 1 místě obdobným způsobem - kdyby se sešly cca 3-4 nejlepší z každé skupiny 2Cl + 4 ze skupin 1. lig a rozdali si to na férovku o 6 postupových míst, to by byl masakr!!

29.06.2015 19:21 | capjar

Ach jo ... Nechápu, proč se tady tolik diskutuje na téma, že naše a případně slovenské ženy (juniorky) hrají společnou extraligu ... Mě osobně ten název nevadí. Buďme rádi, že si ženy alespoň tu jednu týmovou soutěž na naši tuzemské úrovni jednou za rok zahrají. Já to považuji právě za onu rozumnou podporu ženskému šachu. Možná je škoda, že se třeba nehrají ještě nějaké nižší soutěže žen, třeba na úrovní krajů. Jinak šachy jsou také sport a mj. na mezinárodní úrovni se rovněž hrají odděleně soutěže žen včetně družstev, viz např. olympiáda nebo nedávno sledované MS jednotlivkyň. Srovnávání výkonnosti mi však přijde pod úroveň.        

29.06.2015 09:12 | Viktor

Šachy jsou uznaným sportem Mezinárodního olympijského výboru, členem Sport Accordu - važme si toho, řada jiných sportovních odvětví toto dosud nemá. 

Podobně jako Zuzana Š. jsme téma ženské šachovnice uzavřeli po diskuzích k Černobílé knize - lépe hledat cesty pozitivní motivace pro družstva. Nicméně pár stovek či max. tisíců korun slevy bych viděl jako příjemný bonus pro oddíl (a celkem vysoký náklad ŠSČR), ale ne opatření, které by něco změnilo. 

Tak jako ECU rozvolnila pravidla pro Evropský pohár žen, lze udělat i v Extralize, to bych viděl jako přínosné - i pardubická družstva ukazují, že si hráči rádi zahrají mimo oddílové uspořádání. 

29.06.2015 07:15 | Morphynista

Ještě k ženské šachovnici : Názor slovenské reprezentantky z doby, kdy vedení svazu přijalo zmíněné usnesení :

Dobrý deň, myslela som, že do fóra už nikdy neprispejem, ale táto téma ma prinútila urobiť (jednu) výnimku...

Podľa mňa je nápad s povinnou ženskou a juniorskou šachovnicou neprirodzený - amatérske kluby, ktoré nemajú ženy/mládežníkov, by zväz nemal trestať. Ak je cieľom podporiť kluby, kde sa juniorom a ženám venujú (alebo chcú venovať), prečo nemotivovať pozitívne? Viem, že nie je všetko len o peniazoch, ale ako možnosť uvediem: 10 % zľava na členskom v ďalšej sezóne pre klub, za ktorý nastúpi junior alebo žena na všetky zápasy a pokiaľ budú nastupovať súčasne na všetky zápasy, tak zľava 20 %.

Pokiaľ je ideou ženskej šachovnice vynútiť pre nás, ženy, viac šachových príležitostí, tak ma napadá, či napríklad niekto analyzoval príčiny malej účasti družstiev v Čsl. extralige žien. Od niekoľkých šachistiek viem, že by rady hrali, ale bohužiaľ pravidlo o nadpolovičnej väčšine hráčok z jedného klubu im v tom zabránilo. Tak prečo toto pravidlo nezrušiť? Prečo nestačí jedna kmeňová hráčka v zápase? Je to taký problém? Alebo prečo úplne neodstúpiť od klubovej príslušnosti v tejto súťaži? Nehralo by potom viac tímov?

Ja osobne som zažila povinnú ženskú šachovnicu v slovenskej extralige v 3 sezónach 1993-1996, potom sa povinnosť ženy v zápase zrušila. Mám na tú dobu krásne spomienky, hosťovanie za Liptovský Hrádok ma neskutočne obohatilo šachovo aj ľudsky. Ale tiež si pamätám, že pre niektoré šachistky to bolo stresujúce - napríklad, ak nemali dostatočnú výkonnosť... Aj preto si myslím, že tento umelý zásah neprinesie pre dievčatá a ženy pozitívne výsledky.

Zuzana Štočková, slovenská šachová reprezentantka  http://forum.chess.sk/viewtopic.php?f=18&t=1457

29.06.2015 07:01 | Pavel Ch

O vzniku a trvání extraligy

Děkuji pořadateli z Říčan, těší mne alespoň 11 týmů. Stál jsem u zrodu soutěže, když jsem řídil STK, návrh právě od Říčan a Frýdku, s komisí STK jsme uvedli v praxi, se Slováky vydiskutoval David Ciprys.

Ano,  minule i méně týmů, ale chtěl bych, aby soutěž "přežila".

Sice žasnu, že z některých příspěvků čiší závist, že si účastnice hrají soutěž s názvem extraliga, o to více mne to ujišťuje, že byl název vybrán správně.

Když jsme měly alespoň dvě až tři ženy aktivně hrající v klubu, tak jsme třikrát finančně podpořily a tým pak na vyhodnocení klubového roku vyhodnotili. A řekl jsem: "Podívejte, o čem se nám mužům v klubu ani nesní, mládeži se sní, ale do extraligy stejně nikdy nepostoupí, tak ženy v nín bojovaly a ještě jk tomu velmi dobře". Všichni jsme jim to v klubu prostě přáli. 

29.06.2015 06:51 | Pavel Ch

O ženské šachovnici

Doplním Viktora, že téma ženské šachovnice bylo jen uvahách jednoho trenéra, v diskusi o mládežnickém šachu (aby někdo si z příspěvku neudělal, že již pečeme na STK, či peče VV).

Od zrušení v 80.letech se čas od času objeví. Byl i názor před 15 lety, opravdu vážněji diskutovaný, že ženská šach. jen v extralize mužů, kde by to mělo význam, že by byla mezi skutečnými mistry a možná i honorovaná. To byl názor i min. dvou předních žen (možná se objeví od připr. komise žen Viktorovi).

 V nižších soutěžích převládne názor, že by to bylo jako tehdá. Manželky šachistů, ženy, který nechtějí hrát, více či méně tlačeni, aby jezdily. (Jak říkal jeden funkcionář, že manželka šachy nejen nehrála, ale přímo nenáviděla, přesto ji dotáhl vždy na výlet, vyčkala venku situaci a udělal 5 bodů kont.).

  Takováto "podpora ženského šachu" je alibismus a k ničemu nevede. Naopak by mnohé trávily neděli jinak než by opravdu sami chtěly.

Přeci, která žena chce družstva hrát, tak ji tým mezi sebou rád vidí. Když chce hrát šachy, určitě ji nikdo z klubu dnes nevyhodí, ale rádi ji v týmu přivítají.

V diskusi citovaný orgument trenéra, zkopírovaným  od jedné šachistky ve zralém věku ve vzpomínace na 70.-80. léta. Jak si ji hýčkali, připravovali v klubu na zápas, rozbory a jak jí to těšilo, pomáhalo. Ano, v té době se opravdu členové klubů scházeli, připravovali se společně v klubovněm, rozebírali. Jistě by jí tehdá kluboví gentelmani pomáhali i bez poviné ženské šachovnice a přijali do některého z družstev mezi sebe.

29.06.2015 06:18 | Poutnik

Jsem opravdu rád jaký směr nabrala moje úvaha, srovnání. Stejně, jako ČVUT prostě nikdy nebude mít více žen mezi studentky a naopak ženské obory nikdy nebudou mít větší zastoupení mezi muži, tak také šachy nikdy nebudou patřit mezi sporty s masivním ženským zastoupením. Je to dáno přirozeným zájmem/nezájmem o určitá zaměření a životní role. Nemá smysl zřizovat na to programy a komise. Právě z nedostatku žen, když už nějaký tým tu rusalku v klubu má, tak jí pomáhá a zařazuje ji do družstev i přesto, že má k dispozici stejně silného muže. Stmeluje to kolektiv a přináším to jiné myšlenky. Například, že jsou v životě zajímavější priority než šachovnice a mnohem hezčí dámy, než ty dřevěné. Také část bodů, které holky uhrají jsou "gantelmanské" remízy od kavalírů, kteří nemají potřebu dělat ELO na holkách. Raději to zaknihují a pozvou soupeřku na skleničku. 

29.06.2015 00:27 | johnny01

Název extraliga je samozřejmě nadnesený, stejně jako česko-slovenská, problém úvahy však je v tom, že jde pouze o srovnání ela. To přece vůbec nepředurčuje, jak bude družstvo hrát, záleží i na scházení se, náhradnících, navíc vůbec nemusí být seřazení podle ela...

Chybou právě je, aby hrály ženy spolu (právě proto, že čistě ženské soutěže jsou slabší z dále uvedených důvodů) - nejlepší žena Judit Polgar nikdy ženská mistrovství nehrála, například. Šachy nejsou sport a ženy v něm jsou rovnocenné s muži a není žádný důvod je oddělovat. To, že ženská špička je slabší, vyplývá z nižší základny - Gaussova křivka platí i zde. Pokud by žen hrálo stejně jako mužů, byla by podobně rozložená i špička.

Téma obnovení povinné ženské šachovnice v družstvech se objevilo v Čs. šachu spolu s tématem povinné juniorské šachovnice, oboje je nesmysl. Stačí se podívat na dětská družstva s povinnou dívkou - ta se často někde sežene na hostování, nebo kupuje, to o žádném rozvoji dívčího šachu vůbec není. To, jestli vám přijde do kroužku dívka nebo ne, prostě neovlivníte, to je o náhodě. Podobně by se to řešilo i v družstvech dospělých. Kdo to bude učit manželku? To už se ti chlapi složí a nějakou ženu na hostování koupí, aby udělali za dost nějakému nařízení.

28.06.2015 22:39 | Viktor

Podíváme-li se třeba na první světovou stovku, je zřejmé, že ženy potřebují vlastní soutěže jako ve většině jiných sportů. Mezinárodní olympijský výbor v Agendě 20 20 směřuje k tomu, aby na OH byla gendrová rovnoprávnost, snaží se s tím teď srovnávat i jiné sporty, šachy budou muset též přitlačit (ačkoliv na shortlist OH v Tokiu se nedostaly spíše kvůli jiným slabinám, předně nezajímavost vysílacích práv, řekl bych). 

Naše ženy jsou dle 10 nejlepších na FRL na 23. místě, to je jen o 4 místa za muži - nijak zvlášť tedy za světem nepropadají, ač je tedy zřejmé, že ve srovnání s našimi ligovými šachisty není laťka ženského šachu příliš vysoko. 

Můžete si vyzkoušet funkci předsedy ŠSČR a navrhnout, jak naše ženy pozvednout výše a jak zvýšit jejich počet. V oblasti talentů mají podporu vzhledem k jejich počtu vysoce nadprůměrnou, v oblasti reprezentace jsou narozdíl od mužů hluboko pod možností živit se hraním šachu, což obvykle i limituje jejich motivaci věnovat se šachu naplno. Ženám též nabízíme možnost zřízení komise žen, aby samy mohly předkládat návrhy. Objevilo se téma obnovení povinné ženské šachovnice v družstvech, celkem nepochybuji, že takové opatření by zrušila konference ŠSČR, jak se tomu nedávno stalo na Slovensku.   

28.06.2015 22:38 | milk

Pánové, pánové. Nevím jestli zrovna ženy stojí o to být s muži srovnávány. Ve vzpírání taky neuzvednou tolik co muži a vadí to někomu? Vytvořme jim naopak takové podmínky, aby i ony měly o co bojovat a možná se budeme divit, kolik jich půjde výkonnostně nahoru. Víc takových akcí jako je extraliga žen!

Určitě nejsem odborníkem na šachy, ale pokud si odmyslím těch pár nejsilnějších hráčů, tak se asi ani my nemáme moc čím chlubit

28.06.2015 22:28 | Poutnik

návštěvník: si otevři II CNL sk. C a podívej se jaké týmy spadly. např. Bohemka B v čele s Jirkou, Královice v 2381 a 2326 na první dvou deskách....  Jinak neuvádím to tu, abych se hádal. jen mi tak přišlo zajímavé srovnat soupisku holek s našimi soutěžemi. Osobně znám nejvíce sk. B a C. 

28.06.2015 20:39 | náštěvník

Rubinus: Ukaž skupinu, kde by měly problém s udržením? žádnou totiž nevidím...

28.06.2015 19:32 | Rubinus

Teď jsem prohlédl tu startovní listinu - pokud by se z toho měl poskládat tým pro 2.ligu, asi by opravdu vážné problémy s udržením měl. Když si k tomu připočtu nějakých dalších 5-6 hráček, našich, nebo u nás hrajících, jako hosty, takže by mohly hrát vždy jen tři z nich, pak by se ten tým patrně udržel. Docela mi překvapuje, že tam nestartuje poměrně dost našich dobrých hráček.

28.06.2015 18:58 | Zmestabileho

Aby nevznikla mýlka - já proti našim ženám nic nemám :-), a vůbec neřeším téma extraligy ženských družstev. Naše přední šachistky ovšem hrají zhruba na mojí úrovni - a tak opravdu hodnotit tady nějaké výkonnostní aspekty nemá smysl, je to amatérská hra pro zábavu - a naše ženy a dívky mají tu výhodu, že se při tomto koníčku mohou podívat do světa, a zahrát si i turnaje jako je MS. Znovu si ale postesknu - to, že je náš ženský šach jen tou amatérskou hrou pro zábavu bez dalších ambicí - to je příznačné pro celkovou výkonnostní úroveň šachu u nás. A nesouhlasím s Vojtou Plátem, že mládežnický šach je u nás na vzestupu, nic tomuto jeho názoru nenasvědčuje.    

28.06.2015 18:01 | doktor

uz  to bezi.asi pul hodky to bylo seklý

28.06.2015 18:01 | claymes

Nechápu, proč se tu tak čílíte :) Vždyť jsem i napsal, že vnímání honosnosti názvu extraliga je můj problém. Argument "tak si to zkuste" je mimo mísu. Člověk nemusí postavit ani jeden barák na to, aby viděl, když mu řemeslník práci odflákne. A pro magdalenku, snad nikdo nepochybuje o tom, že třeba v rození dětí byste muže rozsekaly na celé čáře winkv podstatě nechápu, proč se hrají oddělené soutěže žen - u např. silových sportů to smysl dává, u šachů jej nevidím. Na jednu stranu se strašně bojuje o kdejaké kvóty pro ženy (např. v politice) - máme rovnoprávnost, ale když někdo poukáže na slabší výkonnost, tak argument "my jsme ale ženy (máme jiné přednosti)" se v klidu použije. Nechápu. Nevím, snad jsem nic tak strašného nenapsal, když jsem si dovolil odhadnout, že úroveň okolo 2000 elo má kdekdo.

28.06.2015 17:53 | náštěvník

Jan Kolašín: před půl hodinou nefungovaly v opeře...a jsou odehrány dvě hodina a ještě ani jedna půlka :) ženy hraji bojovněji, si pamatuji, jak jedna slovenské hráčka ELO 2100 odmítla nabídku na smíření d Sutovskyho, sice prohrála...ale kolik chlapů KM by remísu odmítlo? smileyodhaduji žádný :D

 

28.06.2015 17:35 | magdalenka

Pavle, Marku a capjar díky za podporu ženského šachu! A pro Ty ostatní: ano, nemáme takovou výkonnost jako muži, ale zase máme jiné přednosti :-) třeba Vám mužům navaříme, porodíme a vychováme chlapce šachisty ... a některé Vás i v šachu porážíme. A jsem moc ráda, že aspoň nějaké turnaje pro ženy existují ... Takže moc díky pořadatelům!

28.06.2015 17:32 | Jan Kolašín

Re doktor: Mě fungují a žádnou chybu mi to nehlásí - v jakém prohlížeči to sledujete?

28.06.2015 17:17 | capjar

bohouš: Dobrý odkaz. yes

Jinak tu debatu níže moc nechápu. frown  Souhlas s MV, zkuste si to sami ...

28.06.2015 17:08 | doktor

odborný dotaz. jdou nekomu onlajny z tý extr.žen?

28.06.2015 16:52 | Pavel Ch

To je snad jen hloupá česká závistangry, říkat, že si ženy mohou zahrát extraligu a nickové né.

Doporučuji jiné srovnání, ať místní kritici této extraligy v čele se ZMB se tam jedou podívat a když jsou děvčata tak slabá, tak ať je vyzvou alespoň na rapid. Nejlépe s přenosem na nss. Myslím že by tady bylo srandy kopecsmiley, jak by dostal leader týmu ZMB se svým bratrstvem od děvčat po čenichu, že by se z toho hodně dlouho oklepávalsurprise.

28.06.2015 16:51 | strelec

ad Vojta Plát: zrovna u Itálie je to zejména tím, že tam šachy nemají takovou tradici jako u nás. Na počet obyvatel je tam opravdu málo titulovaných hráčů. No a gratulace k Milánu! 

28.06.2015 16:31 | Vojta Plát

Jako naše mládež je podle mě na vzestupu, na to, jak jsme malá země, tak jsme na tom o dost líp, než Italové. Aspoň mi to tak přijde. Dejme tomu pár let. ZMB píše jen velmi obecně, ale jinak ví kulový. Čekám na jeho odborné znegování a vyvrácení jeho typickými žvásty, které on, jako člověk vzdělaný v právu, umí dobře. Bohužel jsou to jen ubohá slova a pokus omráčit ty méně inteligentní. Skutečnost je taková, že je to jen typický žvanil, který všude byl a vše ví. Dejme našim trenérům a mládeži čas v řádu měsíců, maximálně tak pěti let a uvidíte. I ženy přibudou a bude to trochu důstojnější soutěž! Gracias!

28.06.2015 16:25 | Marek Vokáč

Zdravíčko. Já necítím potřebu se hádat. Jen jsem si pro forma prošel soupisky 2. ČNL skupiny A a našel jsem tam jen 4 hráče s ratingem up 2350, ani přes 2300 jich moc nebylo. Jistě asi budou ve 2. lize i silnější skupiny. Já v nich tolik partií nesehrál, ale zato léta celkem dost sleduji naše šachistky. Jejich rating obvykle není zcela vypovídající, ale nešť. Říkám zkuste si to v nějakém turnaji sami.

28.06.2015 16:17 | náštěvník

Je tam dost hráček,které hrály MS, ME a nebo mistroství EU :) proč by tedy tato soutěž nemohla být extraligou?smiley

28.06.2015 16:06 | Zmestabileho

Je snad zbytečné, řešit výkonnostní úroveň současného ženského šachu u nás. Všichni víme, že je to amatérská úroveň, bez ambicí posunout se dál - a můžeme si tady opravdu jen pro zábavu spekulovat, zda by se ženský tým udržel či neudržel v nějaké naší třetí lize. Tohle je ale obrázek českého šachu - v prostředí, kde výkonnostní úroveň mužského a mládežnického šachu, je v trvalém úpadku, nelze rozumně očekávat, že se u nás začnou objevovat šachistky, které by alespoň potenciálně atakovaly výkonnost 2400.

28.06.2015 15:29 | claymes

Technická: nešlo by zabudovat editování příspěvků? Díkywink

Jinak s tím mistrovstvím to beru zpátky, aspoň třeba neberou drogylaugh

Ten název Extraliga mi prostě přijde trochu honosný, ale uznávám, že to je můj problém.

28.06.2015 15:18 | claymes

Klidně mě tu kamenujte, ale myslím si, že úroveň okolo 2000 elo bodů zvládá kdejaký šikovnější hobík. Vzhledem k tomu, že o profesionalismu se u žen nedá mluvit ani náhodou, tak v podstatě ta výkonnost odpovídá. Jen mi připadá zvláštní dělat mistrovství pro poměrně nevalnou výkonnostní úroveň.

Mimochodem partie z prvního kola Suchomelová - Motyčáková v sobě nese jisté rysy velmistrovského šachu :P (remíza ve 14 tazích s šachovnicí plnou figur). Fakt nechápu, proč to hráčky s VT +- 1 zabalí po pár tazích.

28.06.2015 14:20 | bohouš z buše

Když už se tady teoretizuje, tak jeden praktický příklad na nižší úrovni:

www.stcsach.cz/index.php/2-uncategorised/65-unikat-zeny-kam-se-sachista-podiva

Dvonásobná Mistryně ČR, dvě Mistryně Čech, tři několikanásobné Krajské přebornice, maminka tří ligových šachistů (vše v mládežnických kategoriích).

28.06.2015 11:11 | HonzaSvatoš

Zajímavá debata o teoretické síle týmu složeného z nejlepších hráček této soutěže.

http://chess-results.com/tnr159635.aspx?lan=5&art=16&wi=821

Osobně se přikláním k tomu, že pokud by tým složený z prvních 12-14 hráček (ELO 2200 až 2000) hrál ve 2. lize, tak ze silnější skupiny by téměř jistě spadl, ovšem ve slabší skupině by měl dobré šance na udržení.

Vepředu by dámy většinou prohrávaly, ovšem vzadu zase 7.-8. šachovnice na úrovni 2100 je ve druhé lize velmi slušný nadprůměr, což by mohlo ztrátu na předních šachovnicích kompenzovat.

28.06.2015 09:29 | Michal M.

Pane Vokáči, čísla, která uvádíte, mluví za vše. Jednoduchou kalkulací dojdete k závěru, že by se virtuální mančaft žen (dívek) skutečně stěží udržel ve 2. ČL (tedy naší třetí soutěži) či spíše neudržel. "Poutnik" má realistickou připomínku.

28.06.2015 09:28 | Poutnik

(omluva za překlepy psáno z mobilu)

28.06.2015 09:27 | Poutnik

Marek Vokáč: 2 CNL hraji léta tak vím co píši. Na prvních dvou, třech deskách jsou v této soutěži hráči 2350 +- silnější týmy tam mají ještě silnější kalibry (Cvek, Jirka ...) Týmy, které hrají na postup vůbec nedali (pokud by se sešli samozřejmě) Takže si troufám tvrdit, že by na předních deskách měly velký handicap a musely by se rvát naplno aby to ustály. Sakozřejmě, když ta holka hraje nějakou pátou desku v 1 lize, tak dostává +- stejně silného protivníka, ale sestavit tým z účastnic turnaje tak si prostě neškrtnou na předních deskách, kde hrají hráči na vaši úrovni Marku. Tedy vaše statistika vypadá na první pohled optimisticky, ale jak říkám, posunete-li je od první desky bude to jiná statistika. Kolik % bodů mají děvčata proti soupeřům 2350+ ?

28.06.2015 00:16 | Marek Vokáč

Inu, Poutníče - vzhledem k tomu, že 8 z přítomných dam uhrálo v minulé sezóně v 1. lize 20 bodů ze 44 partií vesměs někde mezi 3-6 šachovnicí, a pár dalších přidalo v různých 2. ligách 15,5 ze 34 partií, mám takový pocit, že jste plácl něco velmi připomínající hloupost. Pokud byste jim povolil hosty (samozřejmě další naše dámy) na první 2 šachovnice, tak byste své tvrzení určitě neobhájil.

Při srovnání profíků s amatérkami zajisté propastný rozdíl je, ale podceňovat je bych vám nedoporučoval. Však si to v nějakém openu zkuste.

27.06.2015 13:29 | faust

No, jo :-) ... jsem to ale dobrá Čecha... pravopis skoro jako Bolek :-)

27.06.2015 12:39 | Poutnik

Mrzí mě ten propastný rozdíl mezi muži a ženami. Jmenuje se to extraliga, ale kdyby ze všech týmů postavili jedno TOP družstvo mělo by přinejlepším tak na II CNL. A i tam by zuřivě bojovalo o záchranu. 

27.06.2015 11:02 | Morphynista

Ještě k systému turnaje: 11 družstev je z hlediska účasti potěšitelné ( i když ze Slovenska jsem očekával víc než jen jeden tým ) , ale z mého pohledu by bylo lepší 10 nebo 12. Pokud se hraje 7 kol, znamená to, že sedm družstev bude mít volno a v posledním kole by mohla nastat situace, že by měl volno i tým, který bojuje o vítězství. Snad k tomu nedojde, přece jen něco takového může narušit regulérnost soutěže...

27.06.2015 10:56 | strelec

ad faust: ... jed ... snad ji nechcete otrávit?smiley

27.06.2015 10:44 | Viktor

Jen upřesnění: Evropský klubový pohár pro ženy (letos v říjnu v makedonském Skopje) uvolnil pravidla, aby se mohly účastnit téměř jakékoliv zájemkyně, bližší informace může podat Petr Pisk, který je tournament directorem ECU.

27.06.2015 10:23 | faust

Na Maříkovou by stálo za to jed se podívat... :-)

27.06.2015 09:54 | Johny the Scar

Online přenos

27.06.2015 09:36 | Ignor

Pěkné,Jana Maříková zřejmě není mládežnický talent a jedna z našich nadějí....frown

27.06.2015 08:22 | capjar

Dobrá akce. yes

Připravuje se