V Jurmale nejlépe Fedorčuk

25.02.2014 05:00 | Memoriál Vladimíra Petrova 2014

V lotyšské Jurmale se o právě skončeném víkendu konal III. ročník Memoriálu Vladimíra Petrova. Stal se kořistí ukrajinského velmistra Fedorčuka.

Fedorčuk v patnáctikolovém rapidu předvedl úctyhodný výkon. Svého krále musel sklonit pouze jedenkrát v druhém kole a jinak si 10 výhrami a 4 remízami zajistil první místo. O půl bodu za ním skončil GM Aleksandrov z Ukrajiny.

10 22 NM Putka Verners LAT 2370 9.5 100.0 117.0 2417

Pořadatelé tohoto turnaje chtějí připomenout a uctít práci Vladimíra Petrova, významného  lotyšského šachisty, který tragicky zahynul v sovětských táborech během druhé světové války.

Vladimír Petrov (zdroj: stránky pořadatele)

Zajímavost ze života Vladimíra Petrova

autor: Jan Kalendovský

Lotyšský mistr Vladimír Petrov byl relativně častým hostem na turnajích v předválečném Československu. Kromě startu na pražské šachové olympiádě 1931 hrál na turnaji v Moravské Ostravě 1933 a hlavně si získal srdce českých fanoušků na turnaji v Poděbradech 1936, kdy v posledním kole vybojoval s mistrem světa Alexandrem Aljechinem (tehdy ovšem exmistrem - neb vládl dočasně dr. Euwe) v posledním kole po 11 hodinách hry remízu a tím zachránil Salo Flohrovi samostatné první místo. V knize Dr. Feenstry Kuijpera Hundert Jahre Schachturniere je pěkná společná fotka z poděbradského turnaje, jejíž popis vykazuje několik chybiček, které tímto opravujeme: v horní řadě poslední čtyři tváře při pohledu zleva jsou Pokorný, L. Steiner, neznámý divák a Pelikán. Na snímku tedy z účastníků turnaje chybí Frydman, Pirc, Foltys a Brňan Emil Zinner.