Wijk an Zee 1 kolo - Rekordy, Remízy a jedna velká chyba

12.01.2020 06:06 | Zahraniční zprávy

Partie jak z okresního přeboru byla Firouzja - Kovalev, kdy černý doslova vnutil bílému výhru. Překvapení kola byla výhra Van Foreest proti Yu Yangyi a každý se ptá, jestli Magnus překoná sám sebe.

Radši se nebudeme ptát dělníků z oceláren skupiny Tata Steel jak se jim líbí tento turnaj, když společnost propustí v Holandsku 1700 lidí a celosvětově až 3000 lidí a zároveň stejná firma štědře dotuje tento šachový turnaj. Svět nemá někdy logiku a proto pojďme se podívat do míst, kde logika ještě má svojí cenu.

Magnus Carlsen, Magnus Calrsen a Magnus Carlsen. To jméno rezonuje  a zní  a hodně lidí se ptá, co Magnus předvede v tomto roce. Když rok 2019 byl snad nejlepším rokem jeho šachové kariéry. V roce 2019 Magnus vyhrál deset turnajů a co víc, má na dosah další rekord!

107 je číslo, které říká kolik partii v řadě neprohrál! Sergej Tiviakov drží světový rekord, který se zastavil na čísle 110 a Magnus jej může pokořit ve čtvrtém kole! Dnešní kolo si může lehce odškrtnout jako splněný krok, protože jeho partie byla či vlastně nebyla vůbec zajímavá. Zajímavá byla v pohledu jak lehce a spokojeně Magnus remizuje bílýma kameny. Vůbec mu nevadí že měl bílé, vůbec mu nevadí že v partii nic nezískal a i když je největší favorit turnaje, remíza v prvním kole je pro něj asi v pořádku!

Fabiano Caruana může být jeho největší soupeř v tomto turnaji a možná i jeho příští vyzyvatel v zápase o Mistra světa, ale to vše může být. Dnes je Fabiano o 50 Elo bodů za Magnusem a v měřítku hráčů 2800 plus je to o parník. Dalším konkurentem, kdo může chtít Magnuse ohrozit je Anish Giri, ale i tady když použiji měřítko a pohled hráčů 2800 tak Anish je o 54 Elo bodů za Magnusem a to je o parník a záchranný člun a možná proto je Magnus až tak spokojený s tím, že dnes bílýma kameny nic nezískal a tak nějak " Magnusovsky " remizoval.

V čem ale bylo dnešní kolo zajímavé? Tak určitě partie Firouzja - Kovalev, kdy Kovalev musel přehodit tahy v zahájení a nebo v propočtu vynechal první tah, protože odevzdá bez odporu jednoho pěšce, pak druhého aby nakonec před ztrátou celé věže partii raději podepsal. Velké překvapení je vítězství Van Fooresta, který v poučné věžové koncovce přehrál Yu Yangyi a pro hráče, kterého hodně lidí tipuje na hráče, který bude bojovat úspěšně o poslední místo v turnaji, je to výborný výsledek a první bod!

První kolo mi tak nějak připomíná slavnou Tour de France. Dva jezdci nasadili tempo a snaží se utrhnout se od pelotonu. Peloton je v klidu, moc dobře ví, že tito dva jezdci jim neujedou.