Tabulka se zamotává

11.03.2019 11:24 | Prague International Chess Festival 2019

V neděli provedl úvodní tah 5. kola Dirk Jan ten Geuzendam, šéfredaktor časopisu New In Chess, v partii Boris Gelfand - Jan-Krzysztof Duda. Cenu za nejlepší partii předchozího dne obdržel Jan-Krzysztof Duda za své vítězství nad Davidem Navarou.

V turnaji Masters dnes skončily všechny partie remízou, ale rozhodně nemusely. V partii Navara – Wojtaszek si česká jednička připravila zajímavou variantu, kterou zaskočil polského velmistra. Získal velkou převahu, ale ve 29. tahu zahrál nepřesně a nechal svého soupeře vyklouznout. Na svou první výhru si tak musí pořád počkat.

Zatímco v turnaji Masters už bylo dobojováno, v turnaji Challengers se všechny partie ještě hrály. V českém derby zdolal Jan Krejčí po výborné přípravě Vana Nguyena. Zaznamenal tak již svou druhou výhru v turnaji a dotáhl se na čelo turnaje s 3 body z 5 partií. 13letý Praggnanandhaa sehrál výbornou partii porazil Mistryni světa žen Ju Wenjun. "Očekával jsem Ruskou a dobře jsem se na ni připravil", řekl vítěz v popartiovém rozhovoru. Byla to jeho první výhra v turnaji a zdá se, že se po ospalém začátku začíná dostávat do formy.

David Anton Guijarro vyšel ze zahájení výrazně lépe než jeho soupeř Mateusz Bartel a bezpečně svou výhodu uplatnil. Díky své druhé výhře v turnaji nyní dělí 1. místo. Alexej Širov dnes soustředěným výkonem přehrál v koncovce Davida Paravyana a vrátil se zpět na 50%, když v dosavadním průběhu 2x vyhrál, 2x prohrál a jen jednou remizoval.

Druhý český duel skončil velice neobvykle, a to patem! Štoček měl většinu partie s Michalíkem silný tlak. Když už to vypadalo, že se bílý bude muset vzdát, našel kouzelnou možnost, jak se pomocí oběti dámy spasit. Něco takového se nevidí každý den!!

Doprovodné turnaje mají za sebou tři kola. Na prvních stolech už se zrodilo několik překvapení včetně proher nasazené pětky a osmičky. Dnes se na prvních 4 stolech s plným počtem bodů utkají: Stefansson - Bakhmatsky, Gasanov - Kožůšek, Dong – Černoušek a P.Nguyen - Martin. Kompletní výsledky a nasazení openu lze najít na Chess-Results.

Výsledky 5. kola

Masters

Láznička vs Gujrathi1/2
Harikrishna vs Rapport1/2
Navara vs Wojtaszek1/2
Gelfand vs Duda1/2
Shankland vs Vitiugov1/2

Challengers

Praggnanandhaa vs Ju1-0
Shirov vs Paravyan1-0
Krejči vs Nguyen1-0
Michalík vs Štoček 1/2
Guijarro vs Bartel1-0

Pořadí po 5. kole

Masters

1 Duda 3,5/5
2-3 Vitiugov, Wojtaszek3/5
4-7 Shankland, Gelfand, Gujrathi, Harikrishna2,5/5
8-9 Navara, Rapport2/5
10 Láznička 1,5/5

Challengers

1-4 Michalík, Ju, Guijarro,Krejči 3/5
5-8 Štoček, Praggnanandhaa, Nguyen, Shirov2,5/5
9-10 Paravyan, Bartel1,5/5


Nasazení 6. kola

Masters

Gujrathi vs Vitiugov
Duda vs Shankland
Wojtaszek vs Gelfand
Rapport vs Navara
Láznička vs Harikrishna

Challengers

Ju vs Bartel
Štoček vs Guijarro
Nguyen vs Michalík 
Paravyan vs Krejči
Pragnanandhaa vs Shirov

V turnaji Masters je dnes volný den. Šesté kolo turnaje Challengers začne jako obvykle v 15:00, čtvrté kolo doprovodných turnajů pak o hodinu později v 16:00. Přímý přenos včetně rozhovorů s hráči můžete sledovat na oficiálních stránkách festivalu www.praguechessfestival.com, případně na dalších sociálních médiích jako FacebookInstagramTwitter či YouTube. Každý den svou fotogalerii na Zoneramě doplňuje též oficiální fotograf festivalu, pan Vladimír Jagr. 

1x 3450x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
12.03.2019 07:52 | Poutnik

Škoda, že Honza Krejčí nevyhrál. Ten útok, to byla radost sledovat. Soupeře měl na lopatkách...