Alien Chess

Vyhraje Carlsen?

22.09.2017 08:00 | Isle of Man International 2017

Ostrov Man přilákal šachovou elitu, včetně světového šampiona Magnuse Carlsena. Konkurovat mu budou mimo jiné Kramnik, Caruana, Anand nebo Nakamura.

Zítra začne jeden z nejsilnějších otevřených turnajů letošního roku. Startovní listina čítá 161 jmen, včetně pěti hráčů z první desítky světového žebříčku. Třináct šachistů převyšuje rating 2700. Největší pozornost vzbuzuje start světové jedničky a úřadujícího mistra světa Magnuse Carlsena. Světový pohár pro něj skončil překvapivě brzy a na ostrově Man bude chtít norský velmistr napravit svoji reputaci. Klasický otevřený turnaj hrál naposledy před dvěma lety v Kataru. Celkové vítězství si zajistil až v prodloužení, kde porazil Číňana Yu 2:0.

GM Magnus Carlsen (zdroj: ChessBase)

Vítěze turnaje čeká finanční prémie ve výši 50 tisíc liber, tedy asi 1.5 milionu korun. Bojovat by o ni měla nejvýše nasazená pětice. Kromě Carlsena ji tvoří ještě Kramnik, Caruana, Anand a Nakamura. Všichni patří do první světové desítky a všechny spojuje také nepřesvědčivý výkon na světovém poháru. Nikdo z nich se nepodíval dále než do třetího kola. Startovní listina ale obsahuje jména řady dalších silných a známých velmistrů. Pozornost poutá i mladý Ind Vidit, který teprve nedávno překonal rating 2700. Čeští hráči bohužel chybí. Startují ale například Rodshtein nebo Movsesian, kteří pravidelně nastupují v české extralize. Nejsilnější ženou je dle očekávání Hou Yifan, které v nabitém turnaji patří startovní číslo 22.  

GM Pavel Eljanov bude bojovat o obhajobu loňského titulu (zdroj: oficiální stránky turnaje)

Partie začínají vždy ve 13:30 místního času (14:30 našeho času) s výjimkou posledního kola, které začíná o 1.5 hodiny dříve. Pokud se po skončení deváté partie budou o první místo dělit dva hráči, následuje prodloužení v podobě dvou rapid partií s případným armagedonem. V případě že si první místo rozdělí více hráčů, postoupí do prodloužení dva s nejlepším pomocným hodnocením.

Startovní listina

Poř.

Tit.

Příjmení

Jméno

Stát

1 GM Carlsen Magnus Norway
2 GM Kramnik Vladimir Russia
3 GM Caruana Fabiano United States
4 GM Anand Viswanathan India
5 GM Nakamura Hikaru United States
6 GM Adams Michael England
7 GM Gelfand Boris Israel
8 GM Eljanov Pavel Ukraine
9 GM Vallejo Pons Francisco Spain
10 GM Almasi Zoltan Hungary


Odkazy

25x 4239x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (25) Aktualizovat
25.09.2017 10:16 | matman

@ Max: Nejsou lidi :-D.

24.09.2017 22:14 | MaX

jak říkám já to vidím z pohldedu fanouška a tak nějak nečekám, že No.1 bude "hledět" na peníze. Například, že si může dovolit dát (jistou) odměnu za výhru v extralize za podobný turnaj. Já nechci být rád za nějakou Polskou ligu. Chci fandit a užít si šachy u monitoru, ale rozumím tomu. Hodně zdaru jinde.

24.09.2017 13:53 | lykan

Njn, účast Čechů na silných zahraničních turnajích je dlouhodobě slabá. Já jsem se chtěl toho turnaje zúčastnit. Celých čtvrt sekundy jsem o tom přemýšlel. Pak mě ale došlo, že za zlomek těch peněz můžu mít zápas s průměrným velmistrem doma v obýváku.

 

(Píšu samozřejmě o sobě. Aby tu zase někdo nepsal o tom, že zlý lykan opět kritizuje poměry v mládežnickém šachu.) 

24.09.2017 12:56 | SchwartzBlack

Ad matman - Já bych jim všem dal za velmi chabou dlouhodobou neúčast na zahraničních turnajích dištanc. Dlouhodobou. devil

24.09.2017 12:13 | matman

Nejde jen o turnaj na ostrově Man. Neúčast českých hráčů na zahraničních turnajích je velmi chabá dlouhodobě. Situace je složitá, bohužel změna k lepšímu asi jen tak nenastane.

24.09.2017 12:09 | David Navara

Re ELOminator: Samozřejmě si můžeme tykat, nemám s tím problémy, Jakube. Pokud jde o odměnu, samozřejmě šachy hraji rád, ale občas vnímám jako odměnu spíše odpočinek a čas strávený s blízkými lidmi než zajímavý turnaj. V říjnu mne čeká Evropský klubový pohár, v listopadu mistrovství Evropy družstev, v prosinci mistrovství Evropy družstev v rapid šachu a bleskovkách. Od poloviny července hraji více, než je zdrávo. (Ostatně jsem mezi soutěžemi několikrát stonal.) Děkuji za pochopení a přeji všem pěkné nedělní odpoledne!

24.09.2017 12:02 | matman

re Boleslav Petr: European Club Cup 2017 Open, Antalya, Turecko (8. - 14. 10.). http://chess-results.com/tnr302878.aspx?lan=5

24.09.2017 11:39 | Petr Boleslav

ad ELOminator: Davidovi zdaleka sezona neskončila, jeden z důležitých turnajů přichází za 14 dní. Osobně jsem rád, že si David po world cupu trochu zarelaxuje.

24.09.2017 10:08 | ELOminator

Samozřejmě jsem mohl prostě napsat "je mi líto, že tam nebude hrát David", ale to by se tu nerozpoutala tak pěkná diskuze, že? cool

24.09.2017 09:54 | ELOminator

Jojo, tak jsme si zasmečovali, a teď jak jsem to opravdu myslel - samozřejmě bys ten turnaj nehrál za účelem finančního zisku, ale "za odměnu" po náročné sezóně. A samozřejmě pokud bys uspěl, tak by ti to mohlo pomoct k pozvánkám a "podmínkám" do dalších turnajů. Protože pokud je to tak, že si musíš šachem vydělávat 12 měsíců v roce, tak to bude fakt asi špatným manažerem wink.

P.S. Promiň, že ti tykám, ale sleduju tvou kariéru odmala a přijde mi to přirozené. Ty mi taky můžeš tykat, však jsme všichni jedna šachistická rodina, ni?

24.09.2017 08:41 | Poutnik

V rovině humoru: My bychom vás tam Davide rádi viděli, aby tu byla šance, že budou na NSS o turnaji vycházet články. Třebas tudlema, dokud jste bojoval, psalo se co den. Nyní probíhá finále turnaje a co je NSS po Aroninovi, neštěkne tu ani pes :-)  

24.09.2017 07:58 | David Navara

Re ELOminator: Vím, že máte smysl pro humor, tak se snad neurazíte, když Váš argument dovedu ad absurdum v následujícím dialogu: Podomní obchodník: "Koupíte si náš skvělý hrnec za pouhých 10 000 Kč?" Relativně bohatý senior: "Ne, nekoupím." Podomní obchodník: "Pročpak? Vy na to nemáte?" Tohle přirovnání by samozřejmě bylo hodně nespravedlivé vůči organizátorům skvělého turnaje na Isle of Man i vůči Vám, ale já jen chci naznačit, že mám plné právo účast odmítnout a raději si se silnými soupeři zahrát přes internet. Vím, že jste to myslel jinak, ale chtěl jsem Vám ukázat, jak absurdně by mohl podobný argument znít. Koneckonců jste sám psal o nahrávce na smeč...

24.09.2017 06:23 | David Navara

Myslím, že jsem to napsal dost jasně, ale některé odpovědi naznačují opak. Tak to zkusím ještě jednou. Re matman: Internetové partie a "standardní turnaj" samozřejmě jsou dost odlišné a já normálně dávám přednost druhé možnosti. Ale kdybych měl utratit okolo 40 000 Kč (můj odhad), abych si mohl zahrát standardní turnaj, nebyl bych z toho nadšený. Případná vysoká výhra by mohla bilanci zvrátit v můj prospěch, ale patřím mezi lidi, jimž není příjemné hrát pod tlakem. V roce 2014 jsem se pozdě přihlásil na Gibraltar (mea culpa), platil jsem si polovinu běžné ceny ubytování a všechny ostatní náklady. Hrál jsem zhruba na svůj rating, vyhrál jsem jakousi cenu a celkově jsem na akci prodělal 700 eur. Hrál jsem s jediným soupeřem s ratingem nad 2600. Nelituji, že jsem se turnaje zúčastnil, ale účast za podobných podmínek pečlivě zvažuji. MaX: To, že mne pořadatelé do superturnajů nezvali, znamenalo přesně to, co jsem napsal. S finančními podmínkami v openech to nemělo nic společného. Ve druhé třetině letošního roku jsem dostal několik zajímavých pozvánek, ale Dortmund (první pozvánka) kolidoval s Bielem, Danzhou v podstatě také a Pojkovskij zase s mistrovstvím republiky. To by nebylo tak podstatné, ale účast na MČR jsem přislíbil podstatně dříve, než jsem dostal pozvánku do Pojkovského. A v podobných případech se snažím své slovo držet, přestože to někdy není "výhodné". Re ELOminator: Ten otevřený turnaj je mimořádně silně obsazený, ale superturnaj to není. Stačí prohrát v prvním kole s velmistrem okolo 2600, pak v průběhu soutěže pár partií zremizovat a nemusel bych se utkat s nikým nad 2700. Samozřejmě si na účast na takové akci dokážu vydělat, ale nevím, proč bych měl platit tolik peněz za to, že si možná zahraji s hráči světové špičky a za mlhavou šanci vydělat ještě více, když si s nimi mohu zahrát zadarmo na internetu bez rizika, že se k nim kvůli slabšímu startu nedostanu.

24.09.2017 02:08 | ...

ELOminator - já chápu vyjádření pana Navary úplně jinak. Váš koment mi přijde mimo a zbytečný. 

24.09.2017 00:11 | ELOminator

No tak to se holt nedá nic dělat. Když si David za celou sezónu nevydělá na účast na jednom (super)turnaji, tak ho holt hrát nebude frown

(Sorry Davide, ale tohle byla nahrávka na smeč)

23.09.2017 22:10 | MaX

Tak pro běžného fanouška to lehce zarážející bylo. Protože by na takovém turnaji rád někoho z našich viděl. Dále je to kvalitní open, kde se dají poměřit síly. Před nějakou dobou pan Navara psal, že jej bohužel na kvalitní turnaje nezvou. Teď už vím jak to mám číst, takže už to pro mě zarážející není :o)

23.09.2017 21:04 | matman

@ strelec: Caruana Kramnika vyřídil, informace byla OK.

23.09.2017 21:01 | matman

Moc nerozumím argumentaci. Internetové partie a "standardní turnaj" jsou hodně velký rozdíl. Nedovedu si představit, že by např. tenisté nejeli na turnaj a raději si pinkli přátelák v Monte Carlu.

23.09.2017 19:53 | Vojta Plát

Přesně jak píše David. Proto blicám na chess.com s Nakamurou, Nepo a dalšíma tygrama :-D

23.09.2017 19:37 | David Navara

Re matman: Na neúčasti českých hráčů není nic zarážejícího. Organizátoři si pozvali, koho chtěli, na což mají plné právo. Když jsem se jich 11. května (trochu pozdě) ptal, odpověděli mi, že mi žádné podmínky nenabídnou. Před dvěma roky jsem jejich nabídku v polovině září odmítl a pořadatelé raději zvou soutěžící, s nimiž již mají dobré zkušenosti. Kdybych letos chtěl hrát, musel bych si zaplatit cestu i ubytování a bojovat o ceny s hráči první světové dvacítky, kteří dostávají honorář a nemusejí riskovat. Pořadatelé mají právo takto nastavit podmínky a já mám právo za daných okolností nehrát. Na systém si nestěžuji a neskrývám, že jinde dostávám startovné já. Ale pokud si budu chtít zahrát s hráči světové špičky, mám tu možnost na internetu, přičemž to bude zadarmo. Nemusím za to platit.

23.09.2017 08:38 | strelec

ad matman: to nalosování bude asi "dočasné", celkově dvojice moc nesedí proti běžným zvyklostem

23.09.2017 07:28 | matman

Startlist turnaje je doslova nabit zajímavými jmény. Neúčast českých šachistů je zarážející. Asi hlavně neochota, možná i deficit financí.

Tady (http://chess-results.com/tnr303618.aspx?lan=5&art=2&rd=1&wi=821) vidím, že hned v 1.kole se střetne Caruana s Kramnikem, takže asi remízka.

22.09.2017 23:00 | Playboy

Jako fanoušek Carlsena jsem na něj zvědavý a poté na SUPERTALENT IM Preggnanandhaa, kterému je teprve 12 let, má IM a elo 2500! Takto silným a mladým, ba již s GM, byl pouze Karjakin. smiley

22.09.2017 12:35 | matman

..."mladý Ind Vidita"... není správně, tento šachista se jmenuje Vidit.

Co asi předvedou rutinéři Anand, Kramnik, Caruana, Nakamura a Eljanov, když na Světovém poháru "ušetřili" tolik sil?

22.09.2017 10:04 | ELOminator

No každopádně za letošní šachovou sezónu musím všem pořadatelům udělit už teď yesyesyes

Protože tolik tak dobře obsazených a v atraktivním formátu hraných turnajů nepamatuju cool

Připravuje se