Prague International Chess Festival

Steam zrušil placení Bitcoinem

15.12.2017 04:42 | Ostatní

Kauza „Bitcoin“ momentálně hýbe světem a dotkla se už i hráčského světa.

Bitcoin je vcelku nová virtuální měna, neboli kryptoměna, jejíž hodnota poslední dobou raketově roste. Pomocí Bitcoinu lze i platit v restauracích, kavárnách, ale také například v e-shopu Alza, úložišti Uložto.cz nebo sendvičové síti Subway. Donedávna mohli hráči využívat tohoto platidla také na největší platformě pro distribuci her – Steam.

Právě Steam je jednou z prvních společností, která platby Bitcoinem pozastavila hlavně kvůli obrovské nestálosti hodnoty této kryptoměny. Ta se mění i v řádu desítek procent za jediný den a transakce nejsou okamžité, jako je tomu například u plateb kartou. Pokud tedy hráč zakoupí hru pomocí Bitcoinu, je možné, že se hodnota během chvíle změní natolik, že by mohl rozdíl v platbě doplácet hráč, nebo i samotné Valve. Pohyby cen i kurzů jsou navíc tak nepředvídatelné, že ani nelze vybrat bezpečnou dobu pro danou transakci.

Druhým obrovským problémem je cena plateb Bitcoinem, který je daný fungováním bitcoinové sítě a se kterým ani Valve nic nezmůže. Jediný poplatek za převod je dnes kolem $20, tedy v přepočtu přes 400 Kč, a v budoucnu bude dále stoupat. Pro hráče se takto vysoké poplatky vzhledem k ceně her nebo mikrotransakcí jednoduše nevyplatí. Dalším problémem je také refundace peněz za zakoupené hry. Ty by se totiž vracely znovu v Bitcoinech s dalším dvacetidolarovým poplatkem.

Vzhledem k narůstajícímu počtu zákazníků, kteří se s obrovskými poplatky za transakce nebo kvůli výrazné změně ceny Bitcoinu setkali, se Valve rozhodlo tuto platební metodu zastavit.Vrátí se někdy Bitcoin na Steam?

Podle vyjádření Valve není návrat Bitcoinu vyloučen, ale tato platební metoda by musela začít dávat smysl. Hlavním parametrem je ustálení hodnoty této kryptoměny, která se ovšem vzhledem k obrovskému náporu investorů v současnosti mění takřka z minuty na minutu.

Vzhledem k samotnému fungování bitcoinové sítě je ale otázka, jak bude vyřešen problém s cenou za každou transakci. Transakce Bitcoinu jsou totiž velmi energeticky náročné a právě kvůli této náročnosti jsou platby takto drahé. Samotný princip Bitcoinu navíc tuto energetickou zátěž bude ještě více navyšovat.

Dalším pravděpodobným scénářem je nasazení některé z jiných kryptoměn, u kterých jsou transakční poplatky řádově nižší.

18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

pokerarena.cz

4x 1975x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
15.12.2017 20:03 | ELOminator

Ale tak bankovní půjčky mají jen zakrýt fakt, že stát ty peníze sype na ulici a kdo je zvedne, ten je má wink

15.12.2017 19:53 | Pavel Ch

Ad Rubinus:

Ano na serverech, dalo by se i tak říci.

Přesto by jen samotné vypnutí proudu nestačilo. Jak to může pokračovat, skončit, na to jsou různé možné scénáře mnoha odborníků, ale samozřejmě nikdo z nich si není jist, to ani nejde, nejde v ničem, žádné oblasti. Pravdou, že v jiných věcech než kryptopěny, se dá odhadnout asi přesněji. 

Avšak i v bankách, klasické peníze..... Když třeba půjčí banka peníze, tak je předtím vůbec nemělaenlightened, také jen (jak píšete) odklepne. Je to sice na jiném principu, ale raději nevědět, kolik jen procent musí skutečně banka mít, aby mohla půjčit.  

15.12.2017 18:35 | ELOminator

No podle mě se kryptoměny vůbec nechovají jako měny, takže nechápu, jak je vůbec může nějaký obchod jako platidlo přijímat. Ale to je nakonec jejich problém, ne můj.

15.12.2017 11:53 | Rubinus

Asi tomu nerozumím, ale kryptoměny jsou pořád jen 1 a 0 kdesi na serverech. Takže - až ta měna nezávislá na centrálních bankách začne nějakým státům doopravdy vadit, nestačí někde jen vypnout proud, případně přerušit síť k nějakému serveru? Teoreticky by to mohl být i jen mazaný trik k vytahání "nadbytečných" peněz "nesprávných" majitelů... Cena může být v relativně krátké době zase nulová, bez ohledu na to, že nyní raketově roste. Právě ten růst mi říká, že pokud byla někdy vhodná doba k investicím zde, tak už je pryč. Teď se spíš čeká, kdo celý ten kolotoč nakonec zaplatí.

Připravuje se