Terminologie šachových situací (3.)

30.12.2018 12:00 | Turnaje

Všimli jste si, že se šachová terminologii často používá v jiných sportech, a také ve zcela odlehlých oblastech? Například: Povolební pat, ministerská rošáda, Ronaldo dal svou hlavičkou soupeři mat, atp.

 Zkusme si naopak vypůjčit terminologii jinde – třeba v golfu. Avšak pozor, musíme být při přebrání golfové terminologie opatrní, protože výraz patování znamená v golfu něco úplně jiného než v šachu, a snadno by mohlo dojít při transpozici tohoto pojmu ze šachu do golfu (nebo naopak) k chaosu!

  1. Hole in one

Trefa do jamky na jediný úder přímo z odpaliště znamená v šachové partii nečekaný mat jedním tahem.

Jednotahový mat občas přehlédne každý, zvláště když je vyšperkován nějakou anomálií – odtahem figury, proměnou pěšce v jezdce nebo vazbou, na kterou jsme zapomněli. Podívejte se na kratičkou partii, kde matí Paul Keres. Traduje se, že poslední tah této superminiaturky zahrál Paul Keres vestoje za zády svého sedícího soupeře. Pro mistra Arlamowského to musel být mimořádně traumatický zážitek. Zkuste si to sami. Těšíte se na partii se slavným soupeřem, a v tom se za vaším pravým uchem vynoří ruka a dá vám potupný mat.

Jednotahový mat může završit dlouhou vyčerpávající partii, kdy (budoucí) nebožák tahá celou dobu za krátký konec provazu, aby na závěr – když už je všechno zlé zažehnáno – zapomněl, že mu do pozice vlezl zdánlivě neškodný záškodník. Na partii Gurevich – Serper, 2000, si všimněte, jak si černý při svém posledním tahu oddychl: „Až vyženu tu vlezlou dámu, budu stát lépe!“

Naprosto stejný motiv uplatnila o šest let později křemíková potvora. Jako kdyby bílý jezdec na poli f8 byl pro černého neviditelný. Bulvár tehdy tuto situaci trefně popsal jako naprosté vítězství stroje nad člověkem. Řeč je o 13. partii zápasu Deep Fritz – Kramnik, 2006.

  1. Přihrávka na green

V napínavé pozici jeden z hráčů zlehounka přisune – zpravidla o jedno pole – k ohnisku boje (tedy na green) dosud nečinnou figuru, a tak rozhodne partii.

Někdy i poměrně maličká změna pozice (měřeno na centimetry), může partii rozhodnout, nebo završit. Z mnoha příkladů jsme pro vás vybrali bonbónek z dílny Bobbyho Fischera, 6. partie zápasu s Borisem Spasským, 1972.

  1. Být za caddieho

Caddie je nosič golfových holí; mládenec, který se golfovým hřištěm plouží za svým šéfem, celé odpoledne si neťukne do míčku, pouze podává potřebnou hůl.

Šachista, který je v partii za caddieho, si vůbec nezahraje, od zahájení až do potupného konce jen kouká – shrben pod těžkým údělem, co na šachovnici vyvádí jeho soupeř. Taková partie bývá také označována jako hra na jednu branku, popř. méně formálními slovy jako je průplesk, kňafrovačka, záhul, dým nebo vraždění neviňátek.

Za caddieho může být kdokoliv – třeba i mistr světa ve vrcholné životní formě. Pohleďme, jak úspěšně a dlouho podával hole svému soupeři v roce 1984 Anatolij Karpov.

  1. Trefit bankr

Bankr (bunker) je na golfovém hřišti umělá (obvykle písečná) překážka, která značně ztíží míčku cestu do jamky. V šachu to je náhlá komplikace, kterou si hráč způsobí sám v okamžiku, kdy už je skoro u cíle.

Známe to všichni, partie už se blíží k vítěznému konci (míček je skoro na greenu), když tu náhle spatříme nějakou nečekaný zádrhel: Nekrytelný mat soupeř zručně pokryl, vítězná vidlička nic neřeší, protože i nám visí dáma, rozběhnutý pěšec je náhle jakýmsi kouzlem před polem proměny zablokován atp. Kromě toho, že je třeba ještě nedávno vyhranou partii dovyhrát, tak jsme ještě navíc roztrpčeni tím, že kdybychom to hráli (odpálili) jinak, kdybychom si toho bankru včas všimli, tak už mohlo být hotovo. A tak nás místo radostného podpisu na partiář čeká dřina s nejistým výsledkem.

Bankr trefí i mistr světa: 1. partie Caruana – Carlsen, 2018.

Jak nám Magnus názorně převedl, snaha napravit trefu do bankru může trvat mnoho hodin a desítky tahů a i tak je marná. Viktor Korčnoj v 5. partii zápasu o titul s Karpovem v Baguio, 1978 napálil ve výborně rozehrané partii (motory hlásí několik tahů ve střední hře +2.0 a více, v 55. tahu nedal Korčnoj sedmitahový „počítačový“ mat apod.) míček do hromady písku, aby se pak zoufale snažil 60 tahů tento míček vydolovat a dopravit do jamky.

  1. Povedlo se mi birdie, bogey, eagle…

Vyhodnocení výsledků turnaje podle toho, jak hráči povyskočilo, či kleslo elo.

Birdie dosáhl golfista, který na jamce potřeboval k dosažení cíle o jeden úder méně, než je norma jamky (tzv. par). Bogey naopak znamená, že hráč potřeboval o jeden úder více. Převedeno na elo přírůstky nebo odrůstky:

  • Par – (0) – elo se skoro nezměnilo

  • Birdie – (-1) – elo se mírně vylepšilo

  • Eagle – (-2) – elo se docela vylepšilo

  • Albatros – (-3) – elo se významně vylepšilo

  • Kondor – (-4) – elo se mimořádně značně vylepšilo

  • Bogey – (+1) – elo se mírně zhoršilo

  • Double Bogey – (+2) – elo se významně pokazilo

  • Triple Bogey – (+3) – elo se neuvěřitelně poškodilo

  • Super Bogey – (+4) – elo? Jaké elo? Nic takového nemám! A už o tom nebudeme mluvit!


Přejeme vám, ať se v roce 2019 vyhnete všem bankrům a vaše výsledky nechť se pohybují jen v intervalu od Birdie do Kondora!


Petr Sýkora a kolektiv

  

2x 5694x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ELOminator

No to teda mohl být Lasker rád, že mu tu partii nezkontumovali. Já bych to považoval minimálně za obtěžování soupeře, dělat tah za jeho zády no

+0 /-0 | 31.12.2018 13:55

wlk
V zozname chýba zásadný termín z golfu pitchovať, ktorý sa hodí skoro na ľubovoľný druh ľudskej činnosti a príklady sa ponúkajú samé od seba. Na vysvetlenie si treba prečítať článok http://www.golf.cz/novinky/cesky-pic-v-golfovem-lengvici/
+0 /-0 | 31.12.2018 12:40