Prague International Chess Festival

V závěru o vicemistra

06.04.2018 04:09 | Extraliga 2017/2018

Extraliga má na programu závěrečná 3 kola. O mistrovi je de facto rozhodnuto, o titul vicemistra se popere Lysá n./L. a Ostrava. Na závěrečné trojkolo se sjela všechna družstva do Brna, začíná se dnes v 15:30 respektive v 16:00. Přijde i Miss.

Dnes začíná slavnostním zahájením (15:30) závěrečné trojkolo šachové extraligy. Hrát se bude na Fakultě stavební  VUT v Brně. Všechny partie budou přenášeny online, vyplatí se ale přijít osobně, protože dorazí i tvář nejvyšší české šachové soutěže Miss ČR 2004 Jana Doleželová (úvodní foto V. Jagr)


Zatímco o titulu je již v podstatě rozhodnuto, protože 1. Novoborský ŠK má náskok na Výstaviště Lysou nad Labem 5 bodů a k tomu Lysá nad Labem má předehráno jedno kolo, tak o další příčky na stupních vítězů ještě bude velký boj. Výstaviště Lysá nad Labem sice drží druhou příčku, ale už po dnešním kole může být na druhé pozici tým Labortech Ostrava pokud zvítězí nad družstvem ŠK Slavoj Poruba. V neprospěch Lysé nad Labem také hovoří fakt, že v desátém kole narazí na Nový Bor. Lysou se tak kromě Labortechu Ostrava ohrožuje také družstvo GASCO Pardubice, které ztrácí čtyři body.

Na druhém konci tabulky je situace podobná. O jednom sestupujícím je rozhodnuto. Tatran Litovel se tak v závěrečných třech kolech pokusí o čestný úspěch v podobě vyhrané partie. Na druhém místě od konce je i v tomto případě tým z Lysé nad Labem konkrétně ŠK města Lysá nad Labem. Na desáté družstvo BŠŠ Frýdek-Místek a devátý ŠK DURAS BVK Královo Pole ztrácejí dva respektive tři body. I v tomto případě však v jejich neprospěch hovoří fakt, že mají kolo se svým městským kolegou předehrané a také hrají s Novým Borem. Pro možnost záchrany tak musí naplno bodovat v sobotu proti Unichessu a doufat, že družstva před nimi bodovat nebudou.

Rozhovor (Mgr. Michal Vávra)

Na závěrečné trojkolo české šachové extraligy je vše přichystáno, za organizátory odpovědi na pár otázek zprostředkoval Břetislav Eichler.

Kolik myslíte, že přijde do sálu diváků, bývá o závěr extraligy zájem?

Doufám, že zájem o tak mimořádný šachový svátek, kdy se v Brně na tři dny sejde stovka velmi kvalitních světových, evropských i českých hráčů, včetně reprezentantů, aby si to rozdali v nejvyšší české šachové soutěži, bude velký. Kdyby se počet diváků každý den rovnal počtu hráčů, myslím, že by organizátoři byli spokojeni.

Na jakou šachovou hvězdu se Vy osobně nejvíce těšíte?

Já se vždycky těším logicky hlavně na hráče Morendy a jejich výkony. Nicméně šachových hvězd bude plná stavárna,  jmenovat lze určitě bývalého mistra světa Ponomarjova a  naší dlouholetou jedničku Davida Navaru. Beru to ovšem hlavně tak, že šachisté jsou velká rodina, takže se těším na spoustu známých tváří a příjemné povídání s nimi.

Zlatí medailisté jsou již jasní, a tak Váš tip na vicemistra? Na stříbrnou placku bych tipoval Labortech Ostrava, protože má kompaktní silný tým a navíc také zřejmě nejlepší los z kandidátů o medaile.

A jaký přesně vztah má k šachu osobnost a tvář finále Miss ČR 2004 Jana Doleželová, čtenářům prozradila ona sama.

Je mi blízké logické myšlení, proto jsem studovala přírodní vědy. Šachy jsou mi sympatické právě tím, jak rozvíjí intelekt. Obdivuji špičkové hráče, kteří dokonale ovládají šachovou kombinatoriku. Díky Morendě, které moc fandím, jsem měla tu čest poznat i prostředí šachové extraligy.

19x 7261x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
08.04.2018 17:36 | Olnet

Pane Pk, nevím, co stále máte proti Plátovi. Že p. Plát umí zahájení a rozumí šachové strategii pouze na úrovni průměrného IM, tak to je přece věc všeobecně známá. Že i tak má výsledky silného GM, jen dokazuje jiné mnohem silnější stránky jeho hry - schopnosti taktiky, kombinace. A šachy jsou konec konců především kombinační hrou! 

08.04.2018 11:48 | Pražský kavárník

Dnes můžeme opět sledovat tristní výkon pana Pláta v přímém přenosu. Bílými figurami stojí po 16.tazích! na prohru s hráčem, jehož rating je o 150 bodů nižší. A to se prosím pěkně hraje Grunfeld, kterého pan Plát hraje černými jako svou hlavní obranu. Pan Plát by si skutečně měl propracovat repertoár.

08.04.2018 11:29 | sachlik

To HonzaSvatoš: Dík za upozornění na partii Petényi - Černoušek. Závěr partie je velice hezký.

08.04.2018 08:29 | Rdm

Proto je na té samé stránce odkaz na chess24. Staromilci si můžou užít starý Flash, pro ostatní je chess24.

08.04.2018 08:13 | Vojta

Tak jsem se chtěl podívat na online, a chce to po mně Flash plugin. To je hrozný zlozvyk. Na Západě už od toho dávno upustili.

07.04.2018 21:00 | ELOminator

OFF-TOPIC: Tak nám místo ruské mafie začíná řádit ta polská - Tomaszewski v závěru takticky pouští Kubicovi za účelem maximalizace zisku (rapid Šenov) wink

07.04.2018 20:10 | HonzaSvatoš

Přísný zápas Unichess - Lysá B v dnešním sobotním kole. Celkem 4-4 při osmi rezultátech je docela unikátní.

Upřímně - toto je mnohem zajímavější a zábavnější, než sledovat například fotbalovou kaprligu (třeba dnes Sparta - Dukla, byly tam vícekrát momenty, kdy ligisti nezpracovali celkem jednoduchý míč, který by měl zpracovat každý druhý kopáč v Hanspaulce, nebo legrační výkon přeplacené "hvězdy" Ben Chaima), nebo dokonce cha-cha-cha Champions League, kde tak nějak musí Barcelona vyhrávat, i když je dobrá půlka zápasů těch zmrdů cinklá tak, že i "cinklý jaro" Peltaven by záviděl.

Obvzlášť přísná byla partie Petényi - Černoušek, 23. tah černého. Vzít si figuru s výhrou? Ne, radši obětovat dámu s kombinační výhrou!

07.04.2018 18:52 | takychcineconapsat

Plát dostal od Viktora krutě nařezáno a zřejmě tak Nový Bor zakončí sezonu s plným počtem bodů.

07.04.2018 18:00 | Pražský kavárník

Opakovaně jsem žádal redakci v emailové korespondenci, aby zablokovala můj účet. Nikdo z redakce to však neudělal. Beru to tedy jako výzvu k psaní příspěvků. Můžeme nyní tvrdit, že pan Plát si dodnes nenastudoval caro-cann. Pan Láznička jej dnes ukázkově přehraje. Naproti tomu pan Nguyen se v ostré pozici skvěle zorientoval a porazil pana Michalíka. 

06.04.2018 20:37 | MaX

gratulace do Litovle wink

06.04.2018 16:18 | ...

Dnes bude mít David Navara těžkou práci...

06.04.2018 16:15 | MaX

online už pomalu naskakuje

06.04.2018 12:49 | MaX

Dneska mě poštou přišel vtip, snad se nikdo neurazi ☺

 

06.04.2018 11:02 | pawel

Já bych, Kefalin, s Vámi souhlasil 7:48 se závěrem Vašeho příspěvku.

Upřesnil bych: Peníze plánovaně nebyly a proto jsme si nádherně zahráli laugh.

06.04.2018 10:38 | jhajekcr

Rozumím autorovi, došli = CZK, když došly = EUR.

06.04.2018 10:34 | Kefalin

Ok Pawel, omlouvám se za překlep. Peníze zřejmě došli někam jinam a tím pádem došly.

06.04.2018 08:17 | pawel

Vojín Kefalin, mátě pravdu!

Ale čo také, došli peníze?

Jo, od někoho došli nebo lépe došly, to by se mi také hodilo.

Nebo byly a nejsou. A nebo, vojín Kefalin, nebyly a nejsou.

06.04.2018 07:48 | Kefalin

Aha, takže hrát šachy bez bohatých sponzorů je sebepoškozování? Naopak je to sympatické, očividně došli peníze, tak si to chtějí, užít a nechají si zahrát hráče, kteří si to zaslouží. 

06.04.2018 06:25 | Poutnik

Když vidím soupisku a výsledky Tatranu Litovel, to je nějaká forma sebepoškozování? S takovou sestavou v extralize, to je mazec. Myslím, že na otázku "jak jste hráli?" lidem nejde v tomto případě o celkový výsledek, ale o fakt, jestli dal alespoň někdo remízu. Kdybchom sestavili partu z fanoušků NSS nedopadlo by to hůř :-)  

Připravuje se