Ve třetím dni Ding Liren dominoval

20.06.2019 13:10 | Šachový festival 2019

První dva dny dokázal David Navara držet se světovou trojkou krok. V tom třetím však čínský velmistr ukázal své nesporné kvality a třemi výhrami v řadě rozhodl o svém vítězství. Ve druhém zápase Nguyen Thai Dai Van porazil legendu Jana Timmana.

V krásných prostorách Obecního domu v Praze hostila Pražská šachová společnost třetího hráče světového žebříčku Ding Lirena. Ten vyzval Davida Navaru v zápase na deset rapid partií. Průběh partií přiblížil divákům velmistr Robert Cvek, kterému poskytoval z řad diváků oponenturu především velmistr Hort.


Kromě komentáře k partiím si GM Cvek připravil i dvě přednášky o Bobbym a Sicilské obraně
(zdroj: oficiální web)

Od druhé partie zápasu si Ding Liren udržoval jednobodový náskok, který mu vydržel až do začátku třetího hracího dne. Do toho navíc vstupoval bílými figurami a dokázal tuto výhodu uplatnit v navýšení skóre. V deváté partii se David snažil ještě zdramatizovat celý zápas, ale přepálil strunu. Partii před koncem tak bylo jasné, že trofej poputuje do Číny. V poslední partii navíc Ding Liren pečetil na konečných 7:3.


Ding Liren potvrdil v zápase svou extra třídu (zdroj: oficiální web)

Jméno FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 CELKEM
Navara  CZE 1/2 0     1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 0    0     0    3
Ding Liren CHN 1/2 1 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1 1 1 7

Radost českým fanouškům udělal ve druhém zápase Van, ten do posledního dne vstupoval také s bodovým náskokem a i on svého zkušeného soupeře dokázal ve středu třikrát porazit. Je potřeba dodat, že v posledních dvou partiích velmistr Timman hodně riskoval, ale Van všechny nástrahy překonal a zaslouženě zvítězil.


Nejmladší český velmistr si poradil s legendou (zdroj: oficiální web)

Jméno FED 1 2    3 4    5 6 7    8    9    10    CELKEM
Van Nguyen CZE 1/2 1 1/2 1 1/2 1/2 0 1 1 1 7
Jan Timman NED 1/2 0 1/2 0 1/2 1/2 1 0 0 0 3  


Odkazy

oficiální web pořadatele
fotogalerie

21x 3514x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat
22.06.2019 12:02 | Poutnik

Navara ... "měl jsem výraznou převahu ve třetí, páté i deváté partii, mírnou iniciativu ještě ve čtvrté. "....

To jsou komentáře na úrovni našeho fotbalu:" prohráli jsme 7:3 ale mezi pátou a sedmou minout zápasu jsme soupeře tlačili..."  Každý kdo sleduje dlouhodobě zápasy typu Korida ví, že DN dostává pravidelně čočku. Není třeba situaci analyzovat, nebo hledat nějaká sofistikované argumenty. Smiřme se s tím, stejně jako neřešíme proč Sparta prohrála s Barcelonou.

21.06.2019 10:38 | wonagameee

Morphynista: laugh

21.06.2019 10:30 | Morphynista

@wonagamee : Myslím, že Vás zradila paměť, příspěvek, o kterém píšete, nikdy neexistoval,  stejně jako třeba onen údajný Peroutkův článek, který četl jenom Milouš Zeman..smiley

21.06.2019 10:25 | wonagameee

Pawel: Nezamlouvejte to :-D. Vaši (pawlovu) češtinu, kterou používáte tady v komentářích, totiž vůbec nikdo nezkoumá, takže certifikátem nikdo nebude ztrácet čas. Napsal jste onehdá příspěvek, ze kterého vyplývalo, že jste autorem promo článku, pak jste ho smazal  a teď mlžíte odkazem na jiný komentář. Jako nevymyslel jste to špatně, ale já mám prostě paměť dobrou. 

21.06.2019 10:10 | pawel

Prosím Vás wonagameee Holmesi,

umíte vyrobit a sem hodit nebo uložit na google a dát link, v pdf certifikát, že "pawel" má češtinu na úrovni zkušeného vystudovaného žurnalisty? Já bych si ho nechal zarámovat a pověsil v podniku. Kolegyně a kolegové by obdivovali, pod tímto jménem mne znají. Kdybyste ke svému podpisu přidal, neznám Vás, že jste třeba učitel češtiny, to by bylo ještě lepší. Ty budou čučet s otevřenousurprise Děkuju.

21.06.2019 09:47 | wonagameee

Pawel: Kdepak, kdepak, bylo to pod tím prvním článkem, jak píšu níže. Pamatuji se dobře, krátké překvapené sdělení ala "neuvědomil jsem si...". a pak odmazání.  Pod dalším článkem...to už je jen takové mlžení ala "nějak se to zakecá a nikomu to nesecvakne". 

21.06.2019 09:44 | pawel

Milý wonagamee:

Blahopřeji Vám, Sherlocku Holmesi, k prozatímnímu pátrání. Potřeboval byste ještě ale J.Watsona. To je moje čeština i přes chybu tolik novinářsky vybroušená, že jsem tak podezřelý? Děkuji, to jsem nečekal!

O chybě jsem se totiž zmínil až v jazykovém koutku dalšího článku, nic nezmizelo, žádné já tam nebylo. Dal jsem za pravdu Pavlu Čapkovi proti Pavlu Matochovi a zdůvodnil. Abych rozsoudil spor, tak jsem si to (já) převedl na slovo "děcka". To Vás mohlo Holmesi zmátnout.

Kouknout sem http://www.nss.cz/svycarky-pokoreny,-s-rakouskem-remiza . 

Přeji další slasti v detektivní bádání!

A Davide, prosím Tě, neřeš tady veřejně, něco za rok s Tvým vynecháním udělámewink

21.06.2019 09:14 | David Navara

Re plzenak: Píšete: "Pokud se nepletu, ani v jedné partii nebyl blízko výhry." Vyloženě vyhrané pozice jsem opravdu nedosáhl, ale měl jsem výraznou převahu ve třetí, páté i deváté partii, mírnou iniciativu ještě ve čtvrté. První dva dny byly dost zajímavé a výsledek 3:4 odpovídal průběhu, ale ve středu jsem hrál opravdu špatně. Jinak s většinou z toho, co píšete, souhlasím. (Ať už jde o motivaci, nebo o to, že Van hrál výborně.) Výsledek je zasloužený, nijak to nezpochybňuji, Ding hrál výborně. Osobně bych zápas raději jednou vynechal a o rok později nastoupil s vyšší motivací, ale to už jsem Pavlovi také říkal a velký účinek to nemělo. I tak jsem rád, že se podobné akce konají a nezdálo se mi, že by diváci trpěli. Jinak k mým prohrám v některých dřívějších zápasech přispělo i to, že jsem na ně jel téměř přímo z francouzské či polské ligy, ale termín červnového zápasu ovlivňuji jen v malé míře a o účasti v těchto ligách jsem se rozhodoval ještě před jeho stanovením. (Něco podobného letos platí pro řeckou ligu a FIDE Grand Prix, účast na lize jsem předjednal v listopadu a pak už se mi nechtělo družstvo zklamat.) Více se teď k tématu vyjadřovat nehodlám. Jinak nejsem pawel a Pavel Matocha má jinou přezdívku, pod níž sem příležitostně píše.

21.06.2019 09:13 | wonagameee

Pawel: Stoprocentní jistotu nemám, ale můžete mi tedy vysvětlit jednu drobnost? Ve článku http://www.nss.cz/legenda-a-svetova-trojka-v-obecnim-domu-v-praze, pod kterým je podepsán Pavel Matocha, byla v úvodu roztomilá hrubka, na kterou upozornil v komentářích Pavel Čapek. Většině čtenářů nss to asi bylo jedno (taky proč ne), ale pro autora, který pravidelně píše do novin, to určitě není příjemné. Také se hned objevila reakce od nicku "pawel" přibližně ve smyslu ..toho jsem si nevšiml, neuvědomil jsem si... (citovat nebudu), ale bylo z toho jasné, že  ješitnost autora trochu zapracovala, neodolal a měl potřebu vysvětlit tento malý gramatický trapásek. Hned mě napadlo, že Pawel Matocha úplně zbytečně prokecnul svou identitu, protože ta hrubka fakt nikoho nezajímala. No, asi i Pawel Matocha si to uvědomil, protože  ten příspěvek zase zmizel, nyní už tam není.  Pokud Matocha nejste, proč jste ten příspěvek tedy smazal? Vždyť o nic nešlo (teď mě vážně zajímá, co na to vymyslíte)

21.06.2019 08:42 | pawel

Kavárníku, vymyslel ho jiný, dal ho sem, pak ještě jednou na něčí žádost zkopírován. Určitě najdete. Nemusíte ho ale posílat svým oponentům, použili ho už samiwink.

wonagameee:

Schopný to člověk, jest pravda, lépe než kdybyste napsal, že jsem ZMB. Ale přesto zůstanu sám sebou. Opravdu jím nejsem. Toho druhého jste snad ani nemyslel, to by mi vyrostl nos hodně nahoru a to není zdravé. 

20.06.2019 22:54 | Pražský kavárník

Pawel: Ten program na filtrování diskutérů mě zajímá. Mohl byste zde poslat odkaz? Děkuji.

20.06.2019 21:39 | wonagameee

Pawel: Proč o sobě občas píšete ve třetí osobě?  (viz 20.06.2019 15:37 | pawel )

20.06.2019 20:33 | pawel

Ciki:

Když jste u té taktiky válek, tak teď se právě stala lest. Neobratně jste se se ZMB a Káv vrhli na nastraženou kořist, mlaskáte si - chutný to úlovek,  ale mnozí vás tu nejednou virtuálně střílí. Využivají sem hozeného prográmku na likvidaci vybraných nicků, a pohodlně najednou bum-bum-bum. Koho pak budete tu obohacovat svými dovednostmi?

20.06.2019 20:20 | ciki333

Většina profesionálů si vydělává na živobytí v turnajích, případně účastí v ligových soutěžích, kde se snaží urvat spravedlivý díl z "prize poolu." Ten se odvíjí od konečného umístění...Čím výše v tabulce, tím lépe...Těm "dobrým," s titulem GM či předem daným ratingem, hradí pořadatel náklady (cestovné, stravu, ubytování)...Jedná se imho o férový model, kdy jedinec není zvýhodněn na úkor většiny startovního pole. Pokud se nedaří a docházejí peníze na živobytí... vysloužilí mistři publikují šachové knihy, pořádají přednášková turné, trénují české dorostenky... Na druhé straně pak existuje úzká, privelegovaná skupina šachistů, které kdysi kdosi označil přesným termínem za "žoldnéře." Definice dle mezinárodního práva - článek 47 je následující: Žoldnéř je jakákoliv osoba, která - (a) je účelově rekrutována v místě bojů nebo v zahraničí za účelem účasti v konfliktu; (b) účastní se přímo bojů;(c) je motivována k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacené...Toto jsou přesně ty důvody, proč šel David Navara do bitvy s Ding Lirenem...Nenalhávejme sami sobě cokoli jiného. Mgr. Matocha sází, rok co rok, na jednoho a téhož koně- GM Navaru. Nezaujatý pozorovatel tak nabývá dojmu, že nikdo z českých hráčů, krom božského Davídka, neovládá taje královské hry. Ten se svému chlebodárci "odvděčuje" jedním debaklem za druhým...Opětovně volám: "Dost bylo Navary." Pane Matocho není už konečně čas na výměnu válečníka, nebo raději zápasy v rapidu "Navara versus celebrita" úplně zrušit?

20.06.2019 18:04 | Pražský kavárník

Právě, on na ně herně nestačí. Hraje kdejaký turnaj s amatérama, ale na špičku už dávno nedosáhne.

20.06.2019 17:42 | Zmestabileho

Ad plzeňák: Nevím proč píšete, že přístup Navary "vypadal dost vlažně". Já tam nic vlažného neviděl.

 

Navara bojoval seč mu síly stačily. Ostatně jako vždy - a kvůli tomuto přístupu ke každé partii je také zván na top turnaje, i když na ně herní silou nestačí.

 

Navara a světová špička? - Už dávno si nechal ujet vlak, a bylo to jeho svobodné rozhodnutí, kterému ovšem netleskám. Pro hráče jako je Liren přijal pouze roli silného a ochotného sparing partnera. 

20.06.2019 15:37 | pawel

Poutnik: David Navara do poslední chvíli nevěděl, jestli se vejde a Pavel Matocha to připravuje hoodně dopředu. Příprava v rychlo šachu s T-3 hráčem. Neuškodí a nesebere tolik sil.   

20.06.2019 15:08 | martinn

Chabá propagace zápasů. Kupř. na Follow Chessu přenášejí otevřený přebor turecké university, nebo mistrovství Bangladéše, ale totok nikoliv!

20.06.2019 14:53 | Poutnik

Pawel: pokud by měl zápas mít pro DN charakter přípravy na GP, tak by nezvolili rapid tempo. To nedává smysl. Sám dobře víte, že rapid a vážné partie jsou úplně jiná disciplína.

20.06.2019 14:48 | pawel

Plzeňák: 

David Navara má těch partií hraných na výhru se slabšími 90 ze 100, jak tady mnozí velmi často kritizují.

Tak mu Pavel Matocha obstarává těžké zkoušky. Když jich má zřídka na světovém fóru. A letos to bude obzvláště potřebovat, když se kvalifikoval do toho grandprix či jak se tomu říká.

20.06.2019 14:20 | plzenak

No nevím, ale zdá se mi, že pro Davida jsou tyto pražské zápasy pouze útrpnou povinností, kterou by si nejraději odpustil. Jeho přístup vypadá dost vlažně. Asi nebude náhoda, že ještě ani  jednou neuspěl, i když je nutno uznat, že jména soupeřů, se kterými se za ta léta v Praze utkal, jsou velmi zvučná. Letos si v podstatě ani neškrtl. Pokud se nepletu, ani v jedné partii nebyl blízko výhry. Poslední den se úplně složil. Sledovat to bylo utrpením i pro diváky.

Van naopak zasluhuje pochvalu. Jan Timman už má sice nejlepší léta kariéry dávno za sebou, ale stále to je kvalitní soupeř, i když v rapidu se asi více projevil jeho věk. Van ovšem hrál pěkné a atraktivní šachy, kromě jedné nevydařené partie snad nebyl v partiích vůbec ohrožen. Pořadatelé měli s výběrem Vana šťastnou ruku.