U mikrofonu Marek Vokáč

01.08.2018 04:00 | CZECH OPEN 2018

Cítíte se více jako hráč nebo trenér? Dost dlouho jsem už něco mezi tím. Když se člověk šachem živí a není super hráč, tak to musí kombinovat. Já už to kombinuji pomalu třicet let, takže je to pro mě přirozené.

Nejlepší seniorský hráč velmistrovské turnaje Pardubice Open 

GM Marek Vokáč – 76. místo (5,5b.)

Jak se vám na letošním 29. ročníku Czech Openu, kde jste hrál velmistrovský turnaj Pardubice Open, líbilo?

Jsem tady už takový inventář, myslím, že jsem hrál už 27. ročník. Dočkal jsem se seniorské kategorie, kterou jsem vyhrál, takže jsem spokojený. Mohlo by to být ještě lepší, ale také horší, takže já jsem vždy se vším spokojený.

Je nějaká partie, kterou si budete vyčítat?

S největší hrůzou budu vzpomínat na partii s Viacheslavem Zakhartsovem, jemuž jsem mohl sebrat figuru, ale neudělal jsem to, a prohrál jsem. Ta mě bude strašit.

Jak hodnotíte svůj přechod do seniorské kategorie?

Je to příjemné, ale nedá se s tím na druhou stranu nic dělat. Léta přibývají, hlava odchází. Pár sezon už vidím, jak mi to nejde.

Cítíte se více jako hráč nebo trenér?

Dost dlouho jsem už něco mezi tím. Když se člověk šachem živí a není super hráč, tak to musí kombinovat. Já už to kombinuji pomalu třicet let, takže je to pro mě přirozené.

Říká se, že při trénování s mládeží a ženami padá výkonnost dolů…

Je to samozřejmě trochu pomluva, ale já je většinou neučím základy. To jen když zjistím, že to neumí, tak jim to připomínám. To mě někdy donutí se naučit něco, co jsem nikdy sám neuměl. Pár koncovek jsem se díky tomu naučil, což se hned hodilo. Většinou to bývá tak, že v únoru je něco učím a v létě už to sám potřebuji, protože to mám na desce. Většinou s nimi partie analyzuji. Musím při tom pracovat i s počítačem, občas si něco oživím a přiučím se něco nového.

Berete Czech Open hlavně jako šachovou událost nebo také jako společenskou akci?

Bývávalo to z mé strany více společenské, ale nyní už sem tolik lidí mně blízkých nejezdí. Čím je člověk starší, tím už není společenský život takový. Člověk tady potká spoustu lidí, akorát na to nemám příliš čas. Popovídám si s nimi deset patnáct minut po partii, je to příjemné.

Jaké byly vaše cíle?

Já jsem ani nevěděl, že hraji seniorskou kategorii. Přišel jsem na to až při předposledním kole, kdy jsem koukal na tabulku a viděl jsem, že tam mám S60. Bylo pro mě příjemným překvapením, že ji v té chvíli vedu. Vítězství v této kategorii je pro mě taková třešnička.

Jak je pro vás turnaj náročný?

Člověk už je unavený, pak už nevidím jeden tah dopředu a nenapadne mě přesně to, co bych potřeboval. Člověk už nevnímá to, co má, ale lepší už to nebude. Nesehrál jsem letos žádnou krátkou partii, vždy to bere nějaké síly, ještě když se při tom věnuji dětem.


GM Marek Vokáč, Tipsport Arena Pardubice, 2017 (zdroj: FB profil)

 

Výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách

Adam Joska

tiskový mluvčí Czech Open 2018

 
0x 2124x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat