Třicítka klepe na dveře

14.06.2019 07:51 | Czech Open 2019

Léto již o sobě dává vědět plnými doušky, prázdniny se blíží a spolu s nimi i nepřeberné množství letních šachových turnajů a festivalů. Významnou roli mezi nimi zaujímá pardubický festival CZECH OPEN, který se letos bude konat již po třicáté.

Od 11. července bude následujících 18 dní zimní stadion patřit šachistům a příznivcům dalších, většinou stolních, her. Celkem do Pardubic zavítá okolo 5000 lidí z více než 50 zemí všech kontinentů.  Tradičně nejpočetněji bude zastoupena „domácí“ Česká republika následovaná Německem, Ruskem, Slovenskem, Ukrajinou, Polskem a Indií.  Směs zúčastněných zemí je každoročně velice pestrá a již nyní najdeme mezi přihlášenými hráče například z Alžírska, Austrálie, Egypta, Iráku, Jižní Koreje, Jižní Afriky, Kyrgyzstánu, Malajsie, Sýrie, Tchaj-wanu, Ugandy, USA či Uzbekistánu.

Letošní jubilejní 30-tý ročník pardubického festivalu si samozřejmě připravil několik akcí a novinek na oslavu svých kulatin. Výraznou změnou je navýšení cenových fondů v šachové části festivalu o rovných 100.000Kč. Jedno sto tisíc korun je nově i 1. cena v hlavním velmistrovském turnaji, namísto 75.000Kč v předešlých letech.  Nový je i turnaj 30+, určený pro hráče starší než je historie pardubického festivalu (to znamená, že se narodili před prvním ročníkem v roce 1990), který bude paralelně probíhat s hlavními turnaji A-D.

Významnou součástí celého festivalu bude Mistrovství Evropy juniorských družstev do 12 a do 18 let v kategoriích chlapci a dívky. Ve 4 turnajích se celkem představí téměř 200 hráčů ze 17 evropských federací a žhavá želízka ve hře bude mít i Česká republika s celkem 7 reprezentačními týmy. ME proběhne v termínu 11. 7. - 17. 7. a všechny partie budou přenášeny on-line.

Přichystána je i řada překvapení, na které se mohou účastníci letošních Pardubic těšit, ale jelikož se jedná o překvapení, prozrazovat je nyní nebudu. Abych Vám jedinečnou atmosféru Pardubic alespoň trochu přiblížil, předám slovo Lukáši Klímovi v krátké ukázce z knihy Pardubický fenomén, která vyšla ke dvacátému výročí akce:

Šachové osobnosti

Popsat všechny zajímavé šachové postavy, které se zúčastnily pardubického festivalu, by znamenalo, že bychom museli nechat vykácet většinu deštného pralesa, aby bylo dostatek papíru. Přesto se však pokusím vám pár osobností přiblížit, či vám o nich říct nějakou historku. Jako prvního bych vybral velmistra Ratmira Kholmova. Velmistr Kholmov patřil po celou svou šachovou kariéru mezi hráče světové třídy. Podle vlastních slov hrál od Euweho s každým mistrem světa a dokázal porazit například Fischera, Petrosiana nebo Kasparova. Do Pardubic, pokud mu to zdravotní stav umožnil, dorazil skoro pokaždé. A jeho účasti nebyly pouze symbolické. V prvních kolech, když měl ještě elán, ho měli potíže porazit i nejvýše nasazení hráči. Povím vám o něm historku. Myslím, že to bylo v roce 2002, kdy mne zaujala jedna jeho partie. Velmistr Kholmov měl tehdy už hodně přes 70 let a hrál s mladým a nadějným mezinárodním mistrem z Rumunska. V partii vznikla na první pohled hodně složitá dámská koncovka. Pro velmistra ale zřejmě složitá nebyla, tak ji během několika tahů a v bleskovém tempu vyhrál. Nevěřil jsem svým očím a stejně na tom byl i jeho mladý soupeř, protože ten po partii vstal a velmistrovi se poklonil.

Ratmir Kholmov

Další historka je také velice pěkná. V roce 1997 dorazila na turnaj maďarská šachová legenda velmistr Gyula Sax. Dokonce se mi podařilo si s ním zahrát, i když zahráním bych to asi nenazýval. Prostě jsem dostal hroznou lekci. Každopádně v tom roce získal velmistr Sax 6 bodů a dělil 20. až asi 50. místo. Jak se říká: hlavně chybami se člověk učí a v tomto roce si pořadatelé uvědomili jednu malou, ale důležitou chybku, která vedla k paradoxní situaci. V propozicích bylo uvedeno, že se ceny dělí systémem Hort, ale chyběla jedna podstatná zmínka, že se toto dělení nemá rozšiřovat o hráče v dalším pořadí. No abych to shrnul. Zhruba asi 30 šachistů, co mělo 6 bodů, podělilo systémem Hort poslední finanční cenu v hodnotě 1000 Kč. Velmistr Sax tak v klidu počkal na předání ceny, dostal 27,60 Kč a mohl odjet domů. Pořadatelé měli obavy, že se budou výherci těchto astronomických částek bouřit, ale většinou to končilo úsměvy.


Gyula Sax

V roce 1994 do Pardubic dorazila na uzavřený velmistrovský turnaj skutečná šachová megastar – Alexei Shirov. Hráč s tehdy třetím největším ELO 2740 byl atrakcí toho roku. Paradoxně velmi reálně hrozilo, že velmistr Shirov nebude na turnaji startovat. Po příletu do Prahy zjistili naši bdělí celníci, že má velmistr propadlý pas. Myslím, že se vše vyřešilo až výjezdem pořadatelů na Ruzyň. Každopádně jsem byl také na velmistra Shirova zvědavý, tak jsem se šel do Interhotelu Labe na velmistrovský turnaj podívat. Něco o mé návštěvě se dočtete později, ale nyní bych vám chtěl povědět historku jinou. Velmistr Shirov má jeden, pro diváka, velice zneklidňující zvyk. Občas prudce otočí hlavu doprava a hypnotizujícím pohledem spočine přímo na vás. Takto je schopen vydržet zírat, aniž by se pohnul, i několik minut. Představte si, že tam stojíte, on na vás kouká a vy si říkáte: Co jsem mu provedl? Nemám rozepnutý poklopec? A tak podobně. Po chvilce jsem to vyřešil tím, že jsem velmistrovi ukázal vztyčený palec, jako ať vyhraje. Asi jsem ho trošku zmátl, protože se otočil a rychle něco zahrál. V pozdějších letech jsem pochopil, že velmistr Shirov prostě většinu variant počítá, aniž by se díval na šachovnici a je velice pravděpodobné, že diváky ani nevnímá. Jak jsem uvedl na začátku kapitoly, popsat všechny prostě nelze. Zajímavou skupinu tvoří mladí hráči, kteří jako dorostenci, či junioři, přijeli do Pardubic, aby se z nich v pozdějších letech stali supervelmistři. Jen namátkou Aronian, Jakovenko, Alekseev, Sasikiran, Najer, Navara, Movsesian a další a další. Potom by asi neměla chybět galerie vítězů, jak šli za sebou od roku 1990: Votava, Dambrauskas, Gleizerov, Hráček, Krasenkow, Movsesjan, Najer, Sakaeev, Žůrek, Neverov, Gurevich, Womacka, Borovikov, Babula, Grigoriants, Kovalev, Novikov, Babula, Gasanov… Prostě zajímavých osobností a silných velmistrů prošlo Pardubicemi bezpočet a tak se ve vyprávění přesuneme opět o něco dále.

Startovní listina zavřeného turnaje z roku 1994

Z Moskvy je to kousek!

V prvním ročníku se na turnaji sešli hráči ze tří zemí. V druhém to bylo zemí dvanáct, no a rok 2008 zaznamenal rekordních čtyřicet sedm národností. V tak obrovském počtu je zřejmé, že se v Pardubicích vyskytnou zajímavé situace a občas se objeví šachisté z pro nás nepochopitelných vzdáleností. Jako jeden rok, když si přijela skupina šachistů z Mongolska zahrát týdenní turnaj. Na tom by nebylo nic divného, ovšem jen pokud by jim cesta tam a zpět nezabrala taktéž dnů sedm… Další krásnou větu pronesli návštěvníci až z daleké Kamčatky. Na dotaz, jak vlastně do Pardubic cestovali, přišla tato odpověď: „No do Moskvy letíme a pak už je to kousek vlakem!“ Nejde však jen o vzdálenosti, někdy jde také o stravovací návyky. Jednou do Pardubic dorazila výprava čtyřiceti dětí z určité exotické země, plus jejich dozor. Po pár dnech začali mít skoro všichni střevní potíže a tak se vedoucí výpravy rozhodl navštívit festivalovou zdravotnici Jaroslavu Ujcovou. Za několik minut bylo vše jasné. Milí účastníci nevěděli, co je u nás dobrého k jídlu a co ne, tak se celý týden od rána do večera stravovali v restauraci McDonald! Zdravotnice chvilku nevěřícně koukala a pak jim doporučila více pohybu a hlavně větší pestrost v jídelníčku, protože jíst pořád dokola to samé, to by porazilo i vola, natož pár dětí. Jak doporučila, tak se i stalo. Když jste se ráno podívali z oken kolejního bloku „C“ nebo „D“, mohli jste zahlédnout na trávníku čtyřicet malých dětiček, jak poctivě dřepají, běhají a skáčou, přesně podle svého vedoucího, který jim předcvičoval. Po pár dnech zdravotnice opět potkala vedoucího výpravy, a tak se ho samozřejmě zeptala na zdraví svěřenců, a jestli dodržují její pokyny. Vedoucí radostně přikyvoval, že se všem výrazně ulevilo a že už žádné potíže nemají. Na dotaz – jak to tedy vyřešili se stravou – ovšem přišla šokující odpověď: „McDonalda se snažíme vynechávat, ale včera jsme udělali výlet do Prahy a dali si oběd v KFC…!“


Hráčky shogi (japonské šachy)

   


Petr Laušman
Zástupce ředitele

CZECH OPEN 2019

4x 2843x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pražský kavárník

Autor článku jasně říká, že cituje knížku Lukáše Klímy. Než se příště začnete pohoršovat, pane Brazino, tak si to, prosím, přečtěte pozorněji. 

+0 /-0 | 15.06.2019 10:10

xdavx x
takze autor clanku nemel potrebu ocitovat autora uvedeneho textu. dost trapas....
+0 /-0 | 14.06.2019 18:59

capjar

yes smiley

+0 /-0 | 14.06.2019 17:17

MaX
+0 /-0 | 14.06.2019 12:58