Prague International Chess Festival

ŠK Sokol Vyšehrad – 1. Novoborský ŠK “B“ 4:4

07.04.2013 17:33 | 1. liga západ 2012/2013

V předposledním kole první ligy jsme zavítali na půdu Vyšehradu, který jako již tradičně potřebuje mocný finiš, aby se v soutěži zachránil. My si naopak letos můžeme užívat bezstarostný závěr bez sestupových starostí.

Domácí tím pádem museli nastoupit v silné sestavě – jaký rozdíl např. oproti 3. kolu, kdy do Budějovic vyrazili pouze v 5 hráčích. Jen výhra jim totiž držela záchranářské starosti stále pod kontrolou. Nám oproti obvyklé sestavě chyběl Lukáš Klíma, přesto nasazujeme nejsilnější sestavu za poslední tři kola.

Volga gambit, ve kterém bílý pěšce záhy vrací, to bylo zahájení na 8. šachovnici mezi Markem Braunem a Miloslavem Pilařem. Ještě před časovou tísní se oba hráči dohodli na remíze, nicméně pozice byla alespoň z mého pohledu pohodlnější pro bílého 0,5:0,5. Další bílé figury jsme ztratili po remíze v partii Vrána – Netušil, kde Honza bohužel ještě vložil mezitah, aby si do časové tísně připsal bonifikační sekundy, jenže následně se už nedostal z opakování pozice. Přitom bez mezitahu mohl obětovat kvalitu, za kterou by měl 4 pěšce… 1:1. Korektní remízou, kdy se přes jediné volné sloupce d a c vyměnily všechny těžké figury, skončila i partie Chloupek – Kučera starší – 1,5:1,5.

Do vedení se domácí dostali v mé partii, kde jsem proti Martinu Jačkovi získal z francouzské velmi nepohodlnou pozici, která se nevyřešila ani zoufalou obětí pěšce. Soupeři se následně ještě povedl efektní závěr aneb jak pokrýt pěšce a4?


Samozřejmě nijak! 37.Ve3! Sxa4 38.V3h3 a černý se z matové sítě vykoupí jen odevzdáním věže - 2,5:1,5.

Na nejvyšší šachovnici se Tomáš Kulhánek v zablokované sicilské (3.c4 e5) dostal pod tlak na dámském křídle. Zde dokonce dočasně ztratil i pěšce, ale Dočekalovy figury se bez jeho následného odevzdání rozmotat nemohly. Výsledná věžová koncovka pak již byla remízová – 2:3. Vyrovnání zařídil Péťa Kučera mladší, který černými převzal iniciativu už v zahájení. To se totiž Petru Boukalovi vůbec nepovedlo, což ilustroval černý střelec na c3. Díky němu také černý již inkasoval materiál, jehož uplatnění ani přes časovou tíseň nijak problematické nebylo – 3:3.

Zápas evidentně směřoval do remízy, protože Julia Kočetková nezužitkovala povedené zahájení s Vlasákem (působivé bylo zejména b4!) a postupně ztrácela půdu pod nohama. Nepodařilo se jí totiž vrátit zpět do hry černopolného střelce, jehož napadáním si Vlasák vytvořil tlak a následně získal pěšce. Bohužel pro Julii i bez pěšce se nemohla vyhnout hromadným výměnám a v dámské koncovce již proměně pěšce zabránit nešlo - 4:3. Honza Oreský má naštěstí v novoborských barvách poměrně vydařenou sezonu (což se o jeho účinkování za Oazu Praha ve skupině C říci nedalo – proti ratingově slabším soupeřům měl bilanci pouze 2,5/10), což potvrdil i nyní proti Vladimíru Tichému. Již ze zahájení získal tlak na královském křídle, když vydržel s rošádou a následně rochoval na křídlo opačné. Z tlaku nakonec získal čistého pěšce a po chybě Tichého v časové tísni ještě kvalitu navíc. Přestože uplatnění zdaleka nebyl bezchybné (hned 41.Vxc7! mohlo partii prakticky hned rozhodnout), získal Honza vyrovnávající bod – 4:4.

Zde Honza zahrál 41.Vch1, čímž minul efektní závěr 41.Vxc7 Je6 42.Vxb7 Kc8 43.De7 1:0 Na výsledek to ale nemělo pražádný vliv.

Remíza má pro domácí trpkou příchuť - musí totiž čekat na výsledky ostatních zápasů (znám zatím pouze výsledek České Budějovice - ERA Poštovní spořitelna 2:6, Vyšehrad však může potopit i úspěch Kobylis s Pankrácí). Nám naopak remíza pomáhá udržet se v klidném středu tabulky. Soutěž zakončíme za 14 dní doma, kdy přivítáme Jičín, který usiluje o medaili a své vůbec historicky nejlepší umístění.

1x 2344x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
07.04.2013 20:07 | Martin Vaculík

Vyšehradu ostatní výsledky pomohly - Kobylisy nestačily na Pankrác 7:1 a k záchraně tak Vyšehradu stačí vyhrát s Polabinami. České Budějovice totiž hrají s vedoucí Holdií, která si určitě druhý postupový matchball utéct nenechá...

Připravuje se