Alien Chess

Válí Ding a Mamedyarov

16.05.2017 12:11 | FIDE Grand Prix 2017

Souboj čínských těžkých vah dopadnul lépe pro mužské pokolení, dopředu se prodral fantastický Shakhriyar Mamedyarov. Za poslední turnaje připsal již 29 ELO bodů, kdo jej zastaví?

Turnaj jsme opustili před prvním malým lámáním chleba. Ve třetím kole totiž proti sobě zasedly dvě čínské hvězdy – mistryně světa Hou Yifan bílými figurami vyzvala Lirena Dinga do velké bitvy, jenže ten se ukázal být vždy dostatečně na výši, prokázal pevné nervy i obranu a zaslouženě vyhrál.

-
. kolo -

Ding porazil v čínském derby Hou Yifan (zdroj: worldchess.com) 

Hráči se vůbec pořádně rozvášnili. Z úrody pěti rezultativních výsledků stojí za zmínku poziční lekce Hammera, kterou černými udělil Inarkievovi, nebo třeba partie Nepomniachtchi Salem, kdy velmistr Salem svého soupeře, mistra exotické hry, rozebral chytrou obětí pěšce.

Saleh Salem, reprezentant Spojených arabských emirátů (zdroj: worlchess.com)

My se však podíváme na Shakhriyara Mamedyarova, který po dvou úvodních remízách navázal na výborný výkon v Shamkiru a v průběžném ratingovém žebříčku už poskočil o celých 7 míst na pátou pozici, mimochodem poprvé přes hranici 2800, a rovnou si přes něj uděláme můstek i do dalšího kola. Ve třetím utkání ázerbajdžánský velmistr na nudličky naporcoval Angličana Michaela Adamse, v kole dalším v předlouhé partii udolal Salema.


-
. kolo -
Čtvrté kolo bylo rovněž kolem rezultativních výsledků, ale také mnoha nevyužitých šancí. Ding zahodil výbornou šanci se Svidlerem, Vachier-Lagravovi poučil Grischuka o remízových věžovkách a Giri byl již podruhé za sebou v úzkých a bez pěšce, ale svého soupeře, Jona Ludviga Hammera, opět dokázal uřknout svou remízovou kletbou. Za vedoucí dvojicí mají půlbodový odstup Radjabov, jenž zinkasoval vítězství na nekorektním útoku Vallejo Ponse, a Svidler, který si jeden plus přinesl ze třetího kola, když vytrestal Harikrishnovy bláznivé nápady v zahájení

-
. kolo -
text a komentář: IM Tadeáš Kriebel

7x 2821x
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
18.05.2017 07:24 | Pavel Ch

Když už jsem o tom zde začal, tak díky, kdo se do půlnoční uzávěrky přihlásil na MČR, GP, žáky, atd.... Těším se, jsou i častí spoludiskutující ve startovcewink.   Vše na našich, jak níže ''poeticky'' nazváno - historických stránkách, snad důležitější náplň-obsahwink. Startovky, dohlášky, pokyny festival.sachyusti.cz 

17.05.2017 12:09 | Pavel Ch

Jasně Zdeňku, ale nevadil mi příspěvek, každá reklama je reklamou. Jen jsem chtěl vyvrátit, že já bych snad já uměl a stránky dělal. To néé, nechávám mladším, kteří mne musí naučit, že tu ťuknout, teda kliknout, abych psal/dal článek. No tak se prostě odlišujeme stránkami od milionu jinýchwink A z ČT1 je také nikdo nesmaže, ikdyž se zrovna tím chlubit..., ale to tehdá nebyl problém stránek ani klubu, naopak reportéři hledali a dokonce na strínkách našlismiley.

Odlišení prostě jako velká firma, co měla v tomto století v TV reklamu černobílou. Nenápadně podsouvala odkaz na dlouhou historii. Než do marketingového odd. nastoupili mladí, naučeni na barvu, a představenstvo podlehlo. Klienti pak říkali, že škoda, jak jim právě tato jediná reklama utkvěla kvůli černobílé v paměti.

17.05.2017 11:36 | Zdeněk Janda

Pavle, nereaguj na zlomyslné poznámky smiley. Za pár desítek let budou mít vaše stránky (včetně našich krajských)  velkou historickou hodnotu cheeky.

17.05.2017 11:17 | jarousek

Především děkuji za vynikající rozbory Tadeáše Kriebela. A když už je debata a starém a moderním, tak si dovolím rýpnout. Moderní a počítačovým automatismům odpovídající je věta z rozboru první partie (po 27. tahu černého): "Z čistého nebe rozhodující úder, oběť kvality bílého úplně paralyzuje." Protože čtenář ví, že za bílé hrála Číňanka Hou Yifan, pak správně (přesněji) by měla zmíněná věta znít: "Z čistého nebe rozhodující úder, oběť kvality bílou úplně paralyzuje."

Neříkám, že je to nutné či nezbytné, ale mě by to prostě jako staromilce potěšilo (stejně jako přechylování)... cheeky

17.05.2017 08:13 | Pavel Ch

Re: ...

Jasně, vyřídím svému bývalému žákovi, který je dělá od počátku, že tedy někomu mladšímu :)

Ale zase stránky byly na ČT 1 v relaci od 20. hodin, tím se ani nss nemůže pochlubitwink  

17.05.2017 04:23 | ...

Pavel Ch - Ty webové stránky jsou kouzelné. Pro pamětníky.smiley​  Pro další ročníky festivalu bych raději požádal o tvorbu stránek někoho mladšího.

16.05.2017 22:34 | Pavel Ch

Když zde je time-out od diskuse, tak si dovoluji odbočit a pozvat Vás. Nejen přátelé spoludiskutující a čtenáři, na jubilejní 25. festival Ústí n.L. (včetně G-P ČR, MČR sen. v rapidu, blic, žáci atd,). Dohlášky do středy. Těším se. Vše včetně startovek www.festival.sachyusti.cz

Připravuje se