Trápení černých králů Norway chess 2020

13.10.2020 22:53 | Zahraniční zprávy

Včerejší 7. kolo super turnaje v Norsku přineslo dva nervy drásající Armageddony, tuhou obranu mistra světa a nedobrý experiment zahájení Aryana Tariho.

Možná díky vlivu umělé inteligence se začíná více hrát agresivně a na krále. Všechny tři partie měly něco společného - trápení černých králů. Ačkoliv se to tak nemusí jevit - z rychlého přehrání partií - měli vůdcové černých figur dost velké starosti o krále. Pojďme se podívat jak to vyřešili.

Aryan Tari to nevyřešil. Zvolil podle mě lidsky nešťastné zahájení. JK Duda hrající bílými obětoval figuru (kterou soupeř ani nepřijal) a záhy získal silný tlak/útok na černého krále. Aryan pak chyboval, ale už v dost nepříjemné pozici. Sice dokázal "doplavat" do koncovky, ale bez dvou pěšců. 


Levon Aronian se také musel nějakou dobu obávat o svého krále. Bílými hrající AliFiro vystartoval "f" pěšcem a pak zahrál hrozivé Vd4!? Levon si uvědomil nebezpečí a urychleně také "doplaval" do koncovky. Ale jen bez jednoho pěšce, což mu zaručovalo skvělé remízové šance. Partie skončila remízou. PS.: Ale hrát s tím sedmnácti letým klukem je těžší a těžší. Roste do úplné šachové špičky.
Následoval pak armageddon. Podívejte se na tu partii... v závěru se už hrálo na jedné vteřině a Levon (v lepší koncovce) překročil čas.Fabi Caruana (bílé) obětoval pěšce. Černými hrající Magnus Carlsen jeden moment zareagoval špatně. Na první pohled se zdálo, že je černý OK, ale... Ale opět šlo otrápení černého krále. Jeden moment to nevypadalo s Magnusem vůbec dobře. Ale pak předvedl obranu tak skvělou, že v závěrečné pozici možná mohl pomýšlet na více, než na opakování tahů.
Armageddon byl (jak jinak) vzrušující. Opět doporučuji se na tu partii podívat. Fabi přišel se zajímavou myšlenkou oběti kvality, ale mistr světa byl nekompromisní. Ale i tak oba borci předváděli nezapomenutelnou show. V remízové pozici se "bílý vzdal". U Armageddonu neexistuje remíza. Je pouze výsledek 1-0 nebo 0-1.

Robert Cvek

Průběžné pořadí po 7.kole

1. Firouzja 14.5
2. 
Carlsen 13.5
3. 
Aronian 12
4. 
Caruana  11
5. 
Duda 7
6. 
Tari 1.5

Los zbývajících kol: 

Round 8 – October 13:
Magnus Carlsen – Aryan Tari
Levon Aronian – Jan-Krzysztof Duda
Fabiano Caruana – Alireza Firouzja

Round 9 – October 15:
Alireza Firouzja – Magnus Carlsen
Jan-Krzysztof Duda – Fabiano Caruana
Aryan Tari – Levon Aronian

Round 10 – October 16:
Magnus Carlsen – Levon Aronian
Fabiano Caruana – Aryan Tari
Alireza Firouzja – Jan-Krzysztof Duda


 - Fotky použité z oficiálních stránek turnaje: https://norwaychess.no/

 - Video nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím budete upozorněni pokaždé, když nahrajeme nové video. Můžete vstoupit i do členské sekce, kde jsou speciální videa od Roberta Cveka určená jenom členům. Díky členství společně můžeme připravovat nové šachové akce. Například pokračování vzpomínání pana Jansy na světové legendy. 


-
. kolo -
2x 1866x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
14.10.2020 00:42 | david brazina

Pro mě jsou ta videa pomala. To není stížnost, spis, ze pro šachoveho noumu jako jsem já, stačí když tu partií rychle přehraju. Komentované partie ovšem nemají chybu. Za sebe moc děkuji Roberte.

13.10.2020 22:45 | ciki333

Že se nestydíte tzv. "šachoví" fanoušci. Robert se namáhal a zatím žádná reakce, žádná odezva na perfektní video. Kvůli vám, hňupové, vstává v 5:00 hod... Kdyby Magnus natáhl brka na covid19, to by jste ožili, co? Bando nevděčná...