V Ružomberku skončili Majstrovstvá Európy v šachu

16.06.2016 11:00 | CHESSFEST 2016

Desať dní plných šachu je úspešne za nami. Od 3. júna na dolnom Liptove odštartoval najväčší šachový festival na Slovensku CHESSFEST 2016. Cez víkend bojovalo medzi sebou viac ako 600 hráčov.

Od pondelka sa v hoteli Kultúra v rámci CHESSFESTu otvorili oficiálne majstrovstvá Európy amatérov v šachu. Slávnostný prvý ťah na šachovnici patril garantovi podujatia primátorovi mesta Ružomberok, Igorovi Čomborovi. Podľa slov riaditeľa turnaja Mareka Zelnického, účasť organizátorov potešila aj prekvapila. Na turnaj prišlo 80 hráčov až z 11 krajín Európy. Každé kolo slávnostne otvorili prvým ťahom zástupcovia mesta, partnerov podujatia a iné osobnosti. Účastníci podujatia neskrývali nadšenie, kde väčšina z nich hovorila o najkrajšom šachovom podujatí, ktorého sa zúčastnili. Mladý reprezentant Izraelu, Omri Alster zhodnotil podujatie nasledovne. “Bolo tu veľmi príjemne, bolo postarané o hráčov počas turnaja, videli sme mesto Ružomberok ale aj jeho okolie nás veľmi zaujalo. Výlet na bicykloch bol pre šachistov, ktorí celé dni len sedia výzvou. Vďaka nápadu organizátorov sme prešli veľa kilometrov a spoznali okolie.“ Účastníci si taktiež pochvaľovali zrekonštruované priestory, v ktorých sa mohol odohrať turnaj na medzinárodnej úrovni.

Majstrovstvá Európy vyhral Anatoly Borodavkin z Ukrajiny, ktorý zaznamenal len jedinú prehru  s domácim hráčom Miroslavom Saganom. Striebro si do Poľska odnáša Marek Pniaczek, ktorý odohral veľmi kvalitný turnaj len s jedinou prehrou a to práve proti úradujúcemu majstrovi Európy. Bronz ostal na Slovensku zásluhou rodáka z Ružomberka, Vladimíra Záhradníka.

Majster Európy, Ukrajinec Anatoly Borodavkin

Majsterka Európy Stella Sáňková

Najlepším juniorom bol Adam Ďurica z Liptovského Mikuláša, ktorý skončil na krásnom 6. mieste. V ženskej kategórii boli zastúpené len slovenské reprezentantky. Prvenstvo si vybojovala po výborných zápasoch Stella Sáňková z Detvy, druhá skončila Ružomberčanka Simona Koreňová a aj tretie miesto ostalo na Liptove zásluhou Martiny Tarageľovej z Liptovského Mikuláša.

Oceněné viťazky v ženskej kategorii

Ocenení medajlisti majstrovstiev Európy

Turnaj bol veľmi silný, o čom presvedčili usporiadateľov aj jednotlivé kolá, kde jedna partia trvala aj 7 hodín. Celý turnaj sa prenášal online prostredníctvom elektronických šachov. Súboje o titul majstra Európy sledovalo viac ako 70 000 divákov z 56 krajín sveta.

Podujatie sa uskutočnilo aj vďaka podpore mesta Ružomberok, nadácii KIA motors, ale aj ďalším partnerom. Organizátori už dnes pracujú na prípravách ďalšieho ružomberského festivalu CHESSFEST 2017, ktorý by mal byť podľa ich slov ešte zaujímavejší, keďže v roku 2017 Ružomberok oslavuje 95 rokov od prvého organizovaného turnaja v Ružomberku.