V mezinárodní konkurenci byly české barvy řádně vidět

07.04.2013 07:10 | Turnaje šachových nadějí

Beskydská šachová škola ve spolupráci se Střediskem volného času Klíč uspořádala ve dnech 28. 3. - 1. 4. již 34. ročník Turnajů šachových nadějí. Letos se čtyř turnajů zúčastnilo 270 šachistů z 11 zemí.

Ve všech turnajích se bojovalo naplno a je potěšující, že v mezinárodní konkurenci se české barvy neztratily, ba naopak, byly řádně vidět.

(zdroj: fotogalerie BŠŠ)

O mezinárodní šachové síle Turnajů šachových nadějí svědčí start několika medailistů národních mládežnických šampionátů z Česka, Slovenska, Polska a Dánska. Také pohled do konečných výsledků jednotlivých kategorií dává tušit, že zahraniční konkurence do Frýdku-Místku jezdí opravdu kvalitní a proto stojí za to na TŠN jezdit! Vždyť svého medailistu mělo hned šest zemí. Patrioty českého šachu jistě potěší, že nejvíce medailí zůstalo doma. Za zmínku stojí výkony a umístění Marka Matyáše, Ary Martirosyana a Richarda Stalmacha. Velkou pochvalu si zaslouží děvčata, která v nelehké chlapecké konkurenci dokázala uspět – Natálie Kaňáková, Martina Fusková a Ludmila Kopcová.

V rámci TŠN opět proběhla populární soutěž čtyřčlenných družstev, které se zúčastnilo 25 týmů. Družstvo se skládá po 2. kole z pěti hráčů a čtyři nejlepší bodové výsledky se započítají pro družstvo. Po celý průběh soutěže nebylo vůbec jasné, kdo se stane celkovým vítězem, protože rozdíly po jednotlivých kolech byly vždy těsné. Nakonec nejpevnější nervy a šachové umění prokázali šachové naděje z celku , před domácím družstvem Beskydské šachové školy, který vsadil především na děvčata J (Kaňáková N., Fusková M., Gřesová Z., Gnojek P.), a týmem Brna (Svoboda F., Martirosyana A., Vavřínková A., Tajovský M. a Faja V.). Pro nejlepší týmy byly připraveny velké šachové dorty, poháry a medaile.

Ve FIDE OPENU POBESKYDÍ za účasti 82 hráčů skončil na 1. místě druhý nasazený Jiří Kočiščák před Vojtěchem Plátem a Jakubem Rabatinem.  Turnaj to je nesmírně náročný, není jednoduché se vypořádat s odehráním devíti partií během pěti dní. Avšak mládí to nevadí a starší hráči mají zase rádi výzvy a tak o početnou účast hráčů není nikdy nouze.

GM David Navara a GM Lubomír Ftáčnik (zdroj: fotogalerie BŠŠ)

Jako každoročně i letos se podařilo pro všechny účastníky TŠN připravit pestrý doprovodný program. A opravdu bylo z čeho vybírat, posuďte sami - simultánky s velmistry Davidem Navarou a Lubomírem Ftáčnikem, každý na 20 šachovnicích.  Přednášky a besedy s pozvanými šachovými osobnostmi, trenérem Evženem Gonsiorem „Jak se vypořádat s nedostatkem času u šachových talentů“, Lubomírem Ftáčnikem „Šachy v rodině, trénování“, David Navara a Lubomír Ftáčnik „Trénink, zkušenosti a názory“. Všechny přednášky a besedy se setkali s kladnou odezvou a byly hojně navštěvovány.

Soutěž PICASSO“ v malování obrázků s šachovými motivy pro všechny věkové kategorie včetně dospělých. Soutěž se u účastníků setkala s velmi pozitivním ohlasem a nakonec v galeriích bylo možné spatřit desítky povedených výtvarných děl. Nechybělo již tradiční zábavné sobotní odpoledne pro děti, když se děti mohly vyřádit v různých soutěžích a zábavných programech. Nechyběla i tradiční prodejní přehlídka desítek deskových her, kde si každý našel tu svou „novou“ zajímavou hru. I na „kulturu“ se dostalo a účastníci TŠN měli možnost vzhlédnout hodinový program, na pódiu v hlavním sále se představili se svým uměním kouzelník, tanečník ElectroBoogie a vystoupení psích šikulů s disciplínou agility. Všechna vystoupení byla po právu odměněna zaslouženým potleskem a hlavně pejsci byli kouzelní. Nově mohli účastníci využít řadu slevových možností v restauracích, obchodech a především místních sportovištích, kde hlavně Aquapark byl hojně využíván.

Pořadatelé se snaží každý rok přijít se zajímavými novinkami a ne jinak tomu bylo i tentokrát. Ovšem, jak dokázali zajistit půl metru sněhu během cca 10 hodin, to navždy zůstane zahaleno rouškou tajemství. Jedno je však jisté, byla to nádhera, všude bylo panenské „bílo“, chodilo se jako za starých časů jen úzkými vyšlapanými chodníčky, doprava žádná a to zvláštní ticho, no prostě kdo to nezažil na vlastní kůži, může litovat. S čímpak asi vyrukují v BŠŠ příště?!

34. ročník je za námi a nezbývá než poděkovat všem partnerům Beskydské šachové školy za podporu věnovanou Turnajům šachových nadějí a poděkovat i všem účastníkům za vytvoření skvělé sportovní atmosféry. Již teď vás všechny zveme na 35. ročník TŠN, který se uskuteční 17. - 21. 4. 2014.