Stopem do Hradce Králové

22.10.2014 04:29 | Open Hradec Králové 2014

V sobotu 18. října začal v hotelu Černigov v Hradci Králové již 5. ročník mezinárodního šachového festivalu. Stejně jako v minulých letech se hlavní turnaj jmenuje po sponzorské firmě STEN.cz open, jejíž majitel Josef Jiruše se turnaje rovněž účastní.

Na startu letošní ho ročníku se sešlo 85 hráčů z rovné desítky zemí. Nejvzdálenějším a zároveň nejmladším účastníkem je Svetlen Ivanov z Bulharska, jehož ročník narození 2008 není tiskovou chybou, ale skutečností.  Na turnaj vyrazil autem s rodiči, v Maďarsku však měli dopravní nehodu, auto museli nechat v servisu a zbytek trasy museli absolvovat stopem. Na chlapci však tato nepříjemnost nezanechala žádné stopy a za šachovnicí trápí mnohem zkušenější soupeře. Nejstarším hráčem turnaje je naopak Ivan Palla, který je starší o plných 74 let.

Po delší době se na turnajích Czech touru objevil loňský vítěz celého seriálu Yrij Vorobyov z Ukrajiny. No z Ukrajiny……, ze Sevastopolu na Krymu. To byl také důvod pauzy, neboť byl pro něj problém obdržet víza. I na šachy má politika svůj vliv….

Šachové bitvy se odehrávají v kongresovém sále hotelu Černigov a podmínky pro hru jsou zde opravdu skvělé.  Dostatek místa (každá dvojice má svůj vlastní stolek), výborné osvětlení, parking před hotelem pro hráče zdarma, to vše přispívá k dobré pohodě všech.

V hlavním turnaji byl po čtyřech kolech v samostatném vedení se 100% ziskem zkušený veterán IM Piankov z Ukrajiny, který ve 4. kole přehrál nejvýše nasazeného českého hráče v tunaji FM Krause z Jíčína. Avšak v odpoledním 5. kole mu přehradil cestu IM Grishchenko, který tak společně s FM Alešem Jedličkou vede průběžné pořadí. V závěsu za lídry je 7-členná skupina pronásledovatelů se 4 body. Druhá polovina turnaje tedy slibuje dramatické boje, které vyvrcholí posledním kolem v sobotu 25.10. dopoledne.

Open - pořadí po 5. kole (první desítka)