Prague Chess Festival

Takže (takto) na něj! 4. kolo ve Wijk aan Zee

16.01.2020 06:50 | Zahraniční zprávy

Když jsem psal svému kamarádovi email, asi po půl hodině odehraného 4. kola, tak jsem mu napsal, že právě tak jak hraje Wesley So, hráli sověti na mladého Bobbyho Fischera. Ušmudlat ho. Nedopustit taktiku. Pěkně pomalu sklidit úrodu.

Šlágr 4. kola byl určitě souboj mezi Wesleym Soem a Alirezou Firouzjou. My se ale nejdříve podíváme na jiného, zatím tak trochu opomíjeného velikána, Magnuse Carlsena.


* Historie má nový šachový rekord, Magnus Carlsen a 111 partii bez porážky!Foto: Alina l'Ami.

Magnus se totiž nenápadně doplížil k dalšímu světovému rekordu (kolik jich už má?) a to sice 111 partií neporažen. Samozřejmě v řadě. Právě remíza s Van Foreestem mu tento rekord zaručila. Doposud tento rekord držel Sergej Tivjakov. Nicméně zatímco Sergej tento rekord udělal s elovým průměrem soupeřů 2442, Magnus měl jinou cifru, průměr jeho soupeřů byl 2737.


Myslím si, že nyní (konečně!) Magnus spustí plnou palbu. Jinak partie s mladým a talentovaným Van Foreestem mu moc nesedla a mohl stát (jasně) hůře. My se samozřejmě na klíčovou pozici podíváme ve videu. Jinak Van Foreest zatím předvádí skvělé výkony a připisuje již 11 elo bodů.


* Partie, která vstoupila do historie! Foto: Alina l'Ami/Tata Steel Chess.

Yu Yangyi remizoval s Viši Anadem. Moc se tam toho nestalo. Stejně se toho moc nedělo v partii Dubov Duda. Hráči odtahali dlouhou lajnu katalána a za chvíli podepsali remízu.


* Průběžné pořadí po 4.kole ve Wijku skupina Masters * chess.com

Remízou skončila také partie Xiong Caruana. Mladý Jeff spustil starou variantu (z hlediska dnešní teorie) na svého soka. Pamatuji si na rozbory už pár let dozadu, kdy byla varianta populární. Myslím si, že Fabiho docela „týral“, respektive bych to černými hrát nechtěl. V podobných pozicích je pěšec na c6 pěkně nepříjemný, ale Fabi se ubránil.

Giri s Vitiugov vyzkoušel Londýna. Myslím, že hrál variantu, kterou s oblibou zkouší v rychlém šachu sám mistr světa Magnus Carlsen. Anish dokonce zahrál 8.h4!? s dalším 9.h5. Nikita na dalších 5 tahů ztratil asi 35 minut…. Rozhořela se zajímavá bitva, kde bílý stále držel určité plus. Malý rozbor kritické pozice uvádím ve videu. Partie nakonec skončila remízou.

„Vraťte mu ten tah!“ s oblibou říkával pan Jiří Šimek. Kde jsou ty časy, kdy jsem bydlel v Třebovicích v Ostravě a každé úterý jsem chodil za panem Šimkem trénovat šachy. Bohužel ty časy jsou navždy pryč a pan Šimek bojuje s velikány šachového nebe.

A právě tu větu „vraťte mu ten tah!“ bychom mohli použít na partii Artemiev Kovalev. Kovalev černými dlouho hrál docela dobře, ale právě 39. tahem udělal strašnou hrubku a bylo po partii. Na klíčový moment se podíváme ve videu.


A čím jsme začali, skončíme. Myslím „A“ turnaj. Ali Firo si tak trochu naběhl na strategii Wesleyho Soa. Wesley šikovně pozici zjednodušil. Ohromná síla mladého Íránce je v taktice. Právě na to (a nejenom na to) chci napsat článek na stránky www.sachycvek.cz (v tuto dobu by už tam měl být).


* Alireza Firouzja prohrává partii, ale možná vyhraje mnohem víc *Foto: Alina l'Ami/Tata Steel Chess.

A Wesley šikovně tuto strašnou zbraň mladého génia smazal. Z partie šlo hezky vidět, kde je slabina mladého Íránce a kde ještě bude muset hodně zapracovat. Na celou partii se podíváme. Nicméně v 16 letech takto umět hrát šachy… génius se vším všudy. Zase nemůžeme chtít, aby v 16 letech uměl všechno. Musí přijít tvrdá práce. Nejlépe tak, jak pracoval na šachovnici Bobby Fischer :-)


*Průběžné pořadí ve Wijku, skupina Challengers* foto chess.com

Turnaj „B“ má svého lídra. Je jím indický velmistr Ganguly. Velmistr Ganguly krásně „ošidil“ jedinou ženu v turnaji IM Saduakassovou. Na partii se podíváme. Ale stále je vše otevřené a určitě nás čeká vzrušující bitva o vstupenku do světa „A“.


Indický velmistr Ganguly zatím ve vedení skupiny B, Foto: Alina l'Ami/Tata Steel Chess.


-
. kolo -

Video bylo nahráno pro Youtube kanál Robert a Petr šachy a nss.cz

Komentáře jsou k dispozici na Facebooku těchto stránek, kde bude článek sdílen.

Oficiální stránky pořadatele jsou: https://tatasteelchess.com/#

0x 2473x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat