Storočnica šachu odštartovala rekordnými mládežníckymi majstrovstvami SR

07.06.2019 12:00 | 100 rokov šachu v Ružomberku

Cez víkend 24. - 26. mája 2019 sa v Športovej hale Koniareň v Ružomberku konali Majstrovstvá Slovenska mládeže v RAPID šachu v kategóriách: družstvá mladších žiakov (24.5.), jednotlivci (25.5.) a družstvá starších žiakov (26.5.).

Turnaje boli zaradené do tradičného šachového festivalu CHESSFEST. Riaditeľom turnaja bol predseda šachového klubu Ružomberok Marek Zelnický, garantom podujatia MUDr. Igor Čombor, PhD. A záštitu prevzala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Všetky tri turnaje sa hrali rovnakým hracím systémom a tempom (švajčiarsky systém na 7 kôl s tempom 15 min na partiu +5s. na ťah). Dokopy si cestu na turnaj našlo 554 šachistov a šachistiek z celého Slovenska, ktorí súperili o titul majstra SR vo svojej kategórii. Po takmer 4000 odohratých partiách sme spoznali až 96 medailistov. Organizátori počas víkendu rozdali vyše 1200 párok od Taurisu a 1400 koláčikov z cukrárne Evita pre účastníkov podujatí.

Piatkovej súťaže družstiev mladších žiakov sa zúčastnilo dokopy 21 družstiev a najlepšie sa darilo tímu ŠK Junior CVČ Banská Bystrica v zložení Števik, Kapičáková, Ďurovka, Strapec, ktorí neprehrali ani jeden zápas a s plným počtom bodov 21 suverénne získali titul MSR družstiev mladších žiakov. Druhé miesto vybojoval tím ŠK BLS Bardejov (Koska, Jura, Knapová, Mantič), ktorí získali 15 bodov. Z tretieho miesta sa tešili hráči KŠN Bratislava „A“ (Mussaev, Havalda, Bochničková, Kapolková) so ziskom 14 bodov.

V sobotu sa konal turnaj jednotlivcov v kategóriách chlapci a dievčatá do 8, 10, 12, 14, 16 a 20 rokov. Počet hráčov sa vyšplhal až na číslo 354 a tak môžeme konštatovať, že sa v Ružomberku uskutočnil počtom účastníkov najväčší šachový turnaj. Prezident Slovenského šachového zväzu Zdenek Gregor v tento deň odhadoval návštevnosť okolo 1000 osôb, ktorí sa prišli pozrieť na túto kráľovskú hru. Dokopy v 14 kategóriách sme spoznali majstrov a majsterky Slovenska.

V najsilnejšej kategórii CH20 vyhral 1.FM Jakab 6b., CH16 - 1. FM Sahidi 6,5b, CH14 – 1. Sobek 6b, CH12 – 1. Števik 7b, CH10 – 1. Magda 6b, CH8 – 1. Meszaros 6b, CH6 – 1. Kekely 4,5b.

D20 – 1. WFM Ferková 6,5b, D16 – 1. Koreňová 5,5b, D14 – 1. Šubjaková 6b, D12 - 1. WCM Kovariková 6b, D10 – 1. Novomeská 6b, D8 – 1. Magdová 6b, D6 – 1. Haasová N. 4b.

Posledný hrací deň sa stretlo za šachovnicami 27 družstiev starších žiakov a turnaj bol napínavý až do samotného konca. O prvom v poradí muselo rozhodnúť až pomocné hodnotenie – skóre na šachovniciach, ktoré mali napokon lepšie hráči Šachového klubu Slovan Bratislava „A“ v zložení Kostolanský, Vadila, Zetocha, Šošovičková. Hráči Slovanu získali 19 bodov z 21 možných a pomocné hodnotenie 24. Na druhom mieste skončili hráči tímu KŠN Bratislava „A“ (Sahidi, Sandor Bochnička, Slabá), ktorí získali rovnako ako víťaz 19 bodov ale ich pomocné hodnotenie bolo len 21,5. Tretie miesto putovalo do Martina zásluhou TŠC Martin (Šefčíková, Zumrík Lukáš, Boba, Zumrík Marek), ktorí získali 15 bodov.

Majstrovstvá Slovenskej republiky v RAPID šachu mládeže skončili, ale CHESSFEST týmto nekončí. Už 22. - 23. júna pokračuje druhá tretina turnajov – Majstrovstvá Európy mládeže SMART KIDS v RAPID A BLITZ šachu, ktoré sa uskutočnia vo Veľkej Dvorane v Kultúrnom dome A. Hlinku.