V Jeseníku uspěl Jiří Bolacký

04.09.2018 12:00 | Domácí zprávy

O konečných výsledcích Openu Jeseník jsme informovali již v rubrice Ke kávě. Nyní uvádíme ještě závěrečnou zprávu pořadatelů s dalšími podrobnostmi z turnaje.

V neděli 26.8.2018 skončil 28. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN, který pořádá Šachový klub Jeseník. Turnaj se hrál v kongresovém sále jesenických lázní celých 9 dní od 18. do 26.8. a zúčastnilo se ho celkem rekordních 194 hráčů ze všech koutů ČR i ze zahraničí (21 šachistů z Polska, 2 ze Slovenska, Ruska a po jednom z Ukrajiny a Rakouska). Pestré startovní pole zahrnovalo široké věkové spektrum počínaje nejmladší, sedmiletou Dariou Cieplak z polského klubu UKS Hetman Puszcza Mariańska, až po nejstaršího 78 letého Karla Martince z TJ Kralupy nad Vltavou. Turnaj ozdobilo svou účastí 23 dívek a žen ve věku od 7 do 49 let. Hrálo se ve dvou skupinách. V hlavní skupině A hrálo 67 hráčů s ELO koeficientem 1900 a výše, ve skupině B pak 127 hráčů s ELO koeficientem 1999 a méně. ELO koeficient vyjadřuje výkonost jednotlivých šachistů.

Mezi účastníky byla spousta známých tváří, které pravidelně na turnaj jezdí, ale také řada nováčků. Svou účastí nás letos poprvé poctila například 16-členná výprava (13 hráčů + 3-členný doprovod) z polské obce Puszcza Mariańska, která leží nedaleko Varšavy. Dalšími turnajovými nováčky byli také talentovaní sourozenci Sofie a Vitkor Přibylovi z ŠK Dopravní podnik Praha. Mezi účastníky rovněž nechyběli úspěšní hráči z předchozích ročníků jako mezinárodní mistr Lukáš Klíma a Jiří Bolacký z ŠK Slavoj Poruba nebo Josef Mudrák a Vladimír Karlík ze Slavie Kroměříž či vítěz skupiny B z minulého ročníku mladý a nadějný Vojtěch Dudek z TJ Spartak Vlašim.

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu 18.8. za přítomnosti místostarostky města Jeseník Mgr. Bc. Zdeňky Blišťanové, která pronesla velmi hezkou a povzbudivou zdravici. Turnaj byl tentokrát vzácně vyrovnaný a k tříbení favoritů došlo až zhruba po 7. kole, kdy v obou skupinách mělo ještě reálnou naději na vítězství šest šachistů. Tyto šestice největších adeptů na vítězství po 7. kole shodou okolností uzavíraly její pozdější vítězové. Ve skupině B to byl Jan Mašek (ŠO TJ Dukla Praha), který nakonec zvítězil před Jiřím Čujdíkem (SK Stonava) a Petrem Hřebíčkem (ŠK Bohnice). Ve skupině A po dramatickém 9. kole bral nakonec vítězství loni třetí Jiří Bolacký (ŠK Slavoj Poruba) před Pavlem Jiráskem (ŠK Lípa) a Sergejem Shilovem z Ukrajiny.

Kromě vítězů obou skupin byli rovněž vyhlášeni vítězové kategorií chlapců a dívek do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let, nejlepší žena, senior nad 60 let a stejně jako minulý rok byla udělena také cena fair play. V kategorii do 8 let zvítězila Daria Cieplak (UKS Hetman Puszcza Mariańska-PL). Dále pak zvítězili v kategoriích dívky do 10 let Josefína Dudková (TJ Jawa Brodce), dívky do 12 let Sára Tschuliková (ŠK Jeseník), dívky do 14 let Jasmína Marie Londinová (KVASACO Vacenovice), dívky do 16 let Sofie Přibylová (ŠK Dopravní podnik Praha), dívky do 18 let Anna Vítová (ŠK AD Jičín), chlapci do 10 let Matěj Jaššo (Lokomotiva Krnov), chlapci do 12 let Matyáš Paseka (Beskydská šachová škola), chlapci do 14 let Viktor Přibyl (ŠK Dopravní podnik Praha), chlapci do 16 let David Zvolenský (TJ Jawa Brodce) a chlapci do 18 let Šimon Londin (SK Prostějov). Nelepší ženou byla Jana Eretová (ŠK Sokol Klatovy) a cena fair play byla udělena Karlu Záleskému (Slezan Opava) za příkladné chování, čistou a poctivou hru a dodržování zásad fair play. Karel Záleský jako trenér mládeže jde svým svěřencům opravdu příkladem.

Z šachistů z jesenického regionu se nejvíce dařilo ve skupině B Pavlu Kozákovi (ŠK Jeseník), který se umístil na 12. místě a ve skupině A Petru Chytilovi (ŠK Velké Losiny) na 18. místě. Mezi mládeží se nejvíce prosadila Sára Tschuliková, která zvítězila v kategorii dívek do 12 let.

Organizátoři zajistili stejně jako loni pro zájemce z řad účastníků turnaje speciální turnajový autobus, který své pasažéry přivezl před každým kolem z města až k hracímu sálu. Jednou z novinek turnaje bylo promítání průběžných výsledků na velkoformátovou obrazovku přímo v hlavním hracím sále což řada účastníků velmi ocenila stejně jako to, že hrací sál včetně bufetu byl pro účastníky a hosty turnaje otevřen denně již od 10. hodiny dopolední. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Karel Volek, Radomír Kolář a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu, proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, za finanční podporu Městu Jeseník a Olomouckému Kraji a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje zejména Priessnitzovým léčebným lázním a.s., Technickým službám Jeseník a.s., Selské pekárně s.r.o., Asturu Qanto s.r.o. a Křesťanskému knihkupectví Domeček.

- konečné pořadí turnaje JESENÍK OPEN 2018:   skupina A   skupina B

- fotografie z průběhu JESENÍK OPEN 2018:   1.den   2.den   3.den   4.den   5.den   6.den   7.den   8.den   9.den

- video z průběhu turnaje JESENÍK OPEN 2018 od Pavla Šramka naleznete v odkaze zde

Příští 29. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN 2019 proběhne 17.-25.8.2019.