Prague International Chess Festival

V Teplicích zahájeno

18.06.2018 13:33 | Open Teplice 2018

V sobotu 16. června byl v Estrádním sále teplického Domu kultury zahájen XIII. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Pořadatelé z ŠK Teplice přivítali 175 hráčů z 24 zemí.

Jsou mezi nimi země tak vzdálené jako např. Malajsie, Argentina, Canada nebo dokonce Čínská Tchaj-pej. Jako každým rokem bylo součástí slavnostního zahájení hudební vystoupení. Letos mladý talentovaný houslista Milan Al-Ashab přednesl Paganinianu od amerického houslového virtuosa Nathana Milsteina.
Samozřejmostí jsou již na turnaji v Teplicích početné skupiny z Dánska, Polska, Izraele nebo Ruska. V hracím sále můžeme vidět 16 velmistrů a 19 mezinárodních mistrů. Jedničkou na startovní listině je GM Maxim Rodshtein (2688), manžel Terezy Rodshtein (roz. Olšarové), rodák z Leningradu hrající pod izraelskou vlajkou a žijící v Praze. Z Izraele přiletěl GM Postny (2576), tři mezinárodní mistři, jeden FM a jedna WIM.
Svatostánek teplického šachu je napěchovaný zvučnými jmény
Pod ruskou vlajkou hrají velmistři  Anton Demchenko (2670), Evgeny Romanov (2628), loňský vítěz Maxim Turov (2600) a Evgeny Vorobiov (2553). Za Arménii hrají vítěz z roku 2016 Sergei Movsesian (2633) a jeho skorojmenovec Karen Movsziszian (2527). Jako pořadatele nás těší účast německého velmistra Daniela Fridmana (2610) a dvou slovenských velmistrů Christophera Repky (2534) a Mariana Jurčíka (2443).  Z Istanbulu dorazil GM Muhamed Dastan a z Argentiny dva velmistři. A čeští velmistři? Těch bylo původně na startovní listině pět. S přibližujícím se termínem se postupně z rozličných důvodů odhlašovali a jeden se odhlásil dokonce den před turnajem. 
Daniel Fridman je nasazenou šestkou turnaje
Zbyl nakonec jen jediný český statečný, velmistr Jiří Štoček (2570). Za to mu budiž vzdán dík, ze šestnácti velmistrů je Jiří Štoček jediný Čech. Jediným českým mezinárodním mistrem z devatenácti je IM Pavel Freisler. Šachisté ze vzdálených zemí přilétají do naší země jen kvůli turnaji v Teplicích a čtenář nechť si udělá úsudek o situaci v českém šachu sám. 

Za pořadatele Pavel Kirs.

V prvních dvou kolech hráči své šachové motory (ovšemže pouze ty na nesilikonové bázi!) vesměs zahřívali na provozní teplotu. Ze špičky se odloupnul pouze velmistr Fridman, když mohl být jen rád za remízu s naším Danielem Kožúškem
Favorité měli tedy své partie téměř bez výjimky pod kontrolou a my si můžeme vychutnat několik půvabných ukázek technické realizace jejich šachové převahy. Tak schválně, dokážete i Vy zahrát jako tepličtí velmistři?

-
. kolo -
Anton Demchenko myslí na čtenáře novoborského serveru
Následující kola se začínají vždy od čtvrté hodiny odpolední s výjimkou posledního dvojkolí, jež je naplánováno už na devátou ranní. Online přenos si můžete vychutnat jak na stránkách domácích, tak i na chess24 a těm nejnadšenějším fanouškům vřele doporučujeme osobně nasát neopakovatelnou atmosféru šachového turnaje přímo na místě.
24x 3956x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (24) Aktualizovat
19.06.2018 20:26 | SchwartzBlack

Já jsem si samozřejmě dělal legraci, taky mám za to, že je z textu celkem jasné, kdo co psal.

19.06.2018 18:33 | Oma z DC

Když ono český hráč by nejradší dostal vysoké startovné, aby měl to “své” jisté a jak se povede v turnaji se uvidí. Jestli si chceš zasloužit prachy tak musíš bojovat, což platí minimálně v Teplicích. Souhlasím s výrokem, že každý by si našel svoji výmluvu, ale tak co... hold budou Teplice pěkným turnajem, kde budou cizinci poznávat české končiny smiley.

19.06.2018 15:19 | Pavel Capek

Re Vojta Plát : Děkuji, od srdce jsem se zasmál ! Ale máš pravdu, ty to máš ouředně potvrzené ! A jak kdysi pravil kdysi známý politik : " Dámy a pánové, kdo z vás to má ?" laugh

Re Zdeněk Janda : Líp bych to nenapsal !! Mluvíte mi z duše ! hats off

19.06.2018 14:23 | Pavel Kirs

Bai Adelard. Zde.

19.06.2018 14:05 | Tadeáš Kriebel

Souhlasím s tím, že jsem texty neoddělil úplně nejšikovněji, text první části je organizátorů, zbytek můj, samozřejmě s tím, že rediguji celý článek. Přiznám se, že jsem se nad tím nějak při publikování nepřemýšlel, ale souhlasil bych s Pavlem Kirsem, je to oficiálně používaný název. Je fakt, že můžete namítnout, že Veselin Topalov taky není z FIDE :)

19.06.2018 13:22 | Pavel Ch

Pavel Kirs se přeci nemohl splést, ani se politicky nepřiklonit na tu či na tu stranu, když napsal "Čínská Tchaj pej".

Každý si podle sebe může sám doplnit, jesli měl mít na mysli Čínskou lidovou republiku nebo Čínskou republiku.enlightened

A dále Tchaj pej je město (hlavní město Čínské republiky), Tchaj van území. Ne že se někdy používá to nebo to. Prostě někdy jsi z Prahy, někdy jsi z Čech.

Jsem vám to psal na nss z cesty na MS do Vietnamu, pamatujete?wink

19.06.2018 13:22 | Morphynista

Dole je podepsán Tadeáš Kriebel. Klidně mohl napsat i jeden nebo dva úvodní odstavce, zkrátka není dostatečně zvýrazněno, kde ten pořadatelský text začíná. A pouštět se do debat o Tchaj-wanu tady nemá smysl, to bychom mohli probírat historii až k čínské občanské válce. Jen zdůrazním, že považuji tuto zemi ta samostatný stát, na rozdíl od komunistů a podobných existencí, kteří tvrdí, že se jedná o součást Číny.

19.06.2018 12:55 | Pavel Kirs

Domníval jsem se, že každý pochopí, že článek jsem psal já. Ze dvou prostých důvodů. První je ten, že jsem za ním podepsán. smiley Druhý důvod je tak trochu skrytý. V článku je věta: "Jako pořadatele nás těší účast německého velmistra Daniela Fridmana (2610) a dvou slovenských velmistrů Christophera Repky (2534) a Mariana Jurčíka (2443)." Vzhedem k tomu, že pan Kriebel není pořadatelem turnaje Teplice Open, nemohl článek psát on. Nevím, co na tom není jasného. On napsal až komentář k partii. U hráče Adelarda Bai je správně Čínská Tchaj-pej, protože tento název je na jeho profilu FIDE. Děkujeme za chválu našeho turnaje.

19.06.2018 11:43 | Morphynista

Souhlasím s tím, že spravný název je Tchaj-wan, i když se ten, psaný v článku ( zřejmě jde o text P.Kirse, ale zase tak jasné to není ) používá při některých sportovních událostech. Pokud jde o dopingovou kontrolu, jsem rád, že byla negativní a co se týká kritiky svazových funkcionářů - nikdo není dokonalý, každý dělá chyby a vždycky je co zlepšovat, ale některé příspěvky mi připadají psané stylem : " Ať svaz udělá cokoliv, vždycky je to špatně "...

19.06.2018 10:50 | Druid.Panoramix

Ale no tak, Vojto Pláte, nenechejte zlostí cloumati svým majestátem, nějaký anonym Vás přeci nedokáže rozhodit....... a jen jste zase přilil olej do ohně a učinil mu radost svojí reakcí a urážlivým slovem a zase se rozeběhne kolo debat o ničem.

Díky, Zdeňku Jando, za Váš přístup, taky nemám rád ty bouře ve sklenici vody, kteří zde mnozí předvádějí, místo toho, aby diskutovali k šachové problematice. ZMB - človíčku, Vy se vezete na moderní vlně nadávat, nadávat a nadávat - zkuste se od toho oprostit a když už do něčeho ryjete, tak se znalostí věci a s argumenty prosím.

Prof. Mgr. Nasko, když bafuňáři tak zarytě mlčí, nechcete jim poradit, o čem mají mluvit, případně o čem psát? Určitě jste erudovaný, vzdělaný, s přehledem i nadhledem a měl byste jim určitě co říci. A pana Chrze už vynechejte, mínil-li jste nás pobavit, tak vězte, že opakovaný vtip už není vtipem. Děkuji.

19.06.2018 10:43 | SchwartzBlack

On je ten Tadeáš nějaký zmätený, dokonce se podepsal jako Pavel Kirs.

19.06.2018 10:35 | pushtaq

Tadeáši, proč místo pravdoláskařského "Tchaj-wanu" píšeš čínofilské "Čínská Tchaj-pej"?

19.06.2018 10:22 | SchwartzBlack

Naši profíci si drze dělají, co je napadne cool  a za to jsou napadáni našimi drzými trollíky.  angry

19.06.2018 10:06 | Vojta Plát

Žádný drogy neberu, kontrola to jasně ukázala, tak važ slova ty blbečku...

19.06.2018 09:55 | Pavel Ch

1. Teplickým velká hats off

2. Zdeńku, vždy bude platit, že lepší kritika od odborníka, než pochvala od .....a! Ovšem kritice od .....a se tady fakt wink. Zvlášť, když jsem na sebe svedl, jak hromosvod, posmívání se našemu úspěšnému reprezentantu. A tím strhl nevoli vůči své osobě. O nic jiného nešlo, než že jsem se ho zastal. To je pro mne čest, to něco jako zásah osobního strážce. 

19.06.2018 09:29 | Zdeněk Janda

~~Ad naska – moc bych se přimlouval , přestaňme se zde napadat. Ničemu a nikomu to nepomáhá. Pravda , Pavel Chrz si leccos vyslechne od nás, je na to zvyklý , nakonec se zasmějeme. Ale nikdo tolik nedělá pro mládež , jako on. To samozřejmě musíme ocenit. A ZMB nechám bez komentáře , nesnáším lidi , co umějí šířit pouze negativní energii. A že Svaz nenakládá s prostředky účelně? To je věc názoru. Nakládá stát s vybranými daněmi účelně? Rovněž Zdravotní pojišťovny? Atd,atd. Dlouho nebudeme hrát fotbal na MS , hokejisté nezískají medaili na MS  a v tenise budeme hrát následná desetiletí druhé housle v DC. Holt čeká se na další silnou generaci. Máme jen jednoho špičkového velmistra , tak nemůžeme čekat žádný zázrak na Olympiádě. No a co? Zvedat si kvůli tomu adrenalin? Rád hraji Teplice. Mám možnost hrát s hráči , s kterými bych se nikdy nesetkal. Je to výjimečný turnaj , má svou pohodovou atmosféru (lázně vybízejí k pohodě , je zde krásné okolí) i hráčskou sílu. Předevčírem jsem byl rozladěn , po vyrovnané hře ,  prohrou s rakouským IM , a on porazil včera Jirku Štočka smiley. A obdivuji , kolik je zde mladičkých či mladých talentů, Hlavně z Polska či Asie. Ale srovnávat se s nimi , co do podmínek , nejde. Jen můj názor.  Hezký den pozitivně naladěným lidem cheeky.

19.06.2018 09:20 | HonzaH.

pane profesore nasko, tu Vaši větu "A bafunˇáři zarytě mlčí" píšete zas a znovu, nebo ji máte připravenou a kopírujete ji do každého svého příspěvku?

 

19.06.2018 08:47 | MaX

mě přijde zajímavé, že zahraniční profíci také musí jíst, stejně jako ti naši. Přesto do letadla sednou a přiletí. Vidí v tom něco jiného než hráči u nás.

19.06.2018 06:51 | Poutnik

Díváte se na to špatnýma očima. Naši kluci jsou profíci a nepoženou se na turnaj plný velmistrů, kde šance na umístění = prachy není moc vysoká. Lepší je dát si tři blicáky po 5000 Kč kdy druhý nejsilnější účastník má o 250 ELO méně. Navíc riskují, že kdyby se jim turnaj nevyvedl, mohlo by to znamenat, že si je nevybere kapitán do repre. Proto Štoček může v klidu do Teplic, protože i kdyby prohrál všechny partie, nebude to na reprezentaci mít vliv....

18.06.2018 22:42 | naska

....musím s panem Zmestabílého jenom souhlasit! A nejsem sám,je nás stále více,co máme stejný názor na dění v Českém šachu. A bafunˇáři zarytě mlčí,jako by se jich to vůbec netýkalo. Smrdí tam celá desetiletí,vykazují činnost,která je k ničemu,chválí se navzájem a skutek utek. Když náhodou do nějakého činovníka dloubnete a probudíte ho z letargie,nazve vás ...chovancem z ústavu,nickou atd.Osobně obdivuji pana Boleslava Petra,který už 10 let vede Nový Bor na špici extraligy.Klobouk dolů!!Pěkný večer všem:-)

18.06.2018 22:31 | Zmestabileho

Ad Ota Válek: Proč nehrají naši přední hráči? To bychom se jich museli zeptat - ale věřte, že každý bude mít svou výmluvu. Termínově to nezapadá do jejich propracovaného systému účasti na turnajích, někteří jsou zcela vyčerpaní (je po nominačním turnaji a po Mitropě), řada hráčů má zdravotní problémy a tak silný turnaj by je zdravotně ohrozil (např. Robert Cvek se po ostravském Koníku téměř zhroutil protože se partie hrály od odpoledne do pozdního večera a to mu narušilo zavedený denní režim), někteří hledají novou cestu svého šachového rozvoje a na té cestě se jim open Teplice nehodí, také je zkouškové období na VŠ, atd. atd. A Vojta Plát - který měl být za české hráče vedle Štočka ozdobou turnaje -  bere drogy a hrozil mu antidopingový postih, takže se odhlásil.

Tohle je takový obrázek přístupu našich borců k možnosti zahrát si zcela mimořádně u nás proti silným zahraničním GM. A není to nic nového pod sluncem - tohle je vizitka našich hráčů, kterou se prezentují už řadu let.

18.06.2018 16:12 | pawel

Re Ota Válek:

Vlast. Babula viz rozhovor s Robertem Cvekem (necítil se po nominačním, odpočinek). Vojta, vedlejší diskuse před chvílí. 

18.06.2018 15:51 | Ota Válek

Blahopřeji pořadatelům k uspořádání velice silného turnaje. Startovní listina s osmi hráči 2600+ a osmi hráči 2500+ nebývá na turnajích v ČR často k vidění. Zajímalo by mne, proč s výjimkou GM Štočka nehrají naši přední hráči s Elem 2400-2599.

18.06.2018 14:15 | Zdeněk Janda

Tadeáš měl vloni štěstí na krásné partie , přeji mu, aby i letos bylo co hezkého komentovat. Škoda , že jediný Jirka Štoček , z naší úzké elity ,  byl ochotný jít s kůží na trh , budiž mu za to chvála yes.

Připravuje se