V Chorvatsku Janković, v Bělorusku Stupak

23.01.2015 04:09 | Zahraniční šampionáty

V některých evropských zemích se v uplynulém týdnu bojovalo o trofeje šampionů. Šachové mače skončily v Chorvatsku, Bělorusku i Arménii. Přebornicí Gruzie se stala IM Nino Batsiašvili.

Šampionát Chorvatska

O zajímavý cenový fond se utkali v uzavřeném turnaji chorvatští šachisté. Hráči si mezi sebe rozdělili 10.000 EUR. Akce se konala v západním Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře v letovisku Opatija. Dvanáct velmistrů se utkalo každý s každým v tempu 90′/40 + 30′ + 30″ a ještě po devíti kolech byla průběžná tabulka velmi vyrovnaná. Na vedoucího GM Alojzije Janković dotírala pětičlenná skupinka ztrácející pouhý půlbod. Závěr turnaje vyšel ale nejlépe právě  Jankovićovi a výkonem 7/9 vystoupil na zlatý stupínek a získal odměnu ve výši  € 2.800. Druhé místo bodově dělili GM Ante Sarić a GM Kožul. V tie-breaku si stříbro vybojoval GM Sarić.

GM Alojzije Janković (foto: Walter Kastner)

Šampionát Běloruska

Svého vítěze zná i šampionát Běloruska. Ziskem 8,5/11 zvítězil na pomocné hodnocení GM Kirill Stupak. Stejného počtu bodů dosáhl také GM Aleksandrov. Mírně favorizovaný GM Sergej Žigalko samostatně obsadil bronzovou příčku.

Šampionát Arménie

75. mistrovství Arménie mužů a 70. mistrovství Arménie  žen se hrálo v Ústředním šachovém klubu Tigrana Petrosjana v Jerevanu. Obou uzavřených turnajů se účastnilo 10 hráčů a hráček a každý si zahrál s každým.  V pánské sekci vyhrál talentovaný GM Karen Grigorjan. Stačilo mu k tomu čtyři partie vyhrát  a čtyři remízovat.  Prohru zaznamenal pouze s favoritem turnaje celkově druhým Armanem Mikaeljanem. Titul ženské šampiónky si výkonem 7/9 zajistila Susanna Gabojan.