Vítězem velmistrovského turnaje se stal Jiří Štoček

29.07.2019 08:53 | Czech Open 2019

Jubilejní 30. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open 2019 je u konce, v sobotu 27. července se odehrály poslední partie. Výhrou v posledním kole rozhodl o svém vítězství v hlavním velmistrovském turnaji Pardubice Open Jiří Štoček.

Pro Jiřího Štočka je to při šestadvacáté účasti na Czech Openu první zlato z hlavního turnaje. Motorgas Open ovládl první nasazený Gennadi Kuzmin z Ruska, v Gasco Open se z vítězství radoval díky
nejlepšímu pomocnému hodnocení Patrik Tesař. Timra Open zcela ovládli hráči z Ukrajiny,
na nejvyšší stupínek se postavil Oleksiy Gerashchenko. Novinkou festivalu byl turnaj určený
pro hráče starší třiceti let, jeho historicky prvním vítězem se stal Lotyš Andrejs Strebkovs.

Vítězem jubilejního 30. ročníku Czech Openu se v hlavním turnaji Pardubice Open stal
s půlbodovým náskokem český reprezentant GM Jiří Štoček. Ten v posledním kole využil
špatně sehraného zahájení Inda Chakkravarthyho Deepana a pohodlně zvítězil. Těžký los měl
velmistr Viktor Láznička, jemuž se příliš nepovedlo zahájení a cílená hra na remízu v podání
bílými hrajícího Adama Kozaka vedla ke splnění velmistrovské normy maďarského hráče.
Domácímu Viktoru Lázničkovi stačila remíza ke konečné stříbrné příčce. Po celou dobu
vedoucí obhájce prvenství Sergej Movsesjan neprorazil v devátém kole obranu dalšího
českého reprezentanta a dvojnásobného vítěze Czech Openu Vlastimila Babuly. Čtvrté
vítězství ve velmistrovském turnaji tudíž arménský velmistr nepřidal a musí se spokojit se
třetím místem. V devítičlenné skupině hráčů se ziskem sedmi bodů najdeme i Mikhaila
Demidova z Ruska, který je jistě spokojen i s pomyslnou bramborovou medailí, jelikož si
v Pardubicích uhrál další velmistrovskou normu. Na Czech Openu bylo splněno celkem
sedmnáct norem mezinárodních titulů. Dvě velmistrovské, jedenáct norem mezinárodních
mistrů, tři normy velmistryň a jedna norma mezinárodní mistryně. Po nešťastné prohře
v prvním kole se mezi špičku probojoval i třetí nasazený Jorden Van Foreest a prokázal tím
svou kvalitu. Kromě velmi dobře hrajícího Vlastmila Babuly najdeme v první desítce čtvrtého
Čecha v pořadí, a to GM Vojtěcha Pláta. První desítku uzavřel úřadující mistr světa do
osmnácti let slovenský Viktor Gažík. Nejlepší ženou turnaje se na 19. místě stala IM Dinara
Saduakassova z Kazachstánu.

Souboj o vítězství v Motorgas Openu skončil mrtvým během tří hráčů, kteří získali shodný
počet 7,5 bodu a o konečném pořadí rozhodlo až pomocné hodnocení. V devátém kole mezi
sebou remizovali doposud vedoucí Gennadi Kuzmin a Danylo Shevchenko, první nasazený
ruský hráč tak obsadil první místo, Ukrajinec Shevchenko skončil třetí a mezi ně se vklínil na
stříbrnou příčku další ukrajinský hráč Aleksei Oliferenko, jenž v posledním kole porazil
českého zástupce Marka Lojka. Nejlepší ženou turnaje se stala mladičká Madara Golsta
(ročník 2003) z Lotyšska. Nejlepším Čechem byl na pátém místě Jonáš Eret z ŠK Sokol
Klatovy.

Obrovskou radost českým barvám přinesl Gasco Open, v němž exceloval Patrik Tesař a
odváží si z Pardubic cenné a zasloužené vítězství, ke kterému mu pomohla zejména úvodní
šňůra sedmi výher v řadě. Stříbro putuje do Ruska díky Stanislavu Khudovekovovi a bronz si
do Polska odváží Maciej Kowalec. Skvělý pocit z pardubického turnaje může mít bezpochyby
také ukrajinský mladík Andrii Ilkiv (ročník 2007), jenž jako 99. nasazený obsadil osmé místo
a stal se nejlepším hráčem do 14 let. Skvěle hrála i až 136. nasazená Ruska Olesya
Korobitsyna, jež jako nejlepší žena turnaje obsadila 12. příčku.

Remízou skončil souboj dvou ukrajinských hráčů na první šachovnici v Timra Open a pořadí
na prvních dvou místech tak zůstalo neměnné. Vítězem se stal Oleksiy Gerashchenko před
Denysem Filinem. Český zástupce Jan Fiala bojoval po celý turnaj o medaili, ale nakonec se
musel spokojit s bramborovou pozicí, jelikož bronz putuje stejně jako u prvních dvou hráčů
na Ukrajinu. Na třetím místě skončila díky výhře v posledním kole nejlepší žena turnaje a
zároveň i hráčka do dvanácti let Yevheniia Toroptseva (ročník 2010).

Novinkou festivalu šachu a her Czech Open byl při příležitosti jubilejního třicátého ročníku
Chládek a Tintěra Open, tedy turnaj určený pro hráče starší třiceti let. Nejlepší hráči turnaje
v posledním kole nezaváhali a udrželi se na čelních pozicích. Díky lepšímu pomocnému
hodnocení IM Andrejse Strebkovse putuje historicky první zlato z této soutěže do Lotyšska,
velmi dobře hrající FM Marian Sabol z Vysokého Mýta potvrdil svoji vysokou úroveň a jistě
ho může těšit stříbrná příčka. Díky vítězství nad domácím Petrem Paldusem si bronzovou
medaili z Pardubic odváží bulharský Dejan Dimitrov. Nejlepším seniorem byl na sedmé
pozici ruský mezinárodní mistr Alexander Chudinovskikh.

Na závěr festivalu se odehrál také tématický turnaj Hotel Labe Open, zúčastnilo se ho 22
hráčů ze 7 zemí. Hráči měli určeny základní tahy Skotského gambitu. Německý mezinárodní
mistr Christian Richter ztratil v sedmi kolech pouze půl bodu a s jednobodovým náskokem se
stal vítězem před IM Viktorem Skliarovem z Ukrajiny a FM Josefem Ghengem z Německa.