Vítězné Klatovy, Nový Bor se zachránil

17.04.2019 20:00 | Extraliga mládeže 2018/2019

12. - 14. 4. se ve Vlachovicích odehrála závěrečná 4 kola MČR družstev mládeže - finále A i B. Do finále A po úvodních 3 kolech vstupovala neporažená pouze dvě družstva, a to Šachklub Sokol Klatovy a 2222 ŠK Polabiny.

Ve čtvrtém kole sice obě tato družstva opět vyhrála, ale zatímco Klatovy přesvědčivě zvítězily 5:1, tak Polabiny pouze nejtěsnějším možným rozdílem 3,5:2,5, což už trochu naznačilo, kdo v jaké formě přijel. Hned v následujícím kole totiž Klatovy opět přejely soupeře a týmu ŠK Staré město povolily pouze jedinou remízu. Polabiny zaznamenaly první bodovou ztrátu po remíze 3:3 s Pražským PORGEM. Na první šachovnici se příliš nedařilo jednomu z ratingově nejsilnějších hráčů soutěže Vojtěchu Říhovi, který prohrál obě partie. Přesto mělo družstvo Polabin ještě vše ve svých rukách, protože jednak v posledním kole je čekal vzájemný zápas s vedoucími Klatovy a navíc v předposledním kole Klatovy překvapivě nestačily na BŠŠ Frýdek Místek A. Před posledním kolem tak Polabiny dokonce o bod vedly. Závěrečné kolo tedy bylo přímým soubojem o mistrovský titul. Závěrečné finálové kolo ovládly Klatovy poměrem 4:2 a získaly tak mistrovský titul. Druhé skončily 2222 ŠK Polabiny a třetí BŠŠ Frýdek Místek A

Vítězné družstvo Klatov

Souběžně se ve finále B bojovalo o záchranu v nejvyšší soutěži. Z 8 týmů finále B se mohly zachránit pouze 4 a boj to tak byl pro všechny. Kromě družstva BŠŠ Frýdek-Místek B, které mělo sestup jistý nejdříve a hráči se snažili především o dílčí úspěchy v jednotlivých partiích, tak před posledním kolem byla jistě sestupující i Slavia Orlová. 4 týmy na 4. – 6. pozici měly rozdíl dvou bodů a bojovaly tak ještě o dvě místa zajišťující záchranu. Nejhůře z těchto týmů na tom byl 1. Novoborský ŠK. Výhodu však měl, že hrál poslední kolo s BŠŠ Frýdkem-Místkem B. Poslední kolo bylo tedy trochu dramatické, zvláště, když Nový Bor měl s outsiderem trochu potíže a zvítězil nakonec pouze 3,5:2,5. Tato výhra však k záchraně stačila.