Prague International Chess Festival

V Polsku finišuje extraliga

27.10.2018 09:30

Polská extraliga má na programu poslední víkend letošní sezony. Po včerejším 7. kole je nejblíže titulu Hetman Katowice (v sestavě s Davidem Navarou), stíhací jízdu nasadil Wieża Pęgów na druhé desce s Vojtěchem Plátem.

David Navara v dresu Hetman Katowice poprvé v sezoně zaváhal, když ve včerejším 7. kole podlehl GM Krasenkovovi. Důležitou výhru zaznamenal Vojtěch Plát proti GM Sadzikovskimu a jeho tým v sestavě s Peterem Michalíkem těsně porazil tým Polonie Wroclaw.

Naplno bodoval ještě Tadeáš Kriebel za Legnici, remízu si připsal Vojtěch Zwardoň.

Přenos z dnešního 8. kola a ze zítřejšího 9. kola můžete sledovat na chess24.com.

 

6x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (6)

Nezobrazuje se Vám pole pro psaní komentářů? Klikněte zde

Aktualizovat
28.10.2018 12:00 | mat-lal

Takže objektivně:))) Voja si zadělal na první problémy nenápadným f4 v 11 tahu. Stroj sice ještě nedetekuje žádnou výhodu, ale člověk s pozičním cítěním už se zamyslí nad oslabením pole e4. Potom 13 tah Vf3 - podle mě proti Davidovi hodně odvážné, i když stroj stále hlásí v podstatě rovinu, myslím si, že tady se David rozhodl hrát na výhru. Ani v 15 tahu (jak deklaruje ZMB) Vojta ještě rozhodně nestojí na prohru, naopak, pozice je velmi dynamická. V 17 tahu měl asi vyměnit pěšce na c5 a pozici by možná udržel, ale po c4 už je zle, černý nastupuje s pěšci. Ještě ve 22 tahu bolo možno vyměnit jezdce na e4, který ho terorizoval a pokusit se to zabetonovat ve středu pěšci, ale stejně už by to bylo jen trápení. Takže žádné mastění, ani Mars útočí, ale jen důkaz, že proti hráčům světové extratřídy si nemůžete dovolit žádné poziční oslabení. 

28.10.2018 03:54 | giocozo

Výjimečně musím se ZMB souhlasit. Útok Vojty Pláta mně přiměl scény z filmu Mars útočí ! :-) Ono ale recept na to, jak uspět s takovým hráčem, jakým je David Navara, je hodně těžké.

28.10.2018 02:00 | vtipalek

Tak aspoň se už ZMB nenaváží do D.N., jinak bez počítače by pan D.A. ani nevěděl, jak pozice stojí :-)))

28.10.2018 00:12 | ...

A proč máte tak bídné ELO, pane Aichmaiere, když " opravdu nemusíte vůbec znát teorii zahájení, ani se nemusíte trápit nějakou hlubokou strategií vedení šachové partie"?

27.10.2018 19:15 | Zmestabileho

:-)...partie Plát - Navara, ještě teď se nad tou taškařicí směju...:-). Pan Plát to mastí neskutečným způsobem, vždyť on po patnácti tazích stojí s každým na prohru, a když už stojí hodně moc na prohru, tak začne obětovat figury - osvědčená taktika z okresního přeboru :-)). Jeho dnešní partie mi připomíná jeho perlu bílými se Štočkem na letošním nominančním turnaji. 

 

Tradiční poznatek z tohoto - opravdu nemusíte vůbec znát teorii zahájení, ani se nemusíte trápit nějakou hlubokou strategií vedení šachové partie. Můžete to mastit až z toho oči bolí, a můžete přitom být GM a mít rating 2500+. A to je dobrá zpráva pro všechny příznivce šachové hry (aspoň jedna dobrá zpráva v dnešní době podvodů a lumpáren, které provázejí šachové soutěže všech úrovní).

27.10.2018 15:07 | ...

Dneska proti sobě Plát - Navara

Připravuje se