Prague International Chess Festival

Školní medaile byly rozdány

28.06.2018 21:11 | Mistrovství ČR školních družstev v šachu 2018

Již potřetí za sebou se v úterý 19. a středu 20. června v reprezentativních prostorách zlínského Kongresového centra konala finálová kola všech tří kategorií Mistrovství ČR školních 4členných družstev.

Mistrovství uspořádal místní šachový klub ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati Zlín.


(autor: Vavřinec Havlíček)

Stejně jako v předchozích letech byl po oba dny z celé akce pořizován firmou VF studio.CZ téměř 12hodinový videozáznam, který pokryl nejen slavnostní zahájení a zakončení, ale zejména i celý průběh všech tří kategorií. Krom samotných partií bylo pořízeno rovněž několik rozhovorů s přímými aktéry, a nezřídka průběh partií komentoval rovněž GM Martin Petr. Ke zhlédnutí doporučuji rovněž napínavý závěr nejmladší kategorie (cca od času 4 hodiny 35 minut), v níž se o zlatu rozhodlo až v posledních partiích.

Stream z prvního dne

Stream z druhého dne 

Ještě než Vám prozradím výsledky jednotlivých kategorií, dovolím si upozornit rovněž na doprovodný program, z jehož šachové části je možno zmínit zejména simultánku IM Cyrila Ponížila a Jakuba Roubalíka, kteří měli hru ztíženu tím, že se po tazích střídali. Nejenže tedy museli odehrát 20 partií najednou, ale navíc museli čelit nástrahám rozdílných plánů a strategií svého spoluhráče.


(zdroj: Facebook ŠSČR)

Jak se již stalo dobrým zvykem, neodešli vyzyvatelé s prázdnou, když celý bod ukořistili Pepa Bednařík a Jakub Krejča z ŠK Hoštálková. V dalších pěti partiích ukořistili remízu tito vyzyvatelé: Viktor Šimek ze Zlína, Milan Dolenský z Libštátu, Roman Grešl z Turnova, Václav Bauer ze Ševětína a Martina Šťastná z Českých Budějovic.

Všem za pořadatele gratuluji a věřím, že i ostatní účastníci byli s partiemi spokojeni.

Z nešachového programu se účastníci mohli zúčastnit např. návštěvy sídla Krajského úřadu – známého Baťova mrakodrapu, ZOO Lešná nebo se vykoupat v městských lázních.

1. - 5. třída

V kategorii 1. - 5. třída hrálo 30 družstev a celkem 139 hráčů. Zvítězilo družstvo ZŠ P. Bezruče Frýdek-Místek, které až ve výše avizovaném napínavém posledním kole odsunulo na druhé místo do té doby vedoucí ZŠ Zlín-Malenovice. Třetí skončila ZŠ Hálkova Olomouc, která v posledním kole porazila dosud vedoucí zlínské družstvo.


(autor: Vavřinec Havlíček)

6. - 9. třída

V prostřední kategorii se ve 28 družstvech utkalo 123 hráčů. Celý turnaj ovládli hráči Beskydské šachové školy – zvítězila 6. ZŠ Frýdek-Místek před 5. ZŠ Frýdek Místek. Na třetím místě skončila Mensa gymnázium Praha.


(autor: Vavřinec Havlíček)

Oporami svých týmů byli zejména Matyáš Paseka z 6. ZŠ FM (9/9), Martina Šťastná (Gymnázium ČB – 8,5/9), Tobiáš Krejčok (6. ZŠ FM) a David Mavrev (5. ZŠ FM) – oba 8/9.

Střední školy

V kategorii středních škol hrálo 26 družstev a 117 hráčů. Turnaj suverénně ovládlo Gymnázium Plzeň před stříbrným Gymnáziem P. Bezruče Frýdek-Místek a bronzovým Gymnáziem B. Němcové Hr. Králové.


(autor: Vavřinec Havlíček)

Největší porcí bodů svému družstvu pomohli Josef Havelka (Gymnázim Lanškroun), Vít Kratochvíl (OA a Hotelová škola Třebíč) a David Hložek z Gymnázia Plzeň, všichni 8/9.

Pro všechny medailisty byly kromě pohárů, diplomů a medailí připraveny i stolní hry od společnosti Mindok a pro vítěze nejstarší kategorie navíc i zvláštní cena – roční stipendium v případě studia na Univerzitě Tomáše Bati. Krom vítězů obdrželo v každé kategorii deskové hry rovněž jedno náhodně vylosované družstvo, které se zúčastnilo závěrečného vyhlašování.

Více se můžete dozvědět na webu pořadatelů, pro milovníky statistik pak přidávám i odkaz na výsledky.

Samotné slavnostní vyhlášení pak můžete zhlédnout od začátku 6. hodiny streamu z druhého dne 

Další fotografie pak můžete zhlédnout na facebooku Šachového svazu ČR

Všem účastníkům i jejich doprovodu tímto děkuji za klidný a bezproblémový průběh. Poděkování si zaslouží rovněž všichni rozhodčí a dobrovolníci.

Zvláštní poděkování pak patří řediteli turnaje Rosťovi Svobodovi, bez jehož osobního nasazení by akce zcela jistě neměla takový charakter, jaký se mu podařilo vytvořit.

Martin Šenkýř

ŠK Zlín

 0x 1393x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se