V Táboře vítězí GM Igor Naumkin

07.08.2017 08:57 | ostatní turnaje

Včera dopoledne proběhlo v hotelu Palcát závěrečné kolo mezinárodního šachového turnaje. Motivace hráčů v tomto kole je různá.

Někteří už mají myšlenky "sbalené v kufrech", takže rychlá remíza je pak "lékem" :-). Jiní bojují o "prize money", další pak o čest a slávu, někteří také o elo apod. Rozhodně jde o úplně poslední šanci pro všechny ještě něco "urvat".

9.kolo

Mám dojem, že dnešní závěrečné kolo bylo nejbojovnější ze všech dosavadních třinácti ročníků. Ruku do ohně bych sice za to nedal, ale 8 rezultativních partií z 10, to už je silná káva! Dle předpokladů došlo k rychlé dohodě na první šachovnici. Bezkonkurenční GM Igor Naumkin si během turnaje udělal takový respekt (7/7!), že i bývalého vítěze (rok 2008) IM Olafa Heinzela přešly agresivní choutky. Ostatně Olaf do Tábora jezdí rád a turnaj bere jako dovolenou, takže se svým výsledkem byl spokojen.

Výčet remíz končí partií den Boer Lennard - Englert Jan, kde byli soupeři také poměrně rychle spokojeni s dělbou bodů.

Dále už  se "řezalo hlava nehlava". Od 2. do 6. šachovnice slavili bílí, naopak od 7. do 9. zase černí, mezi nimi i dva Jihočeši Milan Borkovec a Oldřich Popelka.

Pojďme se nyní podívat na celkové výsledky …

Přebor Jihočeského regionu - D20, H20, Muži

Tradičně se každoročně vyhlašují v rámci turnaje výsledky Jihočeského přeboru. letos šlo o tři kategorie, D20 ... dívky do 20 let, H20 ... hoši do 20 let a kategorie mužů.

D20

1. Anna Tůmová (Šachklub Tábor)                                5 1/2
2. Lucie Rolínková (Hraničář Horní Stropnice)            4 1/2
3. Daniela Nagyová (QCC České Budějovice)               3 1/2

Krajskou přebornicí se stala po celý turnaj skvěle hrající Anna Tůmová, která v samotném openu obsadila 22.místo! a skvělé umístnění korunovala vítězstvím s velezkušeným Václavem Haškem. Velká gratulace!

H20

1. Václav Kotál (Hraničář Horní Stropnice)                5 1/2
2. Jan Žilavý (Sokol Tábor)                                           5 1/2
3. David Hák (Šachklub Tábor)                                     5

V této kategorii se vítěz prezentoval neméně doboru hrou, v posledním kole hrál dokonce o přebornický titul mezi muži, v případě vítězství by dosáhl tzv. double. To se nakonec nestalo, ale i tak sehrál Václav Kotál pěkný turnaj a Jihočeským přeborníkem je plným právem. Též velká gratulace.

Muži

1. Milan Borkovec (Sokol Tábor)                                  6
2. Oldřich popelka (Slovan J.Hradec)                           6
3. Jiří Brom (Týn nad Vltavou)                                     5 1/2
4. Václav Kotál (Hraničář Horní Stropnice)                5 1/2
5. Jaroslav Odehnal ( Šachklub Tábor)                        5 1/2

Tato kategorie byla nejzamotanější, protože před závěrečným kolem byli v čele Václav Kotál (Stropnice) a Zdeněk Havlůj (Sokol Tábor) se ziskem 5 1/2 bodu. V závěsu pak Milan Borkovec s nejlepším pomocným hodnocením, ale s 5 body. V kole posledním však oba vedoucí borci dostali papírově silnější soupeře a neustáli jejich tlak. Naopak Milan Borkovec černými figurami zvítězil se stálou účastnicí našich turnajů, Polkou Katarzynou Bukowskou a tím získal přebornický titul. Stříbro si pak pojistil výhrou jindřichohradecký Olda Popelka a bronz Jirka Brom, navrátivší se po letech menšího půstu zpět k šachu (jak se zdá :-)).

Grand Prix Tábor

Chtěl bych napsat, že GM Naumkin zvítězil způsobem start - cíl. Vzhledem k jeho pozdnímu příjezdu (pondělí 31.7) tomu tak nebylo, ale tento (pro něj) malinký handicap "narovnal" úctyhodným výkonem 7/7! Poté už si dovolil velmistrovskou remízu a úspěšné dílo bylo dokonáno.

Nechci si nyní "honit triko", jako že jsem to tušil, ale měl jsem možnost sledovat "live"  hru GM Naumkina ve dvou červnových dnech, kdy jsem navštívil Open v Českých Budějovicích. Jeho šachová síla byla zjevná, cítil jsem jiný, vyšší způsob myšlení tohoto "sovětského" velmistra. Mé domněnky potvrdil až neskutečně!

Stříbrnou medaili a druhou cenu "bral" po celý turnaj solidně hrající IM John Nilssen (Faerské Ostrovy), který musel sklonit svého krále jedině před vítězem. V kole posledním se mi zdálo, že bude partii spíše zachraňovat. Poté už jsem pouze četl, že vyhrál!? Je možné, že jsem pozici hodnotil špatně, každopádně si druhé místo zasloužil.

Bronz pak vybojoval Táborákům dobře známý mladý muž Daniel Barrish (RSA), který se po celou dobu držel v popředí výsledkové listiny a svůj pěkný výkon završil dnešním vítězstvím se silným Slovenským mezinárodním mistrem Mariánem Kantoríkem!

Na bývalého vítěze našeho openu IM Olafa Heinzela zbyla medaile bramborová, ale myslím, že jeho to vůbec nemrzí, o jeho spojení šachu a dovolené už jsem psal výše!

Vůbec turnaj opanovali "cizinci", do první desítky se nakonec vklínil pouze dva zástupci ČR a to výborně hrající Václav Pekař (TJ Jiskra Litomyšl, obsadil 6.místo!) a domácí Milan Borkovec (Sokol Tábor, 10.místo).

Celkové výsledky

Náš turnaj je známý také tím, že v průběhu mohou hráči změřit síly ve třech speciálních disciplínách a to ve stolním tenisu, bowlingu či bleskovém šachu.

Úterý, 1.srpna - turnaj ve stolním tenisu
1. Dominik Parák (Zbrojovka Vsetín)

2. Marián Krbůšik (TJ Silon Sezimovo Ústí)

3. Marián Kantorík (Slovensko), Radoslav Doležal ml.(TJ Pankrác), Martin Nehyba (Tj Sokol Skalička)

Zde pouze zprostředkovaně od vedoucího Lojzy Bartoše. Bezkonkurenčně zvítězil Dominik Parák, když porazil všechny své konkurenty. Stříbrný Marián Krbůšik prohrál pouze s vítězem a zaslouženě bere stříbro. Zbylá trojice borců se prý porazila navzájem stejným rozdílem 2-1 na sety, takže se pak hráči dohodli, že bronz budou brát všichni :-)

Středa 2.srpna - turnaj v bleskovém šachu

Turnaje se zúčastnilo 24 hráčů, mezi nimi i IM Daniel Cawdery a IM Radek Doležal ml., kteří v samotném openu nehráli. Vypadalo to, že turnaj skončí "mrtvým během" obou IM, ale v kole závěrečném IM Radek Doležal nečekaně klopýtl s FM Jaroslavem Krouželem a tak nakonec "slavil" IM Cawdery ziskem 10/11. Na Radka Doležala zbylo 2.místo se ziskem 9/11. Mezi totuo dvojící a dalším "blicařem" zela propast, třetí místo nakonec obsadil Martin Vašíček (TJ Sokol Domažlice) se ziskem 7,5/11.

Výsledky

Čtvrtek 3.srpna - turnaj v bowlingu
1. Zdeněk Zimovčák (TJ Praha Pankrác)     280 bodů
2. Vlastimil Šlajs (Spartak Soběslav)            271 bodů
3. Jan Mašek (Dukla Praha)                            240 bodů

4. Zdeněk Havlůj (Sokol Tábor)                     215 bodů

Zde dle zprávy "viceprezidenta" Zdeňka Havlůje šlo o souboj "profíků", ve kterém byl nakonec úspěšnější Zdeněk Zinmovčák úctyhodným výkonem 280 bodů! Pan viceprezident se ale nenechal zahanbit, je vidět, že výkon konkurence znamená vypnutí se k nadlidskému výkonu, takže výkon 215 bodů hodnotí Zdeněk v podstatě jako výhru! :-)