Tam v Karviné…

17.07.2018 09:09 | Open Karviná 2018

Proč po debaklu v Ostravském koníku hraji Karvinou nevím ani já sám…

Když pominu, že je jasné, že opět dostanu do čuni a tím se mi přiblíží má meta dostat se svým Elem k bitvě na Bílé hoře (viz. web Karviné:http://www.sachykarvina.cz/?p=3673- ), protože Karviná, to je snad nejrázovitější město v tomto rázovitém kraji…Nemusíte jezdit do Bronxu, Cuby, Ria…stačí navštívit Nové město v Karviné…Tímhle ovšem nemíním jako někoho urážet! Vážně to tady miluji! Atmosféra tady, zejména v létě- je naprosto specifická- neumím to ani vyjádřit (není na to ani prostor)- to je spíše na knihu než repo.. No prostě-musíte si to sami zažít!


A pak. Tak jak potkal Jack Kerouac svého Deana a vnikla legendární kultovní kniha Na cestě (On the road), tak já mám to štěstí, že jsem potkal svého Deana- byť On the road (asi) nikdy nenapíši, byť napsat knihu o šachových „bláznech“, by byla pecka a myslím, že by dostala do kolen i nešachovou veřejnost.. Ano, je to hlavní organizátor turnaje,šachový romantik, vynikající karikaturista, pábitel v tom nejlepším slova smyslu- Luboš Zimniok. Pokecat s ním, jít s ním na pivo(a), to je pro mě zážitek…

Ale k věci.

Lubošovi se povedlo zajistit skutečně skvělou účast. Pravda, v konkurenci letních turnajů (i souběžných), se zdá počet účastníku nepříliš velký (jemně řečeno….), ale fakt špice nesmírně kvalitní a skutečně zde byly velmi bojovné partie.

Jistě, první místo je celkem suverénní- řekl bych o parník. Naprosto zasloužené vítězství Vojty Zwardoně. Ovšem na dalších pozicích se bojovalo na krev. Kislinsky nakonec uhájil druhé místo. Hrál typicky svým stylem- tedy naprostý risk na hraně prohry. Své by mohl říci Pepa Michenka (pozičně úplně vyhraný…) nebo Pavel Zabystrzan (který neviděl dvoutahový mat, ale alespoň neprohrál…) .

Ovšem narazil na Terezu Rodshtein. Poprosil jsem ji, aby partii lehce okomentovala a tak vám ji mohu předvést:


-
. kolo -

Vůbec Tereza mě překvapila. Nejen šachově, ale také lidsky. Moc jsem ji neznal (spíše znám z turnajů a zápasů její sestru Karolínu) , z řídkých setkání mi připadala při partiích velice nepřístupná. Ovšem zdání klame, po partii je velice přátelská, vstřícná, se smyslem pro humor. Moc jsem ji fandil- škoda že zbabrala partii v 8.kole…Zato „roztřískala“ nenapravitelného optimistu Luboše (před partií: dneska Terezu rozesmutním!...)


Hrací místnost byla skvělá – hned vedle výčepu a terasy, kde se každý večer grilovalo. Vztahy mezi hráči kamarádské, nabyly žádné problémy, takže rozhodčí David Šimon neměl co řešit. Co si více přát?

LZ: Restaurace U Tesarčíka leží na samém okraji Karviné, nedaleko polských hranic. Skvělá obsluha, skvělý majitel p.Kmošek a skvělé grilování v podání jeho dcery p.Kmoškové. Když se mě Jirka ptal, na co jsem nalákal některé hráče, odpověď byla prozaická-na gril :-D . Kdo nezažil, neuvěří.... Dobré jídlo za dobré ceny a bez šizení :-) )


Musím se ovšem zmínit o svém učinkování. Výsledek mě skutečně mílovými kroky posunul k „Bílé hoře“ ( a jak píše Luboš- půjdeme dál- upálení Jana Husa , Zlatá bula sicilská- je třeba se zlepšovat!- viz web Karviné).

Ale kromě dvou zkratů- s výkonem jsem spokojen. Což zní divně, že?

No, musím vám ukázat partii s Vojtou Šrámkem ve 4.kole (po kterém jsem se složil). Jasně, byl to nerovný souboj. Vojta třebas vyhrál Open Havířov v loňském roce .. Letos se mu ovšem nedařilo – a tak jsem si s ním zahrál dokonce já(!).

Proč tuhle partii veřejně ukazuji? Souboj Davida s Goliášem?

No- jedná se přínos do „teorie“ Aljechinky- varinty Countryside! (Přezdívka Aleš Krajiny, který tuhle variantu hraje a neustále zdokonaluje…)Vojta Šrámek – Jirka Hurta

1.e4 Jf6 2.e5 Jg8(!) 3.d4

Ano, tahle pozice vypadá šíleně. Nebožtík Kořínek nás chtěl kdys s Frantou Krausem kontumovat, že si děláme srandu…věc ovšem není tak jednoduchá!

3..d5 4.c4 c5(!)

Ano dá se hrát i pasivní e6, či c6- ale!

5.cxd5 Dxd5 6.Jf3 Sg4 7.Jc3 Sxf3 8.Jxd5 Sxd1 9.Jc7+Kd8 10.Jxa8 Sg4(!)

Vše jsem hrál a tempo, Vojta lehce přemýšlel. Byť samo klan Šrámků se na toto zahájení pečlivě připravoval! Tahle pozice je pro variantu dosti stěžejní. Na stolech Labortechu pravidelným hostem.. Tah vymyslel Oťa Bachořík. No- nejen tahle varianta se rozebírá a hraje, můžu říci, že 2…Jg8 se snaží proti Alešovi v nekonečných blickách vyvrátit řada extraligových hráčů- nepříliš úspěšně! Podobně jako s jeho 1.h4…2.h5

11.e6

Ano, principální, snaha osvobodit Ja8 .Teda, tady jsem už detailně to neznal, tak jsem začal vymýšlet…

11….Jc6 (vývin) 12.exf7


Vojta označil za chybu, ale mě se pozice černého i tak líbí

12…Jf6 (vývin) 13.Sf4 cxd4(!)14.Sb5 e515.Sxc6 exf4 16.Sxb7 Sb4+17.Kf1 d3 18.a3 Se2+ 19.Kg1 Sd6 20.h3 d2 21. Sf3 Sxf3 22.gxf3 Ke7 27. Vd1 Vxa8 28.Vxd2Vf8 29.Kg2 Vxf7

Tady jsem nabídl remizu…Vojta odmítl, jak říkal, viděl jsem jeden špek…A já se do něj chytil!


30.Vhd1 Je8??

Neuvěřitelná chyba, která potvrzuje můj upravený výrok Linekra: Šachy jsou jednoduchá hra, na šachovnici bojuje 32 figurek- a vždycky prohraje Hurta! Hned jak jsem to zahrál, tak jsem to uviděl. Pozdě.. Ale hezký motiv..

31. Ve1+ Kd7 32. Vxe8

Jsme v hajzlu, v tom pajzlu…věžovka je prohraná, byť jsem bojoval do 54 tahu…Vojta po podpisu mi říkal, tuhle partii jsem si snad ani nezasloužil vyhrát, docela se stydím…(Stydět bych se měl především já, Vojto!).


Tož tak. Po tomto K.O. jsem se už nezvedl…

Přesto, jsem moc rád, že jsem se turnaje zúčastnil , fakt výborná atmosféra.

Luboši díky za takový turnaj!


(LZ: Apeluji na naše zástupce u FIDE- prosaďte, alespoň u Jirky Hurty na FIDE, možnost jít s ratingem do mínusu. Stanovil jsem mu těžké výkonnostní cíle, kromě již výše zmiňovaných ještě: 863 – Cyril a Metoděj, -33 narození Ježíše z Nazarethu)

Romantický rozbor „romantické partie“ Řezníček – Zimniok L. 1-0A na šachy jsem nezanevřel - až se zase otřepu, vyrazím plný sil k metě Bílá hora!!

Jirka Hurta


1x 3024x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
17.07.2018 16:59 | BobvonOstrauburg

Letos je všechno úplně na prd. Člověk nedostane dovolenou, a když už si chce zajet spravit náladu alespoň na blicák, udělají mu ho v brzké čtyři !!! odpoledne. Jak má jeden po noční vstávat v takovou nekřesťanskou dobu? cool