Slovensko zná své dětské šampióny

13.04.2014 05:00 | Mistrovství Slovenska mládeže 2014

Ve dnech 05. – 12. 04. proběhlo v rámci Chess festival 2014 na Slovensku MSR dětí a mládeže. Chlapci a děvčata hráli v hotelu SOREA Ľubovňa v kategoriích do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let. Hrál se také FIDE Open anebo dvě simultánky.


(foto: Michal Vrba)

Pro MSR mládeže, konané ve městě Stará Ľubovňa, vybrali pořadatelé (Slovenský šachový zväz a Športový klub mesta Stará Ľubovňa) tempo 90min na 40 tahů + 30min do konce partie s přídavkem 30s za každý provedený tah. O nasazení v 9 kolech se postaral švýcarský systém, dívčí kategorie byly hrány systémem každá s každou.


Místo dění, KONGRES a RELAX Hotel SOREA Ľubovňa leží v malebné údolí Ľubovenských lázní, na rozhraní Spišské Magury a Levočských vrchů (zdroj: web hotelu)

Organizátoři připravili pro účastníky také pěkný kulturní program. Ve středu výlet na Ľubovenský hrad, ve čtvrtek ukázku zásahu policie se služebními psy. Děti si prohlédly i opravdové policejní pistole a samopaly a některé z nich si vyzkoušely i policejní pouta.


Ľubovenský hrad z 13. st. stojí na vápencovém bradle severně od centra města Stará Ľubovňa, nad levým břehem řeky Poprad (foto: Ladislav Renner)


Policejní „zásah“ na MSR dětí a mládeže (foto: Michal Vrba)

Pořadatelé při výběru doprovodného programu samozřejmě nevynechali ani svět 64 černobílých polí. Ve středu po obědě se odehrály dvě simultánky. GM Tomáš Petrík hrál proti dětem s hodinami tempem 1h:30min + 30s/tah. Na vedlejších stolech se hrála alternovaná simultánka, ve které se střídaly v tazích IM Eva Repková s WIM Klárou Vargou.


GM Tomáš Petrík uhrál výsledek 25,5:2,5 (5 remíz). Kromě toho plnil funkci komentátora. Každé kolo analyzoval partie dětí a dával jim cenné rady a komentáře k jejich právě skončeným partiím.

(foto: Michal Vrba)


IM Eva Repková a WIM Klára Varga uhrály výsledek 24:8 (8 remíz, 4 prohry)

(foto: Michal Vrba)

IM Eva Repková a WIM Klára Varga uhrály výsledek 24:8 (8 remíz, 4 prohry)

(foto: Michal Vrba)

Součástí doprovodného šachového programu byl také exibiční zápas domácí mezinárodní mistryně Evy Repkové s maďarskou ženskou mezinárodní mistryní Klárou Vargou z Budapešti. Ten se hrál od pondělí do středy v hlavní hrací místnosti.


Mač IM Eva Repková vs. WIM Klára Varga skončil výsledkem 2,5 : 0,5 ve prospěch Slovenky Evy Repkové (foto: Michal Vrba)

A jdeme na výsledky!

CH 8: Souboj o prvenství proběhl mezi Miroslavem Krůpou z ASK Nitra a Tomášem Lovčičanem z Zs Narnia Banská Bystrica. Jejich vzájemný zápas ve středu posunul ke zlaté medaili Miroslava Krůpu.

CH 10: Ve skupině desetiletých kraloval po celou dobu turnaje Jakub Šošovička z Ksn Bratislava. Svým soupeřům povolil pouze jedinou remízu a ziskem 8,5/9 se stal suverénním vítězem této kategorie

CH 12: Zlomovým kolem bylo páté, kdy proti sobě k šachovnici usedli doposud neporažení Samir Sahidi z Ksn Bratislava a Filip Haring z Sk Th Junior Banská Bystrica. Ze souboje vítězně vyšel Filip a i přesto, že v posledním kole ztratil bod s Lukášem Bango, o zlato tím už nepřišel.

Možná trošku zklamaný Samir Sahidi (Foto: Michal Vrba )

CH 14: ve skupině chlapců do čtrnácti let byla situace zajímavá až do konce turnaje. Dva kandidáti na zlato CM Jerguš Pecháč z Tj Mladost Žilina a FM Viktor Gažík z šachové školy Liptovského Mikuláše procházeli turnajem bez ztráty kytičky, přičemž jejich vzájemný zápas v 5. kole skončil remízou. Oba získali 8,5/9 a ke slovu tak přišlo pomocné hodnocení, která posunulo na první příčku CM Pecháče.

CH16:  Chlapci v této kategorii hráli v podstatě jen o stříbrnou a bronzovou medaili. První místo si bez ohrožení stoprocentním výkonem zajistil domácí Christoper Repka (So Skm Stará Ľubovňa), který platil za nejsilnějšího také papírově a své soupeře převyšoval o 200 a více bodů ratingu.


Nejúspěšnější hráč turnaje Christoper Repka (Foto: Michal Vrba)

CH18: skupina, ve které se ukázalo, že rating nehraje vždy až tak významnou roli. První nasazený Matěj Šošovička skončil až na 10. místě a zlato si odnesl pátý nasazený Peter Balogh.

D8: sedm děvčat hrálo v této kategorii systémem každá s každou. Nad ostatní výrazně vyčnívaly Viktória Nadzamová z Košic a Lucia Ševčíková z Kysuckého Nového Města. Obě získaly plný počet bodů a ani jejich vzájemná partie nerozhodla, skončila totiž remízou. 


Viktória Nadzamová byla favoritkou v kategorii dívek do 8 let (Foto: Michal Vrba)

D10: v kategorii děvčat do deseti let do dopadlo úplně stejně. Dívky Adriana Vozárová z Lábu a Simona Koreňová z Ružomberka ani jednou neprohrály a i jejich vzájemná partie skončila remízou.

D12: skupina dívek do 12 let byla velmi vyrovnaná a rozhodovaly až partie v posledních kolech. Ty nejlépe zvládla Dominika Ferková Bsk Bardejov. Na vítězství v této kategorii stačilo 5,5 bodů.

D14: s bodovým náskokem zvítězila Anička Vrtiaková z Ksn Bratislava.

D16: v kategorii dívek do 16 let platilo to samé, co v kategorii chlapců. Také měla jasnou favoritku, která své soupeřky převyšovala o 200 bodů ratingu. A svou sílu potvrdila ziskem 7/7. Kdo? WFM Veronika Gažíková z Liptovského Mikuláše. O to zajímavější byly boje o druhé a třetí místo. 

D18: kategorii děvčat do 18 let vyhrála nejstarší z nich Jana Kahancová z Sk Dunajská Streda.


Jana Kahancová (Foto: Michal Vrba)

V rámci MSR mládeže se hrál též doprovodný sedmikolový FIDE Open. Ziskem 6,5 bodů ho vyhrál nejvýše nasazený slovenský velmistr Mikuláš Maník (2390) z Tj Inbest Dunajov. Zúčastnilo se ho celkem 28 hráčů.


Společné foto vítězů (Foto: Michal Vrba)

Odkazy:

7x 4639x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tobi

Každopádně tam o rozptýlení neměli nouzi, to se Slovákům musí nechat.

+0 /-0 | 13.04.2014 18:53

raflar
Najoriginálnejšie video z MSRM 2014 : bike chess challenge
+0 /-0 | 13.04.2014 18:22

Tobi

..."Kromě základních informací nabídli také solidní fotogalerii" ...na kterou v článku odkazuji a ze které jsou v článku použité fotografie. Určitě se také neshodneme na přívlastku "solidní". Fotografie například nejsou vůbec popsané, což je nešvar 99% fotografií z mládežnických akcí wink

+0 /-0 | 13.04.2014 11:19

Tobi

Souhlas, vždycky se dá něco udělat lépe. Buďte prosím tedy konkrétnější. Co přesně Vám v souhrnu MČR školních družstev chybí? Jaká informace? Je tam vše o místě konání, pořadatelích, systému hry. Jsou tam přehledné výsledky, jména škol i jednotlivců, kteří družstvo tvořili, dále pak nejlepší individuální výsledky. V obou článcích dohromady myslím 12 fotografií. Co a z jakého zdroje byste tam chtěl přidat, doplnit? Konkrétně. Ráda to obratem udělám

+0 /-0 | 13.04.2014 11:07

DSchaffer

O tom, že je propagace a informovanost u slovenských šachových turnajů na mnohonásobně lepší úrovni, není pochyb, ale o Vyškovských MČR píše poměrně dost našich šachových webů. Vyškovští pořadatelé navíc kromě základních informací nabídli také solidní fotogalerii. Když už se tu píše o našich mládežnických akcích, tak to chce lepší práci se zdroji. 

+0 /-0 | 13.04.2014 10:49

Tobi

Přímá úměra. Jaké přijdou informace k nám, takové jdou od nás. A Slovenský šachový svaz má každou akci zvládnutou na 1* To je radost psát. Fotky, videa, výsledky, reportáže, paráda.

+0 /-0 | 13.04.2014 09:39

DSchaffer

Pěkné shrnutí, rozhodně několikanásobně kvalitnější než u nedávných MČR škol.

+0 /-0 | 13.04.2014 07:20