Tadeáš Kriebel univerzitním mistrem světa!

19.09.2018 06:00 | WORLD UNIVERSITY CHAMPIONSHIP 2018

Český reprezentant zvládl závěr výborně rozehraného turnaje a díky výhře v posledním kole si z Brazílie odvezl zlatou medaili. Karolína Olšarová skončila mezi ženami na osmém místě.

Kriebel turnaj skvěle rozehrál, když v šesti kolech povolil soupeřům jen dvě remízy. V sedmém kole narazil na prvního nasazeného čínského velmistra Lu, hlavního favorita celé soutěže s ratingem přes 2600. Remíza českého reprezentanta udržela s půlbodovým náskokem na samostatném prvním místě. Cestu za titulem mu však nečekaně zkomplikovala osmá partie, kde bílými prohrál s IM Wieczorkem. Závěrečné kolo ovšem zvládl skvěle, když černými porazil druhého nasazeného Sadzikowskiho. V konečném součtu Kriebel uhrál 6,5 bodu z devíti partií při perfo na úrovni 2650.

Hrací sál (zdroj: fisu.net)

Kriebel - Nasuta; 6. kolo, BNT

Nasuta v zahájení zkusil Breyerovu variantu španělské hry, ale když pozice opustila teorii poměrně rychle se dopustil několika nepřesností z nichž poslední byl tah 27...g5? po kterém následovala zdrcující kombinace. Budoucí šampion zahrál 28.Jxe5!! a po 28...fxe5 29.Dxg5+ Dg7 přišla nádherná pointa 30.Vxf8+ Kxf8 31.Dd8+ a černý se vzdal. Po ústupu 31...Kf7 přijde jednoduché 32.Vf1+ s rychlým matem. 1-0

Stupně vítězů (zdroj: Tadeáše Kriebel)

Turnaj přilákal pouze 26 hráčů, ovšem většina z nich se mohla pochlubit mezinárodním titulem a průměr první nasazené desítky se pohyboval jen těsně pod hranicí 2500. Kriebel byl pátý nasazený, jasným favoritem byl velmistr Lu. Favorizovaný Lu v konečném pořadí obsadil až třetí místo, když hned v prvním kole senzačně prohrál s francouzským mistrem Loiseauem. Druhé místo obsadil IM Nasuta z Polska, kterého na druhou příčku odsunula prohra vzájemné partie s Krieblem.

Světový šampion v obležení novinářů (zdroj: Tadeáše Kriebel)

Mezi ženami se Olšarové příliš nevedlo. Nepovedly se jí partie s první nasazenou Ni ani turnajovou trojkou Velikic a překvapivá závěrečná prohra s Leks znamenala propad až na konečné osmé místo a ztrátu 20 bodů ratingu.