Prague Chess Festival

Vzpomínkový večírek

23.07.2014 15:15 | Czech open 2014

Pátým kolem pokračoval hlavní velmistrovský turnaj PARDUBICE OPEN. Na první šachovnici svedli souboj o vedoucí pozici IM Biolek a GM Arun Prasad. Pro českého šachistu bohužel nedopadla partie dobře a připsal si první prohru v turnaji.

Na druhé šachovnici byl o poznání úspěšnější GM Nisipeanu, který svému soupeři IM Nagymu nedovolil příliš hrát a vítězství ho posunulo na průběžně třetí pozici se 4,5 body. Druhé místo patří zatím skvěle hrajícímu IM Vavulinovi, které mu je teprve 16 let. V pátém kole porazil ruský mezinárodní mistr českého IM Šimáčka a v dosavadním průběhu turnaje si Vavulin připsal již 4,5 bodu. V šestém kole ho čeká souboj s vítězem pardubického rapidu GM Vajdou.

Úterní kolo přineslo v českých řadách několik remíz. GM Štoček remizoval s IM Mammadovem z Ázerbájdžánu, IM Rojíček sebral půl bodu GM Gopala z Indie a GM Krejčí vybojoval remízu s Kohlwegerem Z Německa. Výhry si včerejším kole připsali GM Vokáč a IM Tadeáš Kriebel, který sehrál hezkou partii s IM Potapovem z Ruska. Úspěšný byl také GM Cvek, který si poradil s dvaadvacetiletou WGM Sukandrou.

Po pěti kolech je v čele osamocený s 5 body GM Arun Prasad. Za ním se vytvořila čtveřice se 4,5 body v pořadí IM Vavulin, GM Nisipeanu, IM Poetsch a IM Pavlidis z Německa.

IM Biolek je průběžně na šestém místě se 4 body. Do dvacítky nejlepších se vešli ještě na devátém místě IM Kriebel, na jedenáctém GM Hába a na osmnáctém místě GM Vokáč – všichni se 4 body. Do třicítky jsou umístěni ještě Rojíček, Kislinsky a Krejčí. IM Šimáček je po úterní prohře až na 32. místě a GM Štoček na 37. místě.

   

PÁR OTÁZEK PRO IM RICHARDA BIOLKA Jr. 

Jak dlouho už jezdíte na Czech Open?
Myslím, že šest nebo sedm let.

Hned při vaší první účastni jste už byl účastníkem nějakého turnaje?
Ano, hrál jsem některé nejslabší turnaje v Ideonu.

Co se vám vybaví, když se řekne Czech Open?
Hezká šachová akce, která se dá pokládat i za společenskou událost. Je tu spousta známých a s nimi velká zábava.

Jakých turnajů se zde vlastně účastníte?
Turnaje dvojic v rapidu, normální rapid a Fišerovy šachy a právě probíhající hlavní turnaj.

Jaký turnaj ze čtyř zmíněných byste z osobního hlediska hodnotil nejpovedeněji?
Podle vývoje je to právě probíhající hlavní turnaj Pardubice Open.

Marek Votke

 

ŘEDITEL FESTIVALU JAN MAZUCH A ZHODNOCENÍ DRUHÉHO TÝDNU FESTIVALU

Skončil nám druhý týden festivalu. Můžeme stejně jako po prvním říci, že vše probíhá bez komplikací?
Tak samozřejmě, že tak velké akce jako je tahle s sebou vždycky přinesou nějaké zádrhely, ale v principu můžu potvrdit svá slova z minulého týdne.

Bavili jsme se také o výpravách z Ghany a Mali, které nedorazily. Bylo to definitivní, nebo se něco změnilo?
Konečně se už ozvaly, ale u nich to funguje trochu jinak než u nás v České republice, takže se to nestihlo. Pozvání obdržely v den, kdy už měla být vyřízena jednotlivá víza, takže bohužel nestihnou dorazit.

Na druhou stranu jsou v Pardubicích výpravy z Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Indie. Jsou tu pořád ještě, nebo už odcestovaly?
Indonésané hrají hlavní turnaje, takže ti tu jsou zhruba od sedmnáctého. Jinak se jednotlivé výpravy střídají, protože ne všichni přijeli jen kvůli šachům, ale také díky turnajům, které už skončily.

Bezesporu největším lákadlem minulého týdne byl úspěšný pokus o český rekord v simultánce. Jak byste tuto událost s odstupem času hodnotil?
Samozřejmě, že jsme se toho trochu obávali, ale vše se nakonec podařilo. Mě osobně potěšilo, že se pokusu o rekord zúčastnili jak hráči jednotlivých turnajů, tak i někteří pořadatelé a celkově lidi, kteří se jinak na festivalu neobjevují.

Budete jako pořadatel festivalu do dalších let uvažovat o dalších takových pokusech o rekordy?
Do třicátého ročníku určitě ne. (směje se)

Vedle simultánky také hodně pozornosti snesl maratón, o kterém jsme se bavili bezprostředně po jeho zahájení. Jak nakonec dopadl?
Myslím si, že Jaroslav Šulc odvedl skvělou práci, co se týče organizace a vše se podařilo na výbornou. Většina zúčastněných maratón dohrála, takže se dá tato událost hodnotit úspěšně po všech stránkách.

Někteří účastníci maratónu říkali, že tento je poněkud zvláštní svým večerním začátkem. Proč tomu tak je?
Když jsme před několika lety poprvé připravovali propozice pro maratón, tak se přiznám, že jsme to nijak neřešili. Udělali jsme prostě rozpis od sedmi do sedmi a bylo hotovo. S touto reakcí jsem se letos setkal poprvé hned u několika lidí. Za celou dobu pořádání maratónu se mě na to nikdo nezeptal, můžeme se nad tím zamyslet. (usmívá se)

Na co můžeme diváky, kteří ještě na festivalu nebyli, pozvat v posledním týdnu?
Pokud nemluvíme k šachistům, tak to bude zítřejší (23.7.) luštění křížovek, sudoku a kakuro. Lidé mohou přijít, vyluštit si klidně všechny tři varianty a o pár dní později si mohou na internetu přečíst, jak obstáli, případně dorazit na vyhlášení. Neustále také probíhá demonstrace deskových her, a co se týče šachistů, tam je největším lákadlem možnost vidět nejrůznější světové hráče a následně s nimi každý den od pěti do osmi v party stanu za arénou probírat jednotlivé partie.

Zajímavá věc, že hlavních turnajů se ve srovnání s minulými ročníky účastní méně lidí a bleskových turnajů zase naopak více. „Bavil jsem se například s Rusy, kteří říkali, že chtějí prostě jen nasát atmosféru a hlavních turnajů se neúčastní, aby si nezkazili náladu,“ říká ředitel festivalu Jan Mazuch.

Marek Votke

 

PÁR SLOV KE VZPOMÍNKOVÉMU VEČERU 25 LET CZECH OPEN PARDUBICE

Ve večerních hodinách proběhla vzpomínková akce s promítáním různých fotografií, které byly pořízeny v průběhu prvních patnácti let festivalu. Prezentaci obrázků doprovázel komentář Jana Mazucha, kterého občas doplnil Petr Laušman nebo Jiří Petružálek.

Celý večer byl zahájen černobílými fotkami z prvního festivalu, kterého se účastnilo čtyřicet lidí ve dvou turnajích. Byl zmíněn pan Záhorovský, na jehož popud festival vůbec vznikl, pan Foglar a další, co se podíleli na zahájení. Samozřejmě se mluvilo o různých velmistrech, zapojením techniky do festivalu, prvních hosteskách i o přesunech z prostorů dnešní univerzity na zimní stadion i do Ideonu.

Po celou dobu panovala přátelská pohodová nálada. „Bylo to příjemné povídání hlavně o té dávnější historii. Účastníci se přidávali ke komentování svými historkami, na které si vzpomněli. Samozřejmě jsme nečekali, že tam přijdou tisíce lidí, ale ti, co tam byli, se rádi zapojili a celkově to byl pohodový neformální večer,“ říká Jan Mazuch.

„Přesně před dvaceti lety se hrál uzavřený turnaj a s hlavním sponzorem bylo domluveno, že to musí být turnaj určité kategorie, jinak by nemohl proběhnout. Velmistr přiletěl na pražské letiště s prošlým pasem, ale nám se podařilo pohraničníky přesvědčit, aby ho sem pustili,“ vzpomíná ředitel festivalu. 

Nechyběl ani rozbor různých důležitých partií v podání Petra Piska. Zhodnoceny byly partie Viktora Lázničky, Davida Navary ale i jiné, například vítězná partie prvního ročníku.

Hana Zamastilová

 

Kompletní výsledky všech turnajů, nasazení kol a pořadí naleznete na našich webových stránkách www.czechopen.net. Na stejné adrese je k dispozici i fotogalerie a partie probíhajících turnajů.

 

Kateřina Levínská, Hana Zamastilová, Marek Votke
tiskoví mluvčí CZECH OPEN 2014

4x 3321x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
24.07.2014 10:32 | jan

Richard Biolek prohrál 2 poslednlí zápasy. Uvítal bych analýzu těchto 2 partií. Richard odehrál zahájení a v této fázi byly rovné hry. Prosím o analýzu  pozice po zahájení a slovní formulaci plánu pro bílého i černého. Podle mého názoru by to dobře zvládl Plzeňák. Děkuji.

23.07.2014 20:56 | raflar

Videá z Czech Openu

23.07.2014 20:20 | Marhula

S prominutím,ale takzvané- "fischerovy šachy"- je nějaký kočkopes-při přehrávání není naprostá

logičnost+krása+umění jako u normálních partií.

Oslavují Bobyho-ale on ani nedokázal - proti karpovovi-kaparovovi nastoupit-po x 20. letech hrál

takzvanou odvetu se spaským-což už byla "labutí písen".

 

23.07.2014 16:11 | Johny the Scar

Tsss, Ríša Biolek se zúčastnil i družstev a to rovnou za nejlepší tým -> http://chess-results.com/tnr139749.aspx?lan=5&art=20&turdet=YES&flag=30&wi=984&snr=14