Vítězem hlavního turnaje Zaur Mammadov

15.08.2017 10:36 | Czech Tour 2017 / 2018

Vítězem hlavního turnaje 4. ročníku mezinárodního šachového festivalu Open Letní Praha se stal ázerbajdžánský velmistr Zaur Mammadov ziskem 8 bodů. Svým soupeřům povolil pouze 2 remízy.

Druhé místo obsadil Mongol Urtnasan Nasanjargal ziskem 7,5 bodu, což mu pohodlně stačilo k zisku normy mezinárodního mistra. Třetí příčku obsadil největší favorit turnaje velmistr Viorel Iordachescu z Moldavska, který měl po 5 kolech 100% bodový zisk, ale 6. - 8. kolo se mu nevydařilo podle jeho představ. Jeho velkým triumfem je ale skvělý výsledek jeho osmileté (!) svěřenkyně s exotickým jménem Essa Alserkal Rouda ze Spojených arabských emirátů, která v turnaji B získala 6 bodů z 9 a umístila se celkově na 15. místě. O této talentované hráčce ještě určitě uslyšíme. Nejlepším českým hráčem byl David Vichnar, který získal 7 bodů.

GMCampora DanielARG24365,541,554,04-9,7

V již zmiňovaném turnaji B zvítězil suverénně český šachista Petr Beneš ziskem 8,5 bodu, když svým soupeřům povolil jedinou remízu.

Anatskiy AlexeyUKR197506,037,550,05-19,2

V bleskovém turnaji zvítězil v konkurenci 65 hráčů z 23 zemí Jakub Půlpán.

Na startu dvou hlavních turnajů sešlo rekordních 247 hráčů ze 40 zemí. Nejpočetněji je zastoupena Česká republika – 108 hráčů (44%), dále Indie 19, Německo 18 a Rusko 17. Nechybí zástupci z Argentiny, USA, Kanady, Číny, Mongolska, Izraele, Malajsie, Singapuru, Thajska, Spojených arabských emirátů, Jižní Afriky a Egypta.

Akce se konala za finanční podpory městské části Praha 8 a záštitu nad festivalem převzal její starosta Roman Petrus.