Prague International Chess Festival

Velmistři v kruhu na Don Giovanni

23.01.2018 09:01 | Extraliga 2017/2018

Prostory čtyřhvězdičkového hotelu Don Giovanni jsou schopny vstřebat všemožné nápady. Vedle zápasů české extraligy absolvovalo duo novoborských velmistrů malé simultánní turné.

Jeden z největších pražských hotelů je pojmenován po jedné z nejslavnějších oper rakouského rodáka Wolfganga Amadeuse Mozarta, o kompetenci současné rakouské šachové jedničky Markuse Raggera sehrát simultánku v hotelu Don Giovanni není tedy pochyb.

(foto: Vladimír Jagr)

Pozvánku (výzvu) do řad oponentů dostali pražští mládežníci především z líhně Šachové školy Vávra & Černoušek. Před čtvrteční (11. ledna) šestou hodinou se začal sál Donna Zerlina plnit mladými nadějemi a zapálenci pro šachovou hru. K simultánce s hadicapem (velmistr 1h, sopeři 1h) zasedlo patnáct soupeřů, kteří měli o taktice ihned jasno: "Počkám až velmistr nebude koukat, zahraju tah a zmáčku hodiny," svěřil mi jeden z účastníků.


Prvních deset minut to vypadlo jako na nějakém bleskovém turnaji, poté již tempo zvolnilo a čas začal ubávat i na hodinách patnácti statečných. Nejzdatnějším soupeřem rakouského velmistra byl Pavel Haase (2186), který dohrával jako poslední. Z očí do očí nakonec byl v partii donucen kapitulovat. Jediný úspěch v podobě remízy zaznamenal Daniel Juhaňák. "20...Sd8 je nádherný tah," komentoval Markus Ragger a dodal: "Po výměnách přišla trochu neočekávaná nabídka remízy, kterou jsem velmi rád přijal."

.Markus Ragger právě provádí tah v partii s Danielem Juhaňákem


-
. kolo -

Blízko blizoučko k (půl)bodovému zisku byl Matěj Mareš. V průběhu střední hry ukořistil kvalitu a vědom si kvalit své pozice mířil k vytouženému vítězství. Neblahou roli však sehrál čas, který ubýval až přiliš rychle. S minutou na hodinách vrhl Matěj všechny prostředky do útoku, avšak velmistr regagoval protiúderem vedoucím k matu.

Závěr souboje Ragger - Mareš přitáhl hodně diváků

Simultánka skončila vítězství rakouské velmistra Markuse Raggera v pomětu 14,5 : 0,5. Za organizátory bych rád podkoval všem za účast.

1. Petr Mach                        0
2. Anna Koubová               0
3. Daniel Juhaňák          0,5
4. Matěj Mareš                   0
5. Vojtěch Procházka        0
6. Daniel Svoboda             0
7. Jakub Tesař                    0
8. Petr Souček                    0
9. Jan Souček                     0
10. Tobiáš Day                   0
11. Emma Dobsa                0
12. Pavel Haase                  0
13. Matěj Škrabánek         0
14. Radek Lavrinčík          0
15. ??                                    0Volný čas do zahájení druhé simultánky "vyplnily" víkendové extraligové zápasy Nového Boru a Unichessu proti brněnským týmům (reportáž na nss.cz) nebo tréninkové aktivity. Fotečku s Mozartem si pořídil i tým Moravské Slávie.

K týmu Moravské Slávie sestupuje po hotelovém schodičti miss České republiky 2004 Jana Doležalová  

Měsíční svit

Středa 17. ledna byla dnem pro druhou simultánku. Na souboj s čínským velmistrem Hao Wangem se mohli přihlásit návštěvníci víkendového extraligové dvoukola, čehož využilo plných pět hráčů! Plná dvanáctku pak dokompletovali další oslovení zájemci.

Jednalo se o klasickou simultánku, tedy bez hodin, což bylo pro čínského velmistra tak trochu štěstí. 18:10 již všichni účastníci zabrali svá místa, ale Hao nikde. Ještě o pět minut déle jsem již pojal podezření, že sedmihodinový rozdíl Peking - Praha není stále dospán. Budíček recepčním telefonem byl na místě.


Taktika, udržovat velmistra v nastalém polospánkovém režimu, nám vycházela snad pouze v zahájení. Ve střední hře již byl mozková kůra šachová řádně rozprouděná a nastaly těžké chvíle. 

Hao Wang provádí tah u nejmladšího z rodiny Špačků (foto: Anežka Kružíková)

A zde všichni čtyři Špačci, jako poslední velitel výpravy Michal (foto: Anežka Kružíková)

(zleva) Tomáš Sedláček, Pavel Matocha a Matěj Kvasnička, kontrolu pozic provádí jednatel hotelového řetězce CIHS Jaroslav Svoboda (foto: Anežka Kružíková)

Novoborská sekce (zleva) - Přemek Hofman, Kryštof Hofman a Julián Přenosil (foto: Anežka Kružíková)

Úspěšné duo Viktor Novotný a Petr Boleslav mělo za zády velkou motivaci (foto: Anežka Kružíková)

Čínský velmistr Hao Wang si připsal celkové vítězství 10 : 2.

1. Ivan Špaček               0
2. Hynek Špaček           0
3. Václav Špaček           0
4. Michal Špaček          0
5. Tomáš Sedláček       0
6. Viktor Novotný        1
7. Přemysl Hofman     0
8. Kryštof Hofman      0
9. Matěj Kvasnička      0
10. Petr Boleslav           1
11. Pavel Matocha         0
12. Julián Přenosil       0


-
. kolo -

Hao Wang ochotně svolil k focení s hrdými soupeři (foto: Anežka Kružíková)


8x 3269x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
23.01.2018 15:19 | Tobi

to Viktor: Nepřehrála. Ale neplatí snad, že v šachu vyhraje ten, kdo udělá chybu jako předposlední? Navíc - Wang je taky "Novoborák". Takže nechválila já jsem jeho výkon 10:2 ? 

...nechválila. V simultánce proti TOP se chválí každý celý bod. A je jedno, jakou minelou velmistra ho soupeř získal.

23.01.2018 14:42 | ELOminator

No tam opravdu bylo vidět, že se ještě neprobral surprise

23.01.2018 14:16 | David Navara

Z výsledků jsem pochopil, proč Wang Hao přišel na simultánku pozdě. Protože tloukl Špačky! (Omlouvám se, nedokázal jsem si ten vtípek odpustit.)

23.01.2018 13:44 | Viktor

Tobi - a přehrávala jsi si to? laugh Já třeba ztratil kválu kombinací, kterou jsem viděl, ale vysnil si obranu, která nefungovala. Soupeř pak ale spáchal ještě horší hrubici, úplně se při mém tahu oklepal.   

23.01.2018 13:28 | Petr Boleslav

To jste mě potěšil :) Partie je uvedená, rozklikněte nabídku v okně s partií Viktora Novotného.

23.01.2018 12:23 | naska

....partie ..Petr Boleslav v. Hao Wang by mě osobně zajímala nejvíce! Snad se ještě objeví,někde. Děkuji a pěkný den všem!:-) P.S. A samozřejmě gratulace. Vím,že jste porazil i GM Ananda v simultance:-)

23.01.2018 10:37 | Tobi

njn, jak jinak. Nový Bor prostě umíííí !

23.01.2018 10:16 | Playboy

V této partii se měl Markus Ragger čestně vzdát, byl jasně prohraný ... Chápu ale, že by to pro hráče, který dosáhl i přes 2700 elo, byla ostuda ...

Připravuje se