Prague International Chess Festival

Úspěchy českých barev

09.03.2019 11:56 | Prague International Chess Festival 2019

I 3. kola Pražského mezinárodního šachového festivalu přinesla mnoho vzrušení, radosti i smutku. Úsměvy na tvářích po skončení partií pak hrály především na tvářích českých hráčů.

Na festival zavítala další významná osobnost, turnajový ředitel „šachového Wimbledonu“ Tata Steel Chess v holandském Wijk aan Zee, pan Jeroen van den Berg. Při zahájení kola pak provedl symbolický první tah v partii Harikrishna Pentala - Jan-Krzysztof Duda. 

Cenu za nejlepší partii druhého kola obdržel ruský velmistr Nikita Vitiugov za svou pěknou výhru s Pentalou Harikrishnou.

GM Ju Wenjun a IA Jiřina Prokopová, dvě ženské špičky ve svých oborech, pak na úvod dostaly květiny k MDŽ.

Kromě toho dostal od turnajového ředitele Petra Boleslava malou pozornost i velmistr David Paravyan, který ten den slavil své narozeniny.

První vítězství zaznamenala indická dvojka Harikrishna Pentala, který rozbil Jana-Krzysztofa Dudu v miniaturce. "Jsem velice rád, že se mi po včerejší prohře podařila taková pěkná partie. Po 13.Sd2 je černá pozice už velice obtížná. Očekával jsem, že zahraje 13...e5 místo 13…e6, které zahrál v partii, a na to bych zahrál 14.Jf4 nebo možná i 14.Vxe5. Domnívám se, že můj soupeř přehlédnul 16.Dh4. Rozhodující chyba byla asi 10...Jg6, zřejmě měl spíš hrát 10...d6 ", řekl hned po partii indický velmistr.

Boris Gelfand zdolal amerického přeborníka Sama Shanklanda ve Slovanské obraně Dámského gambitu. Američan trpěl celou partii v o něco horší pozici, která následně přešla do koncovky s různobarevnými střelci a jedním párem věží. Když už to vypadalo, že soupeřův tlak ustojí, zahrál hrubou chybu a studiově prohrál.

Rychlá remíza se zrodila v partii Rapport – Gujrathi. Také v partii Navara – Vitiugov eliminoval černý všechny agresivní pokusy bílého a partie vyústila do jasně remízové koncovky. Bez problémů udržel černými remízu Wojtaszek s Lázničkou, když bílý v Anglické nic hmatatelného nezískal.

Skupina Challengers opět prokázala, že je složená z nekompromisních bojovníků. Jediná remíza se zrodila po vyčerpání všech možností mezi Praggnanandhou a Nguyenem. Velkou radost českým fanouškům pak přinesli další tři čeští reprezentanti, Jan Krejčí porazil Mateusze Bartela, Peter Michalík zdolal druhého nasazeného Davida Antona Guijarra a Jiří Štoček dokonce nejvýše nasazeného Alexeje Širova. Jediná žena v turnaji Ju Wenjun pak černými zvítězila s Davidem Paravyanem, čímž se vyšvihla do samostatného vedení po třech kolech.

Výsledky 3. kola

Masters

Rapport vs Gujrathi1/2
Láznička vs Wojtaszek1/2
Harikrishna vs Duda1-0
Navara vs Vitiugov1/2
Gelfand vs Shankland1-0

Challengers

Paravyan vs Ju0-1
Praggnanandhaa vs Nguyen 1/2
Shirov vs Štoček0-1
Krejči vs Bartel1-0
Michalík vs Guijarro1-0

Nasazení 4. kola

Masters

Gujrathi vs Shankland
Vitiugov vs Gelfand
Duda vs Navara
Wojtaszek vs Harikrishna 
Rapport vs Láznička 

Challengers

Ju vs Guijarro
Bartel vs Michalík 
Štoček vs Krejči
Nguyen vs Shirov
Paravyan vs Praggnanandhaa


4. kolo začíná 9. března od 15:00 na stejném místě jako vždy. Dnes začínají i doprovodné turnaje, a to od 16:00.

Přímý přenos partií a mnoho dalších zajímavých informací najdete jak na oficiálních stránkách festivalu www.praguechessfestival.com, tak také na sociálních sítích Facebook, Instagram, Twitter a YouTube. Kromě toho si můžete na Zoneramě prohlédnout záplavu excelentních fotografií Vladimíra Jagra.

2x 2961x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
10.03.2019 07:47 | kraken8

Tak nám naše jednička na trhu přestala vypisovat kurzy na Challengers na partie, kde spolu hrají 2 Češi. Důvod? Nevím. :D

10.03.2019 01:59 | giocozo

Přesně takto dokáže jednou za uherský rok překvapit právě Štoček. Palec nahoru. Širova asi dostihnula karma, či co. Po dvou kolech se nasazená jednička měla vyjádřit, že bod ze dvou je dobrý výsledek. :-)

Připravuje se