Titul Mistra ČR získal Spartak Vlašim

29.04.2014 08:30 | MČR dorosteneckých družstev 2014

O víkendu od 25. do 27. dubna 2014 se hrálo v Třešti u Jihlavy Mistrovstvím ČR dorosteneckých družstev, které je završením dorostenecké extraligy. Loňský titul obhajovala Beskydská šachová škola Frýdek – Místek.

Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Plný počet bodů si do finále přinesly týmy Spartaku Vlašim a BŠŠ Frýdek – Místek. Dalšími aspiranty na medaile byla družstva 2222 ŠK Polabiny a SK OAZA Praha, která si přinesla ztrátu pěti zápasových bodů za jednu prohru a jednu remízu.

Slavnoctní zahájení                                                             Hrací sál

Úvodní dvě kola rozhodla o medailích. V pátečním kole Frýdek zdolal OAZU a Polabiny přehrály Most. V sobotu dopoledne Frýdek zvítězil nad Mostem, Vlašim vyhrála s Durasem a Polabiny porazily OAZU. Odpoledne nastoupily Polabiny proti Vlašimi s cílem vyhrát, aby mohly pomýšlet na cennější kovy. Zatímco si Vlašim poradila s Polabinami, tak Frýdek zaváhal a remizoval s týmem Klatov. Před posledním kolem tak bylo jasné, že bronzové medaile putují do Polabin. O titulu musel rozhodnout vzájemný duel Vlašimi s Frýdkem, přičemž Spartaku stačila remíza.

Nejdříve skončila remízou partie Martiny Fuskové s Patrikem Pýchou. Následně ztratil v lepší pozici figuru Vojta Filip a BŠŠ se ujala vedení. Na 6, šachovnici porazil Ríša Mládek Matěje Kuchaře a srovnal skóre na 1,5:1,5. Frýdečtí se rozhodli hrát ve zbývajících partiích na výhru. Nela Pýchová zahrála v jezdcové koncovce nepřesnost, které využila Natálie Kaňáková k zisku bodu. Na 1. šachovnici však kontroval Jirka Rýdl a stav byl 2,5:2,5. Partie na 5. šachovnici měla dramatický průběh. Martin Horák získal materiální převahu, kterou však bylo složité uplatnit proti obraně Patrika Štěpána. Uplatňovat ji však nemusel, protože i půlka měla cenu zlata.

Spartak Vlašim - Mistr ČR

Čtvrtá příčka patří družstvu Chess Most, které uhrálo 8 bodů. Na pátém místě se umístila OAZA Praha, která získala stejně jako šestý Duras Brno 7 bodů. Sokol Klatovy si zapsal 6 bodů a obsadil 7. příčku. Díky kolizi termínu mládeže s termínem MČR mužů přijela Slavia Orlová oslabená o dva klíčové hráče a ziskem jednoho bodu obsadila osmé místo.

Nejlepším hráčem byl Honza Macháň z Polabin, který uhrál na 2. šachovnici 6,5 bodu ze 7 partií. 6 bodů získal Jirka Rýdl hájící první desku Vlašimi. Shodně 5,5 bodu uhrály Natálie Kaňáková a Nela Pýchová, soupeřky z 3. šachovnice.

8.SK Slavia Orlová A016113.09

Ve finále B se bojovalo o záchranu do poslední vteřiny poslední partie. Před posledním kolem měli jistotu udržení pouze hráči Bohemians Praha. Bohemka vyhrála i v posledním kole. Získala celkem 16 bodů a s přehledem obsadila 9. příčku. Sokol Údlice, Lokomotiva Brno a Desko Liberec vybojovaly shodně 12 bodů a udržely si extraligovou příslušnost. Černý víkend zažil ORTEX Hradec Králové, který v Třešti nevyhrál ani jeden zápas a sestoupil, přestože si přinesl ze skupiny východ plných 9 bodů. Bohužel 1. šachovnice uhrála pouhou půlku bodu, dvojka týmu nepřicestovala a trojka všechny čtyři partie prohrála. Dalšími sestupujícími jsou Polabiny B, Orlová B a ŠACHklub Tábor. Do extraligy postoupily Lokomotiva Brno B, Štefanydes Polička, Sokol Buštěhrad a ŠK Staré Město.

Nejlepším hráčem finále B se stal s 6,5 body Matouš Pražák, čtyřka Hradce Králové. Adam Dvořák z Lokomotivy Brno získal 6 bodů a Honza Petr z Bohemians Praha udělal 5,5 bodu. Oba hájili první desky svých týmů.