Staré Město zakončeno

20.08.2017 10:55 | FIDE Open Staré Město 2017

Patnáctý ročník staroměstského turnaje je za námi. K vítězství nakonec opravdu dokráčel první nasazený GM Vojtěch Plát, který získal úctyhodných 9/10! Nakonec však ani před posledním kolem jeho vítězství nebylo jisté...

Plátovi totiž velice zdatně sekundoval FM Claudiu Zetocha, který vyhrával jednu partii za druhou, a jelikož Plát ztratil půl bodu v devátém kole v dlouhé partii proti IM Jasnému, měli osm bodů z devíti před posledním kolem dokonce dva hráči! V desátém kole si pak los s oběma celkem pohrál. Zatímco Zetocha měl celkem těžkého soupeře černými, a to IM Jasného, Plát "vyfasoval" Jaroslava Buráně (2160), který po špatném startu útočil zezadu a Plát byl jeho prvním soupeřem s ratingem nad 2000 v celém turnaji... :) Vojta černými bez problémů zvítězil, zatímco Jasný se Zetochou remizovali. GM Vojtěch Plát tak nakonec samostatně zvítězil, druhé místo připadlo Zetochovi, který odehrál vynikající turnaj, a na třetí místo se nakonec vyhoupl IM Sebastian Plischki výhrou v posledním kole nad FM Vránou. Pravdou však je, že i kdyby Zetocha v posledním kole zvítězil, na pomocné hodnocení by i tak skončil druhý. Kromě deseti hlavních cen byly rozděleny také různé speciální ceny, jako například pro nejlepšího hráče do 15 let, kterým byl Adrian Zetocha, nejlepšího seniora, kterým byl Antonín Vavruška, nejlepší ženu v turnaji, kterou se stala Kristýna Laurincová, nebo také pro nejmladšího účastníka turnaje, kterým byl Matěj Babula (ročník 2009!), syn velmistra Vlastimila Babuly.

Ukázky z partií

V osmém kole stál Vojta Plát ze zahájení proti Volodinovi hodně podezřele (dle vlastních slov mohl okolo desátého tahu stát skoro na prohru!), ale soupeř toho nevyužil a Vojta se brzy dostal do "své pozice":

-
Rovněž vosmém kole FM Zetocha skoro v miniaturce černými pěkně porazil druhého nasazeného GM Tallu:

-
Do třetice poslední kolo a partie, která nakonec rozhodla o konečném třetím místě:

-

O exhibiční velmistrovský turnaj v rapid šachu byl mezi diváky veliký zájem (foto: Radovan Studený)

Účastníci GM rapid turnaje spolu s pořadateli, zleva: ředitel turnaje Radim Stuchlý, WGM Joanna Worek, GM Zbyněk Hráček, WGM Olga Sikorová, GM Vlastimil Babula a předsedkyně staroměstského šachového oddílu Věra Dobešová (foto: Radovan Studený)

Souboj mezi Vojtou Plátem a Jakubem Rabatinem, který pozdější vítěz turnaje vyhrál v ryze pozičním stylu (foto: Radovan Studený)

S výjimkou jednoho roku řídil všechny ročníky staroměstského turnaje mezinárodní rozhodčí Ladislav Demko (foto: Radovan Studený)